Thursday Night Scoreboard – January 24th

Sports
KELO-sports-generic-basketball-2_1529437981447.jpg

Here are Thursday’s results from across KELOLAND.

Men’s College Basketball

SDSU 87 NDSU 69

Women’s College Basketball

USD 80 UND 50

Boys Prep Basketball


Aberdeen Roncalli 69, Webster 57
    
Boyd County, Neb. 57, Burke 46
    
Brookings 64, Mitchell 56, OT
    
Douglas 39, Custer 34
    
Ethan 58, Mitchell Christian 48
    
Gregory 65, Avon 36
    
Hot Springs 50, Crawford, Neb. 18
    
Lennox 87, Parkston 49
    
Leola/Frederick 64, Faulkton 44
    
Little Wound 90, Bennett County 34
    
Philip 51, Dupree 40
    
Red Cloud 67, Lead-Deadwood 39
    
Sioux Falls Lincoln 83, Sioux Falls Washington 73
    
St. Thomas More 64, Sturgis Brown 51
    
Sully Buttes 66, Hitchcock-Tulare 18
    
Viborg-Hurley 78, Centerville 33
    
West Central 50, Pipestone, Minn. 45
    
Dakota Oyate Challenge
    
First Round
    
Flandreau Indian 65, Marty Indian 61
    
Lower Brule 71, Crazy Horse 36
    
Omaha Nation, Neb. 79, Takini 44
    
Tiospa Zina Tribal 82, Tiospaye Topa 29
    

Girls Prep Basketball
    
Bon Homme 39, Andes Central/Dakota Christian 38
    
Boyd County, Neb. 41, Burke 36
    
Brookings 54, Mitchell 41
    
Clark/Willow Lake 58, Great Plains Lutheran 18
    
Crow Creek 80, Stanley County 31
    
Dell Rapids St. Mary 46, Alcester-Hudson 44
    
Douglas 51, Custer 28
    
Faulkton 79, Leola/Frederick 15
    
Freeman 54, Canistota 38
    
Hot Springs 34, Rapid City Christian 29
    
Irene-Wakonda 56, Freeman Academy/Marion 26
    
McLaughlin 65, Standing Rock, N.D. 46
    
New England, N.D. 48, Harding County 22
    
Philip 53, Dupree 35
    
Pierre 59, Sioux Falls Roosevelt 52, OT
    
Sanborn Central/Woonsocket 53, Wessington Springs 32
    
Sioux Falls Lincoln 63, Sioux Falls Washington 62
    
St. Thomas More 55, Sturgis Brown 46
    
Sully Buttes 51, Hitchcock-Tulare 39
    
Todd County 71, Pine Ridge 44
    
Vermillion 57, Dell Rapids 47
    
Viborg-Hurley 72, Centerville 30
    
White River 83, Colome 32
    
Big East Conference Tournament
    
First Round
    
Beresford 80, Baltic 19
    
Flandreau 59, Chester 33
    
McCook Central/Montrose 58, Sioux Valley 19
    
Parker 49, Garretson 45
    
Dakota Oyate Challenge
    
First Round
    
Flandreau Indian 53, Tiospaye Topa 33
    
Tiospa Zina Tribal 58, Omaha Nation, Neb. 50

Wrestling   

Elk Point-Jefferson Triangular

EPJ  55  Viborg-Hurley  12

Viborg-Hurley  42  Dakota Valley 12

EPJ  58  Dakota Valley 12

Adrian Area 48, Sioux Falls Lincoln, S.D. 31

Tracy-Milroy-Balaton Quadrangular    
Fulda/Murray County Central 72, Luverne 6
    
Luverne 57, Madelia/Truman/Martin Luther 0
    
TMB/WWG 69, Madelia/Truman/Martin Luther 6
    
TMB/WWG 78, Fulda/Murray County Central 0
    
Gymnastics

Mitchell Triangular

1. Mitchell 147.05

2. Brookings 139.20

3. Madison 134.95

Copyright 2021 Nexstar Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

Continuing The Conversation
See Full Weather Forecast

Trending Stories

Don't Miss!

More Don't Miss
More Contests