Monday night scoreboard – March 2nd

Scoreboard
KELO Scoreboard

SIOUX FALLS, S.D. (KELO) — Here are Monday’s results from across KELOLAND.

Men’s Basketball
NSIC Tournament Semifinals
Northern State 81 vs. MSU-Moorhead 65
MSU-Mankato 79 vs. Minnesota Duluth 73

Women’s Basketball
NSIC Semifinals
Minnesota Duluth 80 vs. MSU-Mankato 77
St. Cloud State 76 vs. USF 59

College Softball
Northwestern 5 vs. Madonna 3

College Baseball
Presentation 10 vs. Northwestern 4
Northwestern 14 vs. Park-Gilbert 4 (F/8)

High School Basketball
South Dakota
BOYS BASKETBALL

Rapid City Stevens 90, Spearfish 41

Class B Region 1

First Round

Britton-Hecla 62, Great Plains Lutheran 42

Langford Area 62, Wilmot 50

Class B Region 2

First Round

Sunshine Bible Academy 50, North Central Co-Op 35

Class B Region 3

First Round

Deubrook Area 68, Estelline/Hendricks 56

Iroquois/Doland 81, James Valley Christian 53

Lake Preston 45, Hitchcock-Tulare 38

Class B Region 4

First Round

Chester Area 46, Oldham-Ramona/Rutland 32

Sanborn Central/Woonsocket 58, Mitchell Christian 23

Class B Region 5

First Round

Centerville 76, Menno 43

Irene-Wakonda 72, Freeman 35

Scotland 50, Alcester-Hudson 45

Class B Region 6

First Round

Bon Homme 54, Avon 39

Kimball/White Lake 76, Andes Central/Dakota Christian 75

Tripp-Delmont/Armour 61, Colome 32

Class B Region 7

First Round

New Underwood 54, Edgemont 29

Wall 62, Philip 51

Class B Region 8

First Round

McIntosh 75, Bison 25

Takini 61, Dupree 53

Wakpala 69, Newell 51

GIRLS BASKETBALL

Class A Region 1

First Round

Redfield 68, Tiospa Zina Tribal 36

Sisseton 51, Milbank 37

Webster Area 47, Groton Area 44

Class A Region 2

First Round

Clark/Willow Lake 45, Flandreau Indian 41

Flandreau 70, Sioux Valley 45

Florence/Henry 52, Deuel 31

Class A Region 3

First Round

Garretson 68, Dell Rapids 46

Sioux Falls Christian 61, Baltic 29

Class A Region 4

First Round

Dakota Valley 62, Elk Point-Jefferson 49

Tea Area 66, Canton 30

Vermillion 43, Beresford 31

Class A Region 5

First Round

Madison 56, Wagner 43

Parkston 53, Parker 29

Class A Region 6

First Round

Chamberlain 54, Mobridge-Pollock 35

Cheyenne-Eagle Butte 67, McLaughlin 50

Miller 48, Stanley County 19

Class A Region 7

First Round

Pine Ridge 79, St. Francis Indian 42

Red Cloud 83, Bennett County 15

Todd County 66, Little Wound 58

Class A Region 8

First Round

Belle Fourche 48, Custer 33

Hill City 58, Hot Springs 12

Lead-Deadwood 63, Rapid City Christian 58

Copyright 2020 Nexstar Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

NBA Stats

Continuing The Conversation

Trending Stories

Don't Miss!

More Don't Miss


 

More Contests