SIOUX FALLS, S.D. (KELO) — View scores from around the area on this Friday here:

NHL
Maple Leafs 2, Wild 1 Final/OT

NBA
Hornets 121, Timberwolves 113

SOUTH DAKOTA BOYS PREP BASKETBALL
Aberdeen Christian 64, Groton Area 60, OT

Brandon Valley 70, Huron 51

Bridgewater-Emery 71, Dell Rapids St. Mary 41

Burke 46, Avon 41

Clark/Willow Lake 84, Arlington 29

Colman-Egan 70, Sioux Falls Lutheran 33

Dakota Valley 89, Lennox 52

Dupree 83, Takini 37

Edgemont 46, Oelrichs 22

Faith 85, Wall 56

Flandreau Indian 79, Estelline/Hendricks 75

Flasher, N.D. 59, Lemmon 42

Florence/Henry 65, Webster 44

Freeman 58, Gayville-Volin High School 42

Great Plains Lutheran 56, Wilmot 20

Hanson 61, Elkton-Lake Benton 43

Harding County 78, Bison 42

Harrisburg 66, Watertown 42

Ipswich 60, Leola/Frederick 37

Iroquois/ Lake Preston Co-op 74, Sunshine Bible Academy 46

Little Wound 72, Bennett County 43

Madison 61, Viborg-Hurley 47

Milbank 60, Tiospa Zina Tribal 52

Miller 72, Highmore-Harrold 62

Mitchell 71, Sioux Falls O’Gorman 70

New Underwood 48, Jones County 46

Northwestern 79, Hitchcock-Tulare 63

Philip 58, Kadoka Area 31

Pierre 68, Sioux Falls Roosevelt 63

Rapid City Christian 66, Hot Springs 47

Sioux Falls Christian 81, Tri-Valley 54

Sioux Falls Jefferson 86, Aberdeen Central 47

Sioux Falls Lincoln 66, Rapid City Central 38

Sioux Falls Washington 74, Rapid City Stevens 56

Sturgis Brown 46, Brookings 42

Sully Buttes 78, North Central Co-Op 65

Timber Lake 70, Potter County 49

Tripp-Delmont/Armour 76, Colome 50

Wakpala 57, Cheyenne-Eagle Butte 54

Waubay/Summit 61, Deuel 56

Waverly-South Shore 71, Langford 46

Wessington Springs 53, Sanborn Central/Woonsocket 44

White River 73, Lakota Tech 64

Yankton 66, Spearfish 39

SOUTH DAKOTA GIRLS PREP BASKETBALL
Brandon Valley 55, Huron 37

Brookings 56, Sturgis Brown 44

Harrisburg 47, Watertown 45

Pierre 57, Sioux Falls Roosevelt 26

Sioux Falls Jefferson 55, Aberdeen Central 52

Sioux Falls Lincoln 45, Rapid City Central 33

Sioux Falls O’Gorman 59, Mitchell 39

Sioux Falls Washington 46, Rapid City Stevens 35

Spearfish 41, Yankton 22

SDHSAA Playoffs=

Class A Region 4=

Tea Area 80, Vermillion 79, 2OT

Class A Region 6=

Crow Creek Tribal School 65, North Central Co-Op 50

Dupree 54, Stanley County 17

Miller 55, Cheyenne-Eagle Butte 22

Mobridge-Pollock 65, McLaughlin 31

Class B Region 1=

Langford 50, Waverly-South Shore 21

Class B Region 6=

Herreid/Selby Area 69, Lower Brule 62

Lyman 44, Potter County 21

Sully Buttes 54, Ipswich 36

Class B Region 8=

Faith 53, Bison 34

Harding County 72, Wakpala 27

Lemmon 52, Newell 37

Timber Lake 66, Tiospaye Topa 34

MINNESOTA BOYS PREP BASKETBALL
Albany 73, Little Falls 51

Alexandria 75, Monticello 60

Annandale 57, Dassel-Cokato 54

Apple Valley 52, Breck 49

Belgrade-Brooten-Elrosa 59, Paynesville 40

Big Lake 98, Spectrum 74

Bloomington Jefferson 93, St. Louis Park 79

Browerville/Eagle Valley 57, Upsala 36

Buffalo 73, Hopkins 62

Buffalo Lake-Hector-Stewart 87, Madelia 25

Caledonia 77, Winona Cotter 35

Chanhassen 55, New Prague 50

Cherry 97, Carlton 52

Chisago Lakes 96, Princeton 85

Climax/Fisher 69, Lake of the Woods 61

Deer River 103, International Falls 48

East Grand Forks 79, Warroad 44

East Ridge 85, Park (Cottage Grove) 59

Eastview 63, Lakeville South 62

Edina 61, Eden Prairie 43

Ely 56, South Ridge 32

Farmington 77, Shakopee 69

Fillmore Central 72, Rushford-Peterson 61

Forest Lake 60, Woodbury 50

Glencoe-Silver Lake 84, Howard Lake-Waverly-Winsted 57

Goodhue 63, Rochester Lourdes 61

Hastings 72, Simley 64

Hayfield 83, Bethlehem Academy 53

Higher 75, Hibbing 61

Holy Family Catholic 70, Delano 61

Hope Academy 100, LILA 84

Houston 73, Spring Grove 42

Janesville-Waldorf-Pemberton 95, Medford 64

Kaleidoscope Charter 79, PACT Charter 76

Lake City 71, Kasson-Mantorville 49

Lake Crystal-Wellcome Memorial 72, Norwood-Young America 43

Lewiston-Altura 73, St. Charles 64

Littlefork-Big Falls 88, Cook County 63

Lyle/Austin Pacelli 52, Southland 41

Mabel-Canton 79, LeRoy-Ostrander 44

Mahtomedi 80, Bemidji 50

Mankato East 82, Red Wing 50

Minnehaha Academy 103, St. Paul Como Park 48

Minneota 81, Tracy-Milroy-Balaton 55

Minnetonka 76, St. Michael-Albertville 55

Mountain Iron-Buhl 73, Bigfork 33

Nevis 93, Walker-Hackensack-Akeley 24

New Life Academy 87, Trinity 48

New London-Spicer 57, Watertown-Mayer 52

New Ulm Cathedral 48, Sibley East 38

North Woods 81, Chisholm 58

Orono 77, Benilde-St. Margaret’s 69

Osakis 85, Long Prairie-Grey Eagle 63

Pelican Rapids 74, Breckenridge 48

Pequot Lakes 59, Moose Lake/Willow River 44

Perham 69, Hawley 60

Pillager 72, Pierz 70

Pine Island 64, Zumbrota-Mazeppa 58

Plainview-Elgin-Millville 69, Wabasha-Kellogg 32

Prior Lake 64, Eagan 61

Randolph 64, Kenyon-Wanamingo 63

Red Lake County 83, Stephen-Argyle 64

Red Rock Central 52, Edgerton 33

Redwood Valley 87, Springfield 71

Rochester John Marshall 58, Rochester Century 51

Rochester Mayo 68, Northfield 65

Rockford 60, Litchfield 44

Rosemount 72, Burnsville 38

Royalton 72, Kimball 55

Russell-Tyler-Ruthton 69, Hills-Beaver Creek 34

Schaeffer Academy 67, Lanesboro 54

Sleepy Eye 54, Mankato Loyola 46

Sleepy Eye St. Mary’s 73, Mayer Lutheran 67

St. Croix Lutheran 78, St. Agnes 31

St. Thomas Academy 68, South St. Paul 65

Stillwater 67, Roseville 64

Swanville 57, St. John’s Prep 26

Tartan 81, Hill-Murray 48

Triton 61, Blooming Prairie 57

Two Harbors 83, Greenway 35

United South Central 64, New Richland-H-E-G 37

Waconia 71, Chaska 67

Warren-Alvarado-Oslo 72, Ada-Borup/Norman County West 55

Washington Tech 61, Mounds Park Academy 51

West Central 74, BOLD 44

Westbrook-Walnut Grove 55, Heron Lake-Okabena/Fulda 41

White Bear Lake 57, Irondale 55

MINNESOTA GIRLS PREP BASKETBALL
Ada-Borup/Norman County West 57, Warren-Alvarado-Oslo 45

Alexandria 65, Brainerd 51

Anoka 54, Champlin Park 48

Becker 84, St. Francis 31

Benilde-St. Margaret’s 79, Orono 63

Blackduck 89, Kelliher/Northome 38

Blaine 64, Osseo 40

Bloomington Jefferson 61, St. Louis Park 58

Breckenridge 60, Crookston 46

Burnsville 79, Rosemount 62

Centennial 59, Andover 34

Chaska 73, Waconia 52

Cloquet 77, Hibbing 51

Cretin-Derham Hall 65, Mounds View 53

Cromwell 53, Braham 28

Delano 60, Holy Family Catholic 50

East Ridge 56, Park (Cottage Grove) 37

Elk River 64, Park Center 45

Ely 69, South Ridge 52

Fertile-Beltrami 49, Red Lake County 37

Forest Lake 53, Woodbury 49

Frazee 60, East Grand Forks 51

Glencoe-Silver Lake 85, Howard Lake-Waverly-Winsted 12

Goodridge/Grygla-Gatzke 55, Win-E-Mac 19

Grand Rapids 73, Duluth Denfeld 29

Hancock 85, Wheaton/Herman-Norcross 73

Hastings 60, Simley 29

Holdingford 58, Maple Lake 23

Hopkins 107, Buffalo 25

Hutchinson 81, Mound Westonka 66

Jordan 47, Southwest Christian (Chaska) 38

Lake Crystal-Wellcome Memorial 54, Maple River 46

Long Prairie-Grey Eagle 48, Benson 46, OT

Mahtomedi 72, North St. Paul 40

Maple Grove 79, Robbinsdale Armstrong 61

Maranatha Christian 86, Concordia Academy 45

Mayer Lutheran 68, Sleepy Eye St. Mary’s 60

Mayer-Lutheran 68, Sleepy Eye St. Mary’s 60

Minnetonka 76, St. Michael-Albertville 55

Monticello 60, Big Lake 21

Mounds Park Academy 68, St. Paul Academy 31

New Prague 67, Chanhassen 58

Pelican Rapids 83, Clinton-Graceville-Beardsley 50

Pequot Lakes 63, Park Rapids 22

Prior Lake 52, Eagan 49

Rochester Century 48, Rochester John Marshall 35

Rochester Mayo 74, Northfield 60

Rogers 78, Coon Rapids 31

Roseville 50, Stillwater 46

Sauk Centre 52, Menahga 40

Sauk Rapids-Rice 46, Willmar 45

Sebeka 48, Browerville/Eagle Valley 47

Shakopee 53, Farmington 27

Sibley East 57, Belle Plaine 49

Spectrum 59, Eagle Ridge Academy Charter 23

Spring Lake Park 82, Totino-Grace 75

St. Cloud Cathedral 56, Milaca 51

St. Croix Lutheran 78, St. Agnes 31

Thief River Falls 53, Barnesville 45

Tri-City United 65, St. Clair 55

Two Harbors 78, McGregor 28

Wayzata 80, Moorhead 20

Zimmerman 68, Pierz 50

Class AA=

Section 1=

First Round=

Rochester Lourdes 67, Lewiston-Altura 31

Class A=

Section 1=

Second Round=

Lanesboro 55, Southland 35

Randolph 52, Mabel-Canton 27

Rushford-Peterson 71, AC/GE 38

Section 2=

First Round=

Janesville-Waldorf-Pemberton 60, Mankato Loyola 27

Martin County West 71, Madelia 26

Play-in=

Cedar Mountain/Comfrey 59, Renville County West 45

Section 3=

Play-in=

Dawson-Boyd 59, Lakeview 49

IOWA BOYS PREP BASKETBALL
Class 4A Substate 1=

Semifinal=

Norwalk 71, Sioux City, West 43

Sioux City, East 63, Johnston 60

Class 4A Substate 2=

Semifinal=

Ankeny Centennial 57, Iowa City West 52

Cedar Falls 64, Dowling Catholic, West Des Moines 56

Class 4A Substate 3=

Semifinal=

Dubuque, Senior 78, Muscatine 38

Pleasant Valley 59, Bettendorf 42

Class 4A Substate 4=

Semifinal=

Cedar Rapids, Kennedy 97, Davenport, West 46

North Scott, Eldridge 71, Burlington 57

Class 4A Substate 5=

Semifinal=

Valley Community, Elgin 80, Waterloo, East 43

Waterloo, West 75, Cedar Rapids, Washington 64

Class 4A Substate 6=

Semifinal=

Ames 72, Ankeny 51

Linn-Mar, Marion 65, Indianola 64

Class 4A Substate 7=

Semifinal=

Des Moines, Roosevelt 84, Southeast Polk 80, 2OT

Waukee Northwest 94, Des Moines, Lincoln 67

Class 4A Substate 8=

Semifinal=

Dallas Center-Grimes 57, Council Bluffs, Abraham Lincoln 54

Waukee 60, Urbandale 43

IOWA GIRLS PREP BASKETBALL
Class 2A Region 2=

Championship=

Central Lyon, Rock Rapids 61, Hinton 33

Class 2A Region 3=

Championship=

Sibley-Ocheyedan 76, Sioux Central, Sioux Rapids 57