Thursday night scoreboard – January 13

Sports
KELO Scoreboard

SIOUX FALLS, S.D. (KELO) — Here are Thursday’s results from across KELOLAND.

Men’s Basketball
SDSU 95, Omaha 86

USD 80, Denver 71

Women’s Basketball
SDSU 72, Omaha 49

USD 79, Denver 51

Boys High School Wrestling
Harrisburg 66, Huron 6

Girls High School Wrestling
Harrisburg 24, Huron 12

Harrisburg 30, Viborg-Hurley/Irene-Wakonda 0

High School Girls Basketball
Aberdeen Christian 61, Wakpala 39

Arlington 62, Elkton-Lake Benton 33

Avon 48, Scotland 37

Beresford 58, Tri-Valley 57

Bison 48, McIntosh 12

Britton-Hecla 33, Deuel 30

Brookings 50, Aberdeen Central 40

Burke 62, Colome 22

Castlewood 55, Great Plains Lutheran 35

Centerville 53, Irene-Wakonda 52

Chester 68, Baltic 66, OT

Corsica/Stickney 53, Winner 40

DeSmet 50, Lake Preston 15

Dell Rapids St. Mary 48, Oldham-Ramona/Rutland 32

Deubrook 58, Estelline/Hendricks 32

Flasher, N.D. 61, Lemmon 50

Hamlin 65, Milbank 33

Hanson 61, Parker 22

Kimball/White Lake 54, Gregory 50

Leola/Frederick 50, Iroquois/Doland 41

Mobridge-Pollock 68, Crow Creek 59

Mt. Vernon/Plankinton 46, Platte-Geddes 33

Northwestern 49, Ipswich 35

Rapid City Central 55, Sturgis Brown 39

Sioux Falls Christian 55, Tea Area 48

Sioux Falls Lincoln 47, Sioux Falls Roosevelt 35

Sioux Falls Washington 65, Sioux Falls Jefferson 38

Sioux Valley 50, McCook Central/Montrose 33

Sully Buttes 41, Miller 23

Tri-State, N.D. 69, Waubay/Summit 31

Vermillion 53, Lennox 34

Viborg-Hurley 50, Gayville-Volin 25

Wagner 69, Parkston 41

Watertown 55, Yankton 52, OT

Webster 51, Clark/Willow Lake 44

West Central 61, Crofton, Neb. 59

Wyndmere-Lidgerwood, N.D. 55, Wilmot 34

High School Boys Basketball
Aberdeen Central 67, Brookings 56

Arlington 67, Elkton-Lake Benton 60

Castlewood 62, Great Plains Lutheran 36

Chester 47, Baltic 42

Dakota Valley 65, Hartington Cedar Catholic, Neb. 43

DeSmet 88, Lake Preston 25

Deubrook 57, Estelline/Hendricks 36

Deuel 61, Britton-Hecla 39

Flandreau 54, Madison 40

Florence/Henry 56, Sisseton 36

Groton Area 59, Aberdeen Roncalli 35

Hamlin 72, Milbank 36

Highmore-Harrold 66, Herreid/Selby Area 46

Irene-Wakonda 53, Centerville 42

Lennox 62, Vermillion 57

Leola/Frederick 57, Iroquois/Doland 57

Mitchell 69, Pierre 54

Platte-Geddes 57, Mt. Vernon/Plankinton 50

Sully Buttes 57, Miller 45

Viborg-Hurley 58, Gayville-Volin 35

Wagner 65, Parkston 41

Watertown 48, Yankton 46

Waubay/Summit 70, Tri-State, N.D. 19

Jones County Invite

First Round

Philip 44, Kadoka Area 35

West River Tournament

First Round

New Underwood 44, Edgemont 32

Upton, Wyo. 71, Newell 15

Copyright 2022 Nexstar Media Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

Continuing The Conversation
See Full Weather Forecast

Trending Stories

Don't Miss!

More Don't Miss