Tuesday Night Scoreboard

Sports
58338_150773510621

Here are Tuesday’s results from across KELOLAND.

High School Basketball
South Dakota

BOYS BASKETBALL
Aberdeen Central 71, Mitchell 62

Aberdeen Roncalli 74, Miller 56

Alcester-Hudson 53, Viborg-Hurley 25

Belle Fourche 42, Lead-Deadwood 31

Beresford 51, Bon Homme 38

Brookings 55, Yankton 43

Chester Area 55, Canistota 53

Dakota Valley 86, Homer, Neb. 34

Dell Rapids 72, Elk Point-Jefferson 56

Elkton-Lake Benton 45, Deuel 36

Faulkton 68, Northwestern 44

Garretson 77, Flandreau 71

Groton Area 64, Hitchcock-Tulare 34

Herreid/Selby Area 84, Aberdeen Christian 46

Irene-Wakonda 74, Centerville 49

James Valley Christian 79, Highmore-Harrold 65

Kimball/White Lake 66, Sunshine Bible Academy 26

Lake Preston 45, Florence/Henry 42

Lyman 66, Jones County 31

Madison 75, Chamberlain 52

McCook Central/Montrose 57, Freeman 53, OT

Menno 59, Gayville-Volin 50

Mt. Vernon 59, Wagner 46

Parkston 67, Platte-Geddes 55

Pine Ridge 102, Little Wound 98

Potter County 61, Eureka/Bowdle 46

Rapid City Christian 76, Edgemont 30

Rapid City Stevens 75, Pierre 73

Redfield/Doland 71, Ipswich 39

Sanborn Central/Woonsocket 56, Hanson 50

Sioux Falls Christian 75, Tea Area 57

Sioux Falls Lincoln 47, South Sioux City, Neb. 45

Sioux Falls Roosevelt 52, Watertown 44

Sioux Valley 48, DeSmet 39

Sisseton 72, Tiospa Zina Tribal 53

Sully Buttes 51, Stanley County 41

Todd County 75, Winner 70

Vermillion 73, West Central 41

Webster 49, Waverly-South Shore 42


GIRLS’ BASKETBALL
Aberdeen Central 69, Mitchell 23

Avon 35, Burke/South Central 22

Belle Fourche 42, Lead-Deadwood 41

Beresford 49, Bon Homme 39

Castlewood 48, Deubrook 36

Dakota Valley 78, Homer, Neb. 35

Edgemont 52, Rapid City Christian 41

Elk Point-Jefferson 54, Dell Rapids 45

Florence/Henry 49, Lake Preston 27

Great Plains Lutheran 52, Langford 28

Hamlin 64, Arlington 22

Hanson 61, Sanborn Central/Woonsocket 48

Irene-Wakonda 72, Centerville 53

Kimball/White Lake 42, Chamberlain 31

Leola/Frederick 57, Edmunds Central 16

Mobridge-Pollock 37, Aberdeen Roncalli 34

Mt. Vernon/Plankinton 48, Wagner 43

Northwestern 52, Faulkton 47

Platte-Geddes 44, Parkston 42

Redfield/Doland 43, Ipswich 31

Sioux Falls Lincoln 71, Brandon Valley 57

Sioux Falls O’Gorman 62, Sioux City, East, Iowa 27

Sioux Falls Roosevelt 62, Watertown 50

Sioux Falls Washington 43, Harrisburg 40

Sunshine Bible Academy 27, Wolsey-Wessington 26

Tripp-Delmont/Armour 54, Gregory 25

Wall 58, Douglas 51

West Central 50, Vermillion 35

White River 67, Bennett County 29

Wilmot 58, Deuel 53

Wyndmere-Lidgerwood, N.D. 66, Rosholt 35

Yankton 48, Brookings 41

High School Wrestling

Lennox 60 vs. Dakota Valley 21

Lennox 49 vs. Elk Point-Jefferson 24

Elk Point-Jefferson 45 vs. Tea Area 27

Tea Area 63 vs. Dakota Valley 18

McCook Central/Montrose 70 vs. Alcester-Hudson 0

McCook Central/Montrose 65 vs. Marion/Freeman 8

McCook Central/Montrose 60 vs. Mt. Vernon/Plankinton/Corsica-Stickney 12

Mt. Vernon/Plankinton/Corsica-Stickney 45 vs. Alcester-Hudson 12

Marion/Freeman 18 vs. Alcester-Hudson 15

Mt. Vernon/Plankinton/Corsica-Stickney 42 vs. Marion/Freeman 18

Madison 51 vs. Tri-Valley 27

Madison 59 vs. West Central 22

Tri-Valley 52 vs. Dell Rapids 24

West Central 52 vs. Dell Rapids 21

Brookings 37 vs. Harrisburg 35

Harrisburg 48 vs. Brandon Valley 28

High School Gymnastics

1 O’Gorman 137.450

2 Yankton 137.400

3 Washington 124.000

High School Basketball
Minnesota

BOYS BASKETBALL
Ada-Borup 69, Mahnomen 52

Albany 83, Becker 77

Annandale 77, Dassel-Cokato 71, OT

Apple Valley 105, Lakeville South 80

Battle Lake 53, Brandon-Evansville 38

Belgrade-Brooten-Elrosa 47, Kimball 44

Benson 75, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 62

Bethlehem Academy 76, Janesville-Waldorf-Pemberton 54

Blackduck 68, Clearbrook-Gonvick 51

Blaine 66, Irondale 62

Blue Earth Area 42, Lake Crystal-Wellcome Memorial 34

BOLD 64, Renville County West 48

Brainerd 63, Moorhead 45

Caledonia 88, Fillmore Central 68

Cambridge-Isanti 59, Buffalo 47

Cannon Falls 57, Byron 40

Champlin Park 85, Anoka 54

Chaska 79, Benilde-St. Margaret’s 58

Chisago Lakes 51, St. Michael-Albertville 42

Chisholm 72, Eveleth-Gilbert 63

Cromwell 62, Silver Bay 53

Crosby-Ironton 73, Pine River-Backus 69, OT

Delano 74, St. Cloud Apollo 63

DeLaSalle 70, Concordia Academy 28

Dilworth-Glyndon-Felton 73, Crookston 36

Duluth East 71, Esko 55

East Central 81, Onamia 50

East Ridge 60, Stillwater 46

Eastview 78, Burnsville 76

Eden Prairie 58, Bloomington Jefferson 27

Eden Valley-Watkins 63, Maple Lake 49

Elk River 74, Coon Rapids 64

Fergus Falls 81, Sartell-St. Stephen 58

Fosston 70, Park Christian (Moorhead) 56

Fridley 77, Brooklyn Center 68

G-F-W 88, Minnesota Valley Lutheran 82

Goodridge/Grygla-Gatzke 83, Lake of the Woods 39

Grand Meadow 79, Randolph 61

Grand Rapids 89, Hermantown 79

Hancock 81, Clinton-Graceville-Beardsley 65

Hastings 81, Hudson, Wis. 76

Henning 48, Bertha-Hewitt 45

Heritage Christian Academy 74, Maranatha Christian 45

Hibbing 78, Greenway 43

Hinckley-Finlayson 102, Ogilvie 29

Holdingford 65, Howard Lake-Waverly-Winsted 56

Hope Academy 101, Minnesota Academy for the Deaf 70

Jackson County Central 69, Windom 61

Kasson-Mantorville 73, Lake City 66, OT

Kittson County Central 50, Badger-Greenbush-Middle River 46

Lake Park-Audubon 59, Bagley 58

Lakeview 67, Edgerton 56

Lakeview Christian Academy 83, Duluth Marshall 67

Lakeville North 72, Farmington 46

Learning for Leadership Charter 86, St. Paul Prep 62

Mahtomedi 70, Simley 47

Maple Grove 64, Spring Lake Park 56

Maple River 59, New Richland-H-E-G 42

Marshall 83, Redwood Valley 45

McGregor 57, Floodwood 53

Minneapolis Washburn 57, Holy Angels 49

Minnehaha Academy 64, Providence Academy 42

Montevideo 69, Lac qui Parle Valley 39

Mound Westonka 66, Litchfield 58

Mounds View 74, Forest Lake 59

Nevis 47, Pequot Lakes 45

New Life Academy 62, Bethany Academy 27

New London-Spicer 56, Glencoe-Silver Lake 45

New Prague 48, Minneapolis Henry 40

North Woods 105, Cherry 59

Northern Freeze 54, Warren-Alvarado-Oslo 53

Norwood-Young America 87, Mayer Lutheran 59

Owatonna 61, Mankato West 49

Park (Cottage Grove) 56, White Bear Lake 39

Pierz 77, Paynesville 37

Pine Island 75, Kenyon-Wanamingo 41

Pipestone 75, Luverne 57

Plainview-Elgin-Millville 54, Dover-Eyota 51

Princeton 86, North Branch 45

Proctor 57, Moose Lake/Willow River 36

Red Lake County 65, Roseau 43

Richfield 84, Bloomington Kennedy 60

Robbinsdale Armstrong 68, Totino-Grace 48

Rockford 61, Watertown-Mayer 56

Rogers 64, St. Francis 58

Russell-Tyler-Ruthton 73, Southwest Minnesota Christian 55

Sauk Centre 40, Long Prairie-Grey Eagle 25

Southland 53, Kingsland 46

Spring Grove 83, Hope Lutheran 30

St. Charles 85, Wabasha-Kellogg 71

St. Cloud Tech 73, Willmar 45

St. Louis Park 70, Minneapolis South 67

St. Paul Como Park 85, St. Paul Harding 55

St. Paul Washington 74, St. Paul Highland Park 71

Stephen-Argyle 54, Sacred Heart 47

Tartan 98, South St. Paul 47

Thief River Falls 81, East Grand Forks 36

Tri-City United 94, Sibley East 66

Verndale 43, New York Mills 38

Virginia 65, International Falls 52

Wabasso 68, Buffalo Lake-Hector-Stewart 58

Waubun 80, Fertile-Beltrami 70

Woodbury 69, Edina 64

Zumbrota-Mazeppa 81, Triton 78, OT

GIRLS BASKETBALL
Ada-Borup 84, Mahnomen 27

Albany 37, Becker 36

Annandale 51, Dassel-Cokato 41

Anoka 67, Champlin Park 63

Bagley 59, Lake Park-Audubon 38

Belgrade-Brooten-Elrosa 55, Hancock 42

Benilde-St. Margaret’s 52, Chaska 48

Bethlehem Academy 67, Janesville-Waldorf-Pemberton 51

Big Lake 54, Monticello 39

Bigfork 71, Ely 23

Blaine 73, Irondale 34

Blake 51, St. Paul Academy 26

Bloomington Jefferson 47, St. Louis Park 38

Bloomington Kennedy 80, Richfield 30

BOLD 53, Melrose 46

Brainerd 79, Rocori 46

Breckenridge 59, Barnesville 52

Byron 55, Cannon Falls 26

Caledonia 71, Fillmore Central 48

Canby 52, Lac qui Parle Valley 45

Carlton 67, Fond du Lac Ojibwe 44

Cedar Mountain/Comfrey 74, Sleepy Eye St. Mary’s 53

Centennial 53, Andover 36

Central Minnesota Christian 59, Hendricks 34

Cretin-Derham Hall 52, Roseville 45

Crosby-Ironton 68, Pine River-Backus 54

Deer River 60, International Falls 56

DeLaSalle 75, Concordia Academy 57

Dilworth-Glyndon-Felton 52, Hawley 26

East Central 44, Onamia 30

East Ridge 58, Stillwater 52

Eastview 88, Burnsville 65

Edgerton 31, Ellsworth 27

Edina 56, Woodbury 43

Elk River 78, Coon Rapids 44

Eveleth-Gilbert 76, Northeast Range 35

Foley 61, Mora 53

Forest Lake 69, Mounds View 56

Fosston 44, East Grand Forks 37

Fridley 66, Brooklyn Center 14

G-F-W 58, Minnesota Valley Lutheran 36

Grand Rapids 67, Bemidji 60

Henning 71, Bertha-Hewitt 39

Heron Lake-Okabena 43, Hills-Beaver Creek 33

Holy Angels 68, Visitation 32

Houston 62, Mabel-Canton 61, OT

Isle 43, Royalton 29

Jackson County Central 46, Windom 45

Kasson-Mantorville 76, Lake City 45

Kimball 56, St. John’s Prep 32

Kingsland 37, Southland 21

Lakeview 57, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 43

Lakeville North 62, Farmington 42

Lakeville South 72, Apple Valley 65

Learning for Leadership Charter 50, St. Paul Prep 29

Legacy Christian 51, PACT Charter 1

Lyle/Austin Pacelli 65, Schaeffer Academy 23

Mankato East 52, Faribault 51, OT

Maple Grove 70, Spring Lake Park 30

Maranatha Christian 101, Heritage Christian Academy 63

Martin County West 57, Worthington 53

Martin County West 57, Worthington 53

Martin Luther 61, Mountain Lake Area 60

Minneapolis Edison 53, Minneapolis Henry 36

Minneapolis Southwest 77, Minneapolis North 60

Minneapolis Washburn 68, Minneapolis Roosevelt 50

Minnehaha Academy 53, Providence Academy 45

Montevideo 63, Atwater-Cosmos-Grove City 29

Morris Area/Chokio-Alberta 75, Minnewaska 67

Mounds Park Academy 45, Breck 31

Nevis 53, Hill City 21

New London-Spicer 56, Glencoe-Silver Lake 49

New Prague 74, Hill-Murray 51

New Richland-H-E-G 58, Maple River 53

Norman County East/Ulen-Hitterdal 62, Climax/Fisher 53

North St. Paul 54, Henry Sibley 50

Norwood-Young America 68, Maple Lake 39

Ogilvie 78, Hinckley-Finlayson 72, OT

Ortonville 62, Minneota 60

Park Center 71, Osseo 59

Parkers Prairie 56, Hillcrest Lutheran 46

Pelican Rapids 53, Perham 42

Pine City 56, Braham 55

Pine Island 71, Kenyon-Wanamingo 46

Princeton 59, North Branch 56

Red Rock Central 71, Westbrook-Walnut Grove 44

Robbinsdale Armstrong 61, Totino-Grace 54

Rosemount 53, Prior Lake 43

Sartell-St. Stephen 58, Alexandria 34

Sauk Centre 82, Benson 24

Shakopee 61, Eagan 56

Simley 67, Mahtomedi 61

South St. Paul 50, Tartan 41

Southwest Minnesota Christian 66, Adrian 48

Spectrum 87, Community of Peace 15

Spring Grove 56, Hope Lutheran 32

Springfield 62, New Ulm Cathedral 53

St. Anthony 53, St. Agnes 42

St. Charles 69, Wabasha-Kellogg 41

St. Cloud Cathedral 69, Milaca 47

St. James Area 53, Nicollet 52

St. Michael-Albertville 76, Chisago Lakes 36

St. Paul Como Park 83, St. Paul Harding 32

St. Paul Highland Park 39, St. Paul Washington 35

St. Peter 60, Jordan 36

Tracy-Milroy-Balaton 82, Dawson-Boyd 55

Verndale 66, New York Mills 53

Wabasso 80, Buffalo Lake-Hector-Stewart 24

Waconia 74, Belle Plaine 34

Watertown-Mayer 77, Rockford 43

Waterville-Elysian-Morristown 49, United South Central 40

Wayzata 53, Holy Family Catholic 46

White Bear Lake 53, Park (Cottage Grove) 46

Willmar 49, St. Cloud Tech 46

Win-E-Mac 80, Red Lake County 29

Winona Cotter 56, La Crescent 46

Yellow Medicine East 55, MACCRAY 47

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
Frazee vs. Wadena-Deer Creek, ppd. to Jan 29.

Iowa

BOYS BASKETBALL
ADM, Adel 76, Carroll 71, OT

Alta/Aurelia 57, Sioux Central, Sioux Rapids 32

Anamosa 71, Solon 63

Ankeny 58, Fort Dodge 41

Ballard 80, Perry 70

Benton Community 56, Marion 36

Bettendorf 63, Davenport, North 50

Bondurant Farrar 72, Winterset 53

Boone 80, Carlisle 75, OT

Boyer Valley, Dunlap 64, West Harrison, Mondamin 58

CAM, Anita 52, Charter Oak-Ute 48

Cedar Rapids Xavier 68, Linn-Mar, Marion 63

Central City 46, Springville 42

Central Decatur, Leon 65, Southeast Warren, Liberty Center 27

Central Lyon, Rock Rapids 60, Boyden-Hull 58

Chariton 49, Mount Pleasant 45

Council Bluffs, Abraham Lincoln 73, Sioux City, North 52

Danville 89, Eldon Cardinal 63

Decorah 73, Oelwein 44

Dowling Catholic, West Des Moines 58, Ankeny Centennial 49

Dubuque, Hempstead 53, Prairie, Cedar Rapids 47

Dubuque, Senior 72, Cedar Rapids, Kennedy 61

East Sac County 58, Manson Northwest Webster 52

Epworth, Western Dubuque 69, Central Clinton, DeWitt 66, OT

Essex 56, Tarkio, Mo. 36

Exira/Elk Horn-Kimballton 37, Coon Rapids-Bayard 29

Garner-Hayfield/Ventura 86, Bishop Garrigan 53

Gilbert 79, South Hamilton, Jewell 68

Greene County 55, Nevada 41

Hamilton (West Hancock), Ill. 52, Keokuk 41

Harlan 74, Denison-Schleswig 43

Hudson 68, Sumner-Fredericksburg 50

Humboldt 78, Clarion-Goldfield 77, 3OT

Iowa City, City High 74, Waterloo, West 59

Iowa City, West 61, Cedar Falls 49

Janesville 72, Tripoli 42

Keota 99, Iowa Valley, Marengo 28

Knoxville 80, Eddyville-Blakesburg-Fremont 59

Lake Mills 73, Eagle Grove 37

LeMars 81, Cherokee, Washington 54

Lenox 53, East Union, Afton 41

Lisbon 79, Maquoketa Valley, Delhi 69

Lone Tree 68, Highland, Riverside 64

Maquoketa 66, West Delaware, Manchester 53

Mediapolis 60, Pekin 59

MOC-Floyd Valley 73, Sheldon 58

Montezuma 63, Colfax-Mingo 57

Monticello 57, North Cedar, Stanwood 31

Muscatine 80, Clinton 73, 2OT

Nishnabotna 48, Sidney 46

Nodaway Valley 81, Southwest Valley 42

North Linn, Troy Mills 69, East Buchanan, Winthrop 39

North Mahaska, New Sharon 55, B-G-M, Brooklyn 51

North Scott, Eldridge 56, Burlington 39

Northeast, Goose Lake 63, Bellevue 23

Notre Dame, Burlington 54, Van Buren, Keosauqua 49

Ogden 69, Woodward-Granger 42

Paton-Churdan 59, Glidden-Ralston 58

PCM, Monroe 54, C-M-B, Baxter 43

Pella 89, Grinnell 52

Pleasant Valley 60, Assumption, Davenport 34

Postville 36, Turkey Valley, Jackson Junction 31

Ridge View 57, Ar-We-Va, Westside 34

Rock Valley 74, Okoboji, Milford 50

Rockford 69, Newman Catholic, Mason City 64

Ruthven-Ayrshire 79, St. Mary’s, Storm Lake 44

Sergeant Bluff-Luton 68, Bishop Heelan Catholic, Sioux City 55

South Central Calhoun 56, West Bend-Mallard 43

South O’Brien, Paullina 81, Trinity Christian High School 43

Southeast Polk 76, Marshalltown 58

Southeast Valley, Gowrie 73, PAC-LM 71

Spirit Lake 78, Estherville Lincoln Central 47

Stanton 67, East Mills 36

Treynor 70, Missouri Valley 40

Tri-Center, Neola 73, Riverside, Oakland 33

Van Meter 85, West Central Valley, Stuart 36

Wahlert, Dubuque 69, Cedar Rapids, Jefferson 66

Wapello 55, Columbus Community, Columbus Junction 41

Washington 71, Central Lee, Donnellson 63

Waterloo, East 53, Cedar Rapids, Washington 45

Waukon 56, Crestwood, Cresco 52

West Burlington 68, New London 63

West Lyon, Inwood 87, Sibley-Ocheyedan 67

Wilton 50, Mid-Prairie, Wellman 47

Winfield-Mount Union 50, WACO, Wayland 41

Nebraska Frontier Conference Tournament
Omaha Brownell-Talbot, Neb. 67, Whiting 47

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
Dike-New Hartford vs. Jesup, ppd.

Lawton-Bronson vs. OA-BCIG, ppd.

GIRLS BASKETBALL
Adair-Casey 76, Woodbine 15

Algona 58, St. Edmond, Fort Dodge 28

Alta/Aurelia 62, Sioux Central, Sioux Rapids 54

Ankeny Centennial 59, Dowling Catholic, West Des Moines 51

Audubon 45, A-H-S-T-W, Avoca 21

B-G-M, Brooklyn 52, North Mahaska, New Sharon 15

Ballard 51, Perry 21

Bedford 73, Mount Ayr 64

Belle Plaine 57, Tri-County, Thornburg 35

Bellevue 70, Northeast, Goose Lake 63, OT

Bishop Garrigan 65, Garner-Hayfield/Ventura 45

Bishop Heelan Catholic, Sioux City 60, Sergeant Bluff-Luton 51

Boyden-Hull 47, Central Lyon, Rock Rapids 38

Calamus-Wheatland 72, Cedar Valley Christian School 41

CAM, Anita 41, Charter Oak-Ute 15

Camanche 43, Cascade,Western Dubuque 41

Carlisle 54, Boone 49

Cedar Rapids, Kennedy 73, Dubuque, Senior 30

Cedar Rapids, Washington 79, Waterloo, East 37

Center Point-Urbana 71, Independence 36

Central Decatur, Leon 51, Southeast Warren, Liberty Center 38

Central Elkader 71, West Central, Maynard 29

Chariton 74, Mount Pleasant 59, OT

Cherokee, Washington 66, LeMars 54

Clarion-Goldfield 51, Humboldt 47

Clarke, Osceola 50, Centerville 38

Clarksville 53, Waterloo Christian School 29

Clear Lake 51, Iowa Falls-Alden 39

Colo-NESCO 48, Valley Lutheran, Cedar Falls 15

Columbus Community, Columbus Junction 55, Wapello 52

Crestwood, Cresco 51, Waukon 48

Davenport, North 77, Bettendorf 52

Davenport, West 85, Davenport, Central 52

Davis County, Bloomfield 46, Albia 40

Decorah 49, Oelwein 46

Des Moines Christian 62, Earlham 30

Des Moines, East 59, Des Moines, Roosevelt 38

Durant-Bennett 39, Tipton 20

Epworth, Western Dubuque 50, Central Clinton, DeWitt 37

Exira/Elk Horn-Kimballton 72, Coon Rapids-Bayard 29

Fort Dodge 60, Ankeny 44

Gilbert 52, South Hamilton, Jewell 35

Harlan 65, Denison-Schleswig 43

Harris-Lake Park 61, St. Mary’s, Remsen 47

Highland, Riverside 54, Lone Tree 45

IKM-Manning 50, Griswold 29

Interstate 35,Truro 55, Wayne, Corydon 17

Iowa Valley, Marengo 57, Keota 30

Janesville 61, Tripoli 51

Johnston 71, Indianola 52

Kee, Lansing 58, Starmont 40

Keokuk 57, Hamilton (West Hancock), Ill. 35

Lawton-Bronson 74, OA-BCIG 29

Linn-Mar, Marion 47, Cedar Rapids Xavier 41

Logan-Magnolia 66, Underwood 52

Louisa-Muscatine 42, Iowa Mennonite, Kalona 15

Manson Northwest Webster 75, East Sac County 54

Maquoketa 53, West Delaware, Manchester 50

Maquoketa Valley, Delhi 59, Lisbon 25

Marion 60, Benton Community 32

Mediapolis 60, Pekin 59

MFL-Mar-Mac 68, Edgewood-Colesburg 58

Mid-Prairie, Wellman 66, Wilton 42

Montezuma 56, Colfax-Mingo 22

Monticello 53, North Cedar, Stanwood 38

Nevada 65, Greene County 7

Newell-Fonda 52, Kuemper Catholic, Carroll 45

Nodaway Valley 60, Southwest Valley 21

North Fayette Valley 41, South Winneshiek, Calmar 24

North Linn, Troy Mills 83, East Buchanan, Winthrop 19

North Polk, Alleman 55, Saydel 37

North Scott, Eldridge 58, Burlington 51

Norwalk 38, Dallas Center-Grimes 37

Notre Dame, Burlington 75, Van Buren, Keosauqua 32

Ottumwa 49, Des Moines, Hoover 37

PAC-LM 90, Southeast Valley, Gowrie 40

Pella 62, Grinnell 56

Regina, Iowa City 59, West Liberty 34

Rockford 39, Newman Catholic, Mason City 37

Saint Ansgar 59, Nashua-Plainfield 48

Sigourney 52, English Valleys, North English 18

Sioux City, North 61, Council Bluffs, Abraham Lincoln 59

Sioux Falls O’Gorman, S.D. 62, Sioux City, East 27

Solon 40, Anamosa 34

South Central Calhoun 62, West Bend-Mallard 32

South Tama County, Tama 57, Williamsburg 44

Spencer 67, Storm Lake 24

Spirit Lake 62, Estherville Lincoln Central 26

Springville 71, Central City 32

St. Mary’s, Storm Lake 34, Ruthven-Ayrshire 33

Sumner-Fredericksburg 59, Hudson 39

Treynor 74, Missouri Valley 38

Turkey Valley, Jackson Junction 63, Postville 26

Union Community, LaPorte City 49, Denver 38

Unity Christian, Orange City 68, Akron-Westfield 25

Valley, West Des Moines 59, Ames 27

Van Meter 56, West Central Valley, Stuart 36

Washington 57, Central Lee, Donnellson 55

Waverly-Shell Rock 53, New Hampton 41

West Fork, Sheffield 61, Central Springs 51

Winfield-Mount Union 47, WACO, Wayland 37

Winterset 48, Bondurant Farrar 40

Bluegrass Conference Tournament
Quarterfinal
Grand View Christian/ACA 61, Lamoni 44

Copyright 2021 Nexstar Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

Continuing The Conversation
See Full Weather Forecast

Trending Stories

Don't Miss!

More Don't Miss