Avera

Monday Night Scoreboard – February 4th

Sports
KELO-sports-generic-softball-2_1529437991135.jpg

Here are Monday’s results from across KELOLAND.

Women’s Basketball

DWU 98 vs. Jamestown 92 (F/4OT)

College Softball

Augustana 4 vs. Texas A&M-Commerce 1

Arkansas Tech 6 vs. Augustana 4

High School Basketball
South Dakota

BOYS PREP BASKETBALL
    
Chester Area 64, Oldham-Ramona/Rutland 54
    
Clinton-Graceville-Beardsley, Minn. 50, Wilmot 45
    
Colman-Egan 61, Baltic 41
    
Dakota Valley 72, Spirit Lake, Iowa 63
    
De Smet 59, Castlewood 56
    
Dell Rapids St. Mary 72, Gayville-Volin 48
    
Elk Point-Jefferson 70, Lawton-Bronson, Iowa 60
    
Hitchcock-Tulare 47, James Valley Christian 30
    
Howard 77, Iroquois 53
    
Langford Area 44, Waubay/Summit 36
    
Potter County 71, Redfield/Doland 59
    
Wall 61, Philip 35
    
Warner 40, Britton-Hecla 37
    
GIRLS PREP BASKETBALL
    
Avon 63, Gregory 42
    
Bon Homme 45, Parker 33
    
Canton 56, Centerville 46
    
Colman-Egan 53, Baltic 40
    
Corsica-Stickney 61, Burke 36
    
Dell Rapids St. Mary 58, Gayville-Volin 41
    
Deubrook Area 55, Madison 45
    
Deuel 47, Milbank 43
    
Ethan 66, Wagner 44
    
Grant County, N.D. 72, Lemmon 46
    
Groton Area 39, Northwestern 37
    
Lawton-Bronson, Iowa 49, Elk Point-Jefferson 38
    
Lead-Deadwood 52, Upton, Wyo. 30
    
Miller 44, Lower Brule 42
    
Redfield/Doland 54, Potter County 30
    
Todd County 77, Stanley County 33
    
Viborg-Hurley 65, Canistota 60
    
Waverly-South Shore 61, Lyman 44
    
POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
    
Sisseton vs. Morris Area/Chokio-Alberta, Minn., ccd.

Iowa

BOYS PREP BASKETBALL
    
A-H-S-T-W, Avoca 58, Nodaway Valley 55
    
Algona 53, Clarion-Goldfield-Dows 43
    
Assumption, Davenport 55, Davenport, West 52
    
Atlantic 56, Creston 47
    
Baxter 52, Colfax-Mingo 37
    
Bettendorf 47, Clinton 44
    
Camanche 63, North Cedar, Stanwood 25
    
Central City 86, East Buchanan, Winthrop 76
    
Central Decatur, Leon 81, Clarke, Osceola 46
    
Collins-Maxwell 53, North Tama, Traer 52
    
Coon Rapids-Bayard 50, Boyer Valley, Dunlap 41
    
Dakota Valley, S.D. 72, Spirit Lake 63
    
Danville 50, WACO, Wayland 27
    
Davenport, North 67, Muscatine 23
    
Denison-Schleswig 63, OA-BCIG 34
    
Des Moines Christian 63, Pleasantville 28
    
Dike-New Hartford 72, Aplington-Parkersburg 52
    
Dubuque, Hempstead 69, Iowa City Liberty High School 46
    
East Sac County 56, Alta-Aurelia 44
    
Easton Valley 72, Prince of Peace Prep, Clinton 57
    
Edgewood-Colesburg 54, Alburnett 50
    
Elk Point-Jefferson, S.D. 70, Lawton-Bronson 60
    
Exira/Elk Horn-Kimballton 98, Woodbine 75
    
Fairfield 68, Centerville 29
    
Forest City 60, Bishop Garrigan 53
    
H-L-V, Victor 62, Tri-County, Thornburg 40
    
Humboldt 76, Hampton-Dumont-CAL 38
    
IKM-Manning 41, MVAO-CO-U 35, OT
    
Jesup 53, Wapsie Valley, Fairbank 50
    
Lenox 61, Stanton 35
    
Logan-Magnolia 57, Underwood 42
    
Lynnville-Sully 47, Belle Plaine 44
    
Manson Northwest Webster 58, West Bend-Mallard 42
    
Midland, Wyoming 47, Clayton Ridge, Guttenberg 33
    
Mount Pleasant 47, Ottumwa 39
    
Newman Catholic, Mason City 67, Central Springs 38
    
North Linn, Troy Mills 109, Lisbon 35
    
North Union 62, Belmond-Klemme 24
    
Norwalk 59, Pella Christian 50
    
PAC-LM 60, Southeast Valley 47
    
PCM, Monroe 77, Nevada 49
    
Prairie, Cedar Rapids 76, Epworth, Western Dubuque 57
    
Red Oak 54, Southwest Valley 51
    
Ridge View 71, St. Mary’s, Storm Lake 47
    
Rock Valley 65, Boyden-Hull 61
    
Roland-Story, Story City 40, Greene County 24
    
South Hardin 38, Don Bosco, Gilbertville 33
    
South O’Brien, Paullina 64, Marcus-Meridian-Cleghorn/Remsen Union (MMCRU) 27
    
Spencer 77, Emmetsburg 42
    
St. Mary’s, Remsen 68, Gehlen Catholic, Le Mars 50
    
Treynor 56, Audubon 36
    
Turkey Valley, Jackson Junction 64, MFL-Mar-Mac 59
    
Van Buren, Keosauqua 57, New London 36
    
Van Meter 49, Earlham 30
    
Waterloo, East 63, Cedar Rapids Xavier 57
    
Waukee 70, Valley, West Des Moines 55
    
Waverly-Shell Rock 67, Waukon 48
    
Webster City 59, St. Edmond, Fort Dodge 57
    
West Sioux 76, Unity Christian 67
    
Wilton 59, Mid-Prairie, Wellman 49
    
Winterset 59, Boone 46
    
GIRLS PREP BASKETBALL
    
A-H-S-T-W, Avoca 58, Nodaway Valley 55
    
ADM, Adel 69, Carroll 57
    
AGWSR, Ackley 47, Hudson 43
    
Alburnett 47, Edgewood-Colesburg 34
    
Algona 53, Clarion-Goldfield-Dows 43
    
Ar-We-Va, Westside 58, Paton-Churdan 47
    
Assumption, Davenport 86, Davenport, West 33
    
Baxter 51, Colfax-Mingo 22
    
Boone 37, Winterset 34
    
Camanche 63, North Cedar, Stanwood 25
    
Carlisle 69, Knoxville 64
    
Cascade,Western Dubuque 45, Bellevue 30
    
Cedar Rapids Xavier 76, Waterloo, East 43
    
Central Elkader 64, Starmont 36
    
Clarksville 48, Union Community, LaPorte City 23
    
Collins-Maxwell 53, North Tama, Traer 52
    
Coon Rapids-Bayard 50, Boyer Valley, Dunlap 41
    
Creston 65, Atlantic 59
    
Danville 50, WACO, Wayland 27
    
Davenport, North 63, Muscatine 47
    
Denison-Schleswig 63, OA-BCIG 34
    
Dike-New Hartford 72, Aplington-Parkersburg 52
    
Dowling Catholic, West Des Moines 90, Mason City 78
    
East Sac County 70, Alta-Aurelia 24
    
Easton Valley 72, Prince of Peace Prep, Clinton 57
    
Emmetsburg 50, Spencer 24
    
Exira/Elk Horn-Kimballton 71, Woodbine 34
    
Forest City 53, Bishop Garrigan 49
    
Fort Dodge 47, Des Moines, North 27
    
Gehlen Catholic, Le Mars 61, St. Mary’s, Remsen 29
    
Gilbert 49, North Polk, Alleman 40
    
Glenwood 87, Clarinda 45
    
Holy Trinity 55, Burlington Notre Dame 40
    
Iowa City West 67, Waterloo, West 35
    
Lawton-Bronson 49, Elk Point-Jefferson, S.D. 38
    
Lenox 61, Stanton 35
    
Logan-Magnolia 57, Underwood 42
    
Lynnville-Sully 47, Belle Plaine 44
    
MFL-Mar-Mac 65, Turkey Valley, Jackson Junction 26
    
Manson Northwest Webster 47, West Bend-Mallard 36
    
Marion 70, Solon 33
    
Martensdale-St. Marys 64, East Union, Afton 13
    
Mediapolis 64, Louisa-Muscatine 43
    
Midland, Wyoming 38, Clayton Ridge, Guttenberg 23
    
Montezuma 63, H-L-V, Victor 15
    
Murray 48, Diagonal 26
    
Newman Catholic, Mason City 67, Central Springs 38
    
North Fayette Valley 44, West Central, Maynard 16
    
Norwalk 47, Pella Christian 43
    
PAC-LM 60, Southeast Valley 47
    
PCM, Monroe 37, Nevada 33
    
Red Oak 63, Southwest Valley 43
    
Riceville 49, Northwood-Kensett 43
    
Ridge View 64, St. Mary’s, Storm Lake 32
    
Rock Valley 48, Boyden-Hull 41
    
Roland-Story, Story City 40, Greene County 24
    
Sigourney 60, Albia 26
    
South O’Brien, Paullina 61, Marcus-Meridian-Cleghorn/Remsen Union (MMCRU) 60
    
South Sioux City, Neb. 80, Bishop Heelan Catholic, Sioux City 75
    
South Winneshiek, Calmar 66, Postville 16
    
Southeast Warren, Liberty Center 53, Moravia 28
    
Sumner-Fredericksburg 58, Charles City 40
    
Tea Area, S.D. 63, Western Christian 60
    
Tipton 47, West Liberty 43
    
Treynor 75, Audubon 40
    
Van Buren, Keosauqua 57, New London 36
    
Van Meter 49, Earlham 30
    
Wapello 59, Lone Tree 43
    
Wapsie Valley, Fairbank 45, Columbus Catholic, Waterloo 41
    
Waukee 70, Valley, West Des Moines 55
    
Waverly-Shell Rock 54, Waukon 40
    
Webster City 32, St. Edmond, Fort Dodge 26
    
West Marshall, State Center 55, Meskwaki Settlement School 33
    
Wilton 59, Mid-Prairie, Wellman 49

Minnesota

BOYS PREP BASKETBALL
    
Benson 63, Lakeview 54
    
Byron 67, Lewiston-Altura 66
    
Cannon Falls 66, Triton 56
    
Chatfield 77, Kingsland 69
    
Clinton-Graceville-Beardsley 50, Wilmot, S.D. 45
    
Dilworth-Glyndon-Felton 80, Pelican Rapids 59
    
Ely 86, Cherry 40
    
Fond du Lac Ojibwe 77, South Ridge 74
    
International Falls 61, Mountain Iron-Buhl 60
    
La Crescent 81, St. Charles 75
    
LeRoy-Ostrander 85, Southland 73
    
Littlefork-Big Falls 62, Lake of the Woods 44
    
Madelia 72, St. Clair 58
    
Martin County West 70, Windom 64
    
Minneapolis Edison 87, Twin Cities Academy 53
    
Minnesota Valley Lutheran 87, St. Peter 60
    
Mound Westonka 57, Minneapolis Henry 56
    
Mountain Lake Area 64, Mankato Loyola 51
    
Nevis 56, Pine River-Backus 45
    
Osakis 66, Browerville/Eagle Valley 43
    
Pierz 65, Pillager 49
    
Royalton 62, Long Prairie-Grey Eagle 47
    
Rushford-Peterson 69, Spring Grove 65
    
Schaeffer Academy 69, Fillmore Central 50
    
Sleepy Eye 55, Truman/Martin Luther/GHEC 34
    
Spring Lake Park 70, Osseo 64
    
Superior, Wis. 82, Bemidji 60
    
Winona Cotter 65, Mabel-Canton 53
    
Zumbrota-Mazeppa 68, Kasson-Mantorville 66, OT
    
POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
    
Red Lake County vs. Mahnomen/Waubun, ppd.
    
GIRLS PREP BASKETBALL
    
Aitkin 59, Park Rapids 49
    
Bigfork 63, Nashwauk-Keewatin 27
    
Clinton-Graceville-Beardsley 52, Benson 39
    
Cretin-Derham Hall 76, East Ridge 54
    
Fergus Falls 82, St. Cloud Apollo 55
    
Fillmore Central 82, Schaeffer Academy 21
    
Gibbon Fairfax Winthrop 51, Sleepy Eye 45
    
Grand Meadow 60, Lewiston-Altura 34
    
Grand Rapids 58, Esko 49
    
Hayfield 64, Janesville-Waldorf-Pemberton 44
    
Hermantown 66, Virginia 34
    
Hills-Beaver Creek 70, Mountain Lake Area 29
    
Hills-Beaver Creek 70, Mountain Lake Co-op 29
    
Houston 68, Rushford-Peterson 45
    
Littlefork-Big Falls 67, Laporte 39
    
Martin County West 65, AC/GE 52
    
Medford 74, New Richland-H-E-G 59
    
Minneapolis Edison 67, Twin Cities Academy 34
    
Mounds Park Academy 48, Liberty Classical 40
    
Mountain Iron-Buhl 75, Ely 41
    
New Life Academy def. St. Paul Prep, forfeit
    
New Ulm Cathedral 72, Lester Prairie/Holy Trinity 48
    
Nicollet/Loyola 65, GHEC/Truman 50
    
Nova Classical Academy 40, Hmong Academy 28
    
Ortonville 49, Hillcrest Lutheran 43
    
Park Christian 56, NCEUH 45
    
Southland 68, LeRoy-Ostrander 48
    
Spectrum 69, Christian Life 30
    
St. Louis Park 61, Edina 47
    
St. Peter 60, Maple River 43
    
Triton 81, Cannon Falls 66
    
Worthington 74, Windom 65
    
Zumbrota-Mazeppa 65, Dover-Eyota 22
    
POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
    
Climax/Fisher vs. Sacred Heart, ppd. to Feb 15th.
    
East Grand Forks vs. Thief River Falls, ppd. to Feb 21st.
    
Eden Valley-Watkins vs. Rocori, ppd.
    
Edgerton vs. Red Rock Central, ppd.
    
Fertile-Beltrami vs. Fosston, ppd. to Feb 18th.
    
Kenyon-Wanamingo vs. Randolph, ccd.
    
Kittson County Central vs. Red Lake County, ppd.
    
Lake City vs. Wabasha-Kellogg, ccd.
    
MACCRAY vs. BOLD, ppd.
    
Maple Lake vs. Annandale, ppd.
    
Sisseton, S.D. vs. Morris Area/Chokio-Alberta, ccd.
    
Stephen-Argyle vs. Badger-Greenbush-Middle River, ppd. to Feb 19th.

Copyright 2019 Nexstar Broadcasting, Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

Trending Stories


 

Don't Miss!

More Don't Miss