SIOUX FALLS, S.D. (KELO) — Here are Thursday’s results from across KELOLAND.

Men’s Basketball

SDSU 96, UND 61

NDSU 74, USD 62 (F/OT)

Women’s Basketball

SDSU 75, UND 49

USD 78, NDSU 59

High School Boys Basketball

Aberdeen Roncalli 49, Sisseton 34

Belle Fourche 61, Harding County 49

Bon Homme 66, Andes Central/Dakota Christian 54

Burke 47, Boyd County, Neb. 35

Castlewood 78, Lake Preston 36

Clark/Willow Lake 63, Deuel 58

Dakota Valley 60, Sioux Falls Christian 54

Dell Rapids 62, Vermillion 57

Dell Rapids St. Mary 63, Alcester-Hudson 30

Estelline/Hendricks 61, Arlington 48

Ethan 58, Mitchell Christian 26

Faulkton 51, Leola/Frederick 42

Freeman Academy/Marion 58, Irene-Wakonda 50

Hamlin 73, Webster 44

Lennox 60, Parkston 56

Lyman 63, New Underwood 20

Philip 78, Dupree 47

Potter County 72, North Central Co-Op 27

Redfield 52, Milbank 49

Scotland 56, Wagner 55

Sioux Falls Lincoln 83, Sioux Falls Washington 81, 3OT

Sioux Falls Roosevelt 61, Sioux Falls Jefferson 54

Stanley County 51, Crow Creek 44

Sully Buttes 48, Hitchcock-Tulare 40

Tri-Valley 45, Elk Point-Jefferson 42

Wall 70, Hill City 62

Waverly-South Shore 64, Britton-Hecla 60

Yankton 52, Brandon Valley 40

Dakota Oyate Tournament

Lower Brule 113, Takini 19

Tiospa Zina Tribal 79, Tiospaye Topa 30

High School Girls Basketball

Beresford 46, McCook Central/Montrose 42

Bon Homme 57, Andes Central/Dakota Christian 56

Brandon Valley 67, Yankton 24

Burke 30, Boyd County, Neb. 23

Castlewood 57, Lake Preston 30

Clark/Willow Lake 46, Deuel 26

Dell Rapids St. Mary 60, Alcester-Hudson 42

Dupree 63, Philip 39

Elk Point-Jefferson 41, Tri-Valley 39

Elkton-Lake Benton 58, Oldham-Ramona/Rutland 43

Ethan 69, Mitchell Christian 17

Faulkton 47, Leola/Frederick 31

Flandreau 68, Parker 29

Freeman 50, Canistota 24

Garretson 75, Chester 60

Groton Area 52, Northwestern 29

Harding County 49, New England, N.D. 46

Harrisburg 44, West Lyon, Inwood, Iowa 38

Irene-Wakonda 50, Freeman Academy/Marion 26

Little Wound 63, Cheyenne-Eagle Butte 39

Lyman 48, New Underwood 39

Miller 54, James Valley Christian 35

Potter County 61, North Central Co-Op 30

Rapid City Central 62, Spearfish 27

Rapid City Christian 64, Hot Springs 17

Sanborn Central/Woonsocket 57, Wessington Springs 26

Sioux Falls Christian 60, Dakota Valley 54

Sioux Falls Washington 45, Sioux Falls Jefferson 42

Sioux Valley 65, Baltic 46

Stanley County 61, Crow Creek 34

Sully Buttes 61, Hitchcock-Tulare 34

Vermillion 52, Dell Rapids 38

Wagner 55, Scotland 18

Warner 50, Langford 29

Wolsey-Wessington 66, Highmore-Harrold 53

Dakota Oyate Tournament

Crow Creek 59, Marty Indian 35

Lower Brule 97, Takini 21

Omaha Nation, Neb. 52, Flandreau Indian 42

Tiospa Zina Tribal 55, Tiospaye Topa 49