Avera

Friday night scoreboard – February 28th

Scoreboard

SIOUX FALLS, S.D. (KELO) — Here are Friday’s results from across KELOLAND.

High School Wrestling
South Dakota
State “A” Tournament – Team Standings (Semifinals complete)
1 Brandon Valley 130
2 Rapid City Stevens 128
3 Watertown 98.5
4 Pierre 81
5 Rapid City Central 79
6 Chamberlain 57
7 Roosevelt 56.5
8 Sturgis 56
9 Spearfish 53.5
10 Brookings 50.5
10 Harrisburg 50.5

State “A” Dual Tournament
Semifinals
Watertown 35 vs. Pierre 21
Rapid City Stevens 40 vs. Harrisburg 28

Championship
Rapid City Stevens 37 vs. Watertown 25

Third Place
Pierre 35 vs. Harrisburg 30

State “B” Tournament – Team Standings (Semifinals complete)
1 Canton 199.5
2 Winner Area 138
3 Burke/Gregory 71
4 Redfield Area 70.5
5 Philip Area 68.5
6 McCook Central/Montrose 62
7 Custer 60
8 Bon Homme/Scotland/Avon 59
9 Kimball/White Lake/Platte-Geddes 57.5
10 Wagner 49

State “B” Dual Tournament
Semifinals
Winner 52 vs. Redfield Area 21
Canton 43 vs. Kimball/White Lake/Platte-Geddes 27

Championship
Canton 49 vs. Winner 23

Third Place
Kimball/White Lake/Platte-Geddes 51 vs. Redfield Area 16

College Softball
USD 6 vs. Northern Colorado 4
USD 4 vs. La Salle 3
SMSU 8 vs. Pittsburg State 7
Emporia State 13 vs. USF 6
USF 1 vs. Washburn 0
Northern State 8 vs. Missouri S&T 0 (F/5)
Northern State 10 vs. Missouri S&T 8

College Baseball
SDSU 3 vs. UT Rio Grande Valley 1
Dakota State 17 vs. Kansas Christian 14
Metro State 12 vs. USF 2
Regis 12 vs. Northern State 8

Equestrian
Baylor 13 vs. SDSU 3

USHL
Sioux Falls 3 vs. Cedar Rapids 1

NBA G League
Texas 125 vs. Sioux Falls 117

High School Basketball
South Dakota
BOYS BASKETBALL

Aberdeen Central 66, Mitchell 47

Arlington 58, Clark/Willow Lake 39

Burke 77, Avon 50

Chamberlain 65, McLaughlin 53

Dell Rapids St. Mary 82, Centerville 32

Faith 69, Wall 60

Florence/Henry 71, Estelline/Hendricks 44

Groton Area 48, Sisseton 43

Hanson 79, Freeman 25

Harding County 83, Bison 22

Highmore-Harrold 74, Miller 48

Huron 65, Watertown 47

Iroquois/Doland 52, Sunshine Bible Academy 40

Jones County 54, New Underwood 40

Kadoka Area 66, Philip 45

Langford Area 60, Waverly-South Shore 53

Leola/Frederick 57, Ipswich 55

Marty Indian 74, Crazy Horse 47

Milbank 48, Cheyenne-Eagle Butte 47

Rapid City Christian 67, Hot Springs 32

Sanborn Central/Woonsocket 43, Wessington Springs 29

Sioux Falls Christian 70, Tri-Valley 47

Sioux Falls Lincoln 62, Harrisburg 60

Sully Buttes 53, North Central Co-Op 19

Takini 80, Dupree 65

Timber Lake 80, Tiospaye Topa 64

Tiospa Zina Tribal 68, Flandreau Indian 50

Tripp-Delmont/Armour 63, Colome 25

White River 73, Lyman 58

GIRLS BASKETBALL

Brandon Valley 65, Douglas 46

Chamberlain 52, McLaughlin 24

Flandreau Indian 54, Tiospa Zina Tribal 25

Huron 82, Watertown 50

Mitchell 52, Aberdeen Central 44

St. Thomas More 51, Yankton 39

Tea Area 63, Beresford 43

Copyright 2020 Nexstar Broadcasting, Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

Trending Stories


 

Don't Miss!

More Don't Miss