Wednesday night scoreboard – October 16th

Scoreboard

SIOUX FALLS, S.D. (KELO) — Here are Wednesday’s results from across KELOLAND.

Women’s Soccer
Briar Cliff 2 vs. Northwestern 1
Jamestown 5 vs. DWU 0
Dordt 2 vs. Mount Marty 0

Men’s Soccer
Briar Cliff 1 vs. Northwestern 0
Mount Marty 4 vs. Dordt 0

College Volleyball
DWU 3 vs. Mount Marty 0 (25-17, 28-26, 25-15)
Northwestern 3 vs. Dordt 2 (25-19, 25-21, 22-25, 37-39, 15-11)

Boys Cross Country
Region 1B
1 Warner 25
2 Northwestern 31
3 Tri-State 34
*Medalist: Cody Larson (Warner) 16:47.75

Region 4B
1 Timber Lake 20
2 Lower Brule 23
3 Faulkton Area 40
*Medalist: Dylan Mollman (McIntosh) 15:57.51

Girls Cross Country
Region 1B
1 Dakota Hills 15
2 James Valley Christian 24
3 Great Plains Lutheran 41
*Medalist: Ellie Olsen (Deubrook Area) 20:28.22

Region 4B
1 Ipswich 8
2 Sully Buttes 26
3 Faulkton Area 27
*Medalist: Tessa Kilber (Ipswich) 18:59.95

High School Football
Minnesota
Ada-Borup 41, Walker-Hackensack-Akeley 14

Aitkin 28, Mora 20

Albany 50, St. Cloud Cathedral 14

Albert Lea 24, Austin 7

Annandale 28, Dassel-Cokato 20

Apple Valley 45, Hastings 7

BOLD 40, Atwater-Cosmos-Grove City 0

Bagley 45, Wadena-Deer Creek 26

Barnesville 40, Staples-Motley 0

Becker 38, Sartell-St. Stephen 6

Benilde-St. Margaret’s 46, Waconia 34

Bigfork 50, McGregor 24

Blooming Prairie 44, Medford 0

Braham 38, East Central 0

Breckenridge 25, Red Lake County 20

Brooklyn Center 30, Minneapolis Edison/Heritage Academy 0

Buffalo 30, Andover 19

Caledonia 49, Triton 3

Canby 41, MACCRAY 7

Cedar Mountain-Comfrey 60, Sleepy Eye St. Mary’s 14

Centennial 42, Osseo 21

Champlin Park 31, Maple Grove 15

Chanhassen 24, Orono 22

Chaska 20, St. Thomas Academy 0

Cloquet 34, Duluth East 19

Concordia Academy 33, St. Paul Humboldt 20

Crookston 16, Ottertail Central 6

Dawson-Boyd 20, Lakeview 0

Deer River 28, Rush City 6

Detroit Lakes 40, Perham 12

East Ridge 35, Stillwater 32

Eden Prairie 14, St. Michael-Albertville 7

Eden Valley-Watkins 23, Holdingford 22

Edina 16, Shakopee 13

Ely 32, Lake of the Woods 16

Esko 33, Crosby-Ironton 0

Fairmont 42, Sibley East 8

Fergus Falls 29, Pequot Lakes 21

Fillmore Central 42, Winona Cotter 6

Frazee 20, Warroad 0

Fridley 34, Minneapolis Southwest 7

G-F-W 52, New Richland-H-E-G 15

Goodhue 32, Kenyon-Wanamingo 7

Grand Rapids 49, North Branch 20

Greenway/Nashwauk-Keewatin 56, Mesabi East 16

Hancock 16, Brandon-Evansville 6

Hibbing 27, Duluth Denfeld 0

Hills-Beaver Creek 46, Madelia 40

Hinckley-Finlayson 30, Barnum 12

Holy Angels 21, Hill-Murray 0

Holy Family Catholic 21, Watertown-Mayer 0

Hopkins 54, Irondale 13

Hutchinson 44, Willmar 7

International Falls 54, Virginia 0

Jackson County Central 60, St. James Area 13

Janesville-Waldorf-Pemberton 40, AC/GE 8

Kasson-Mantorville 55, Faribault 6

Kelliher/Northome 44, South Ridge 18

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 55, Belgrade-Brooten-Elrosa 6

Lakeville South 50, Eagan 14

LeRoy-Ostrander 58, Kingsland 22

Lewiston-Altura 47, Wabasha-Kellogg 0

Mahnomen/Waubun 51, Pine River-Backus 6

Mankato West 42, Mankato East 14

Maple River 21, Martin County West 7

Marshall 42, Jordan 0

Mayer-Lutheran 33, Lester Prairie/Holy Trinity 14

Melrose 41, Howard Lake-Waverly-Winsted 16

Milaca 28, Foley 0

Minneota 42, Yellow Medicine East 0

Minnesota Valley Lutheran 30, Adrian 13

Monticello 14, Chisago Lakes 7, OT

Moorhead 17, Bemidji 6

Moose Lake/Willow River 22, Pine City 6

Morris Area/Chokio-Alberta 36, Sauk Centre 14

Mound Westonka 33, St. Paul Highland Park 15

Mounds View 24, Roseville 0

Mountain Iron-Buhl 76, Isle 26

Mountain Lake Co-op 49, Buffalo Lake-Hector-Stewart 20

New Prague 21, Northfield 8

New York Mills 33, Fosston 0

Norwood-Young America 18, Tri-City United 6

Ogilvie def. Floodwood, forfeit

Osakis 31, Minnewaska 21

Owatonna 54, Rochester John Marshall 7

Park Christian 28, NCEUH 21

Pierz 28, Maple Lake 7

Pillager 34, Roseau 6

Pipestone 49, Windom 0

Polk County West 34, Pelican Rapids 6

Princeton 41, Little Falls 19

Prior Lake 24, Minnetonka 7

Proctor 12, Hermantown 8

Providence Academy 46, St. Croix Lutheran 7

Renville County West 48, Westbrook-Walnut Grove 0

Robbinsdale Armstrong 35, Forest Lake 14

Rocori 34, St. Cloud Apollo 0

Rogers 40, Elk River 36

Rosemount 35, Eastview 13

Russell-Tyler-Ruthton 43, Lac qui Parle Valley 21

Sauk Rapids-Rice 26, Alexandria 21

Silver Bay 30, Hill City/Northland 24

South St. Paul 41, North St. Paul 0

Spectrum 46, Minneapolis South 14

Spring Grove 28, Southland 18

Springfield 34, New Ulm Cathedral 0

St. Agnes 48, St. Paul Harding 21

St. Anthony 43, St. Paul Johnson 7

St. Charles 48, Dover-Eyota 13

St. Clair/Loyola 49, Cleveland 0

St. Cloud Tech 28, Brainerd 12

St. Francis 31, Cambridge-Isanti 28

St. Peter 41, Worthington 15

Tartan 48, Henry Sibley 6

Tracy-Milroy-Balaton 47, Sleepy Eye 16

Two Harbors 20, Eveleth-Gilbert 7

Underwood 42, Cass Lake-Bena 6

United South Central 34, Waterville-Elysian-Morristown 21

Upsala/Swanville 36, Royalton 16

Wabasso 32, Murray County Central 27

Waseca 61, New Ulm 16

Wayzata 34, Burnsville 6

West Central/Ashby 14, Hawley 13

Win-E-Mac 26, Blackduck 12

Winona 33, Byron 8

Woodbury 29, White Bear Lake 27

Zimmerman 20, Glencoe-Silver Lake 7

Zumbrota-Mazeppa 44, Red Wing 0

Copyright 2021 Nexstar Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

Continuing The Conversation
See Full Weather Forecast

Trending Stories

Don't Miss!

More Don't Miss