Friday Night Scoreboard – February 9th

Sports
58338_150773510621

Here are Friday’s results from across KELOLAND.

Women’s Basketball
USF 64 vs. Augustana 59 (F/OT)
Northern State 89 vs. Minnesota Crookston 66
Wayne State 78 vs. SMSU 55

Men’s Basketball
USF 88 vs. Augustana 86
Northern State 81 vs. Minnesota Crookston 50
SMSU 75 vs. Wayne State 59

College Wrestling
SDSU 25 vs. Pittsburgh 13
MSU Mankato 27 vs. SMSU 6

High School Gymnastics
State “AA” Meet
Team Standings
1 Mitchell 145.7
2 Watertown 144.375
3 Brookings 139.8
4 O’Gorman 138.225
5 Pierre 136.675

State “A” Meet
Team Standings
1 Deuel 144.675
2 Madison 142.45
3 Parkston/Ethan/Hanson 130.4
4 Hot Springs 129.65
5 Milbank Area 128.8

Men’s Tennis
Drake 7 vs. SDSU 0

Women’s Tennis
Minnesota 6 vs. USD 1

College Softball

SDSU 5 vs. UMKC 3
Southeast Missouri State 4 vs. SDSU 1

USHL
Sioux Falls 4 vs. Lincoln 2

NBA G League
Sioux Falls 129 vs. Reno 104

High School Basketball
South Dakota

BOYS BASKETBALL
Aberdeen Central 63, Brandon Valley 52

Baltic 60, Alcester-Hudson 36

Chamberlain 67, Wagner 47

Colman-Egan 52, Arlington 51

Custer 68, Belle Fourche 64

Gayville-Volin 68, Centerville 36

Great Plains Lutheran 64, Waubay/Summit 43

Gregory 59, Scotland 56

Groton Area 61, Warner 58, OT

Harrisburg 65, Watertown 58

Kimball/White Lake 83, Sunshine Bible Academy 55

Langford 42, Faulkton 37

LeMars, Iowa 63, Vermillion 61

Lennox 77, West Central 52

Leola/Frederick 65, Florence/Henry 44

Lower Brule 80, Wessington Springs 41

Lyman 61, Philip 60

McLaughlin 66, Winner 60

Northwestern 68, Wilmot 41

Oelrichs 67, Santee, Neb. 50

Platte-Geddes 64, Bon Homme 55

Redfield/Doland 55, Hamlin 52

Sanborn Central/Woonsocket 52, Highmore-Harrold 48

Sisseton 69, Webster 52

Sully Buttes 82, Ipswich 53

Tea Area 85, Parkston 44

Tiospa Zina Tribal 64, Deuel 53

Yankton 54, Mitchell 34

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
Sioux Falls Lincoln vs. Rapid City Central, ppd.

GIRLS BASKETBALL
Aberdeen Central 46, Brandon Valley 43

Alcester-Hudson 38, Baltic 33

Andes Central/Dakota Christian 41, Kimball/White Lake 39

Belle Fourche 63, Custer 35

Beresford 53, Elk Point-Jefferson 31

Bon Homme 53, Platte-Geddes 41

Castlewood 46, Waverly-South Shore 36

Chester Area 50, Canistota 47

Crow Creek 66, Cheyenne-Eagle Butte 53

Dell Rapids 63, Dakota Valley 55

Elkton-Lake Benton 64, Dell Rapids St. Mary 54

Ethan 57, Mt. Vernon/Plankinton 46

Faulkton Area 61, Langford Area 41

Gayville-Volin 53, Centerville 34

Irene-Wakonda 63, Canton 36

Kadoka Area 72, Colome 41

Lake Preston 75, Oldham-Ramona/Rutland 21

LeMars, Iowa 58, Vermillion 56

Lyman 49, Philip 45

Parker 59, Viborg-Hurley 49

Sanborn Central/Woonsocket 56, Highmore-Harrold 54

Scotland 48, Gregory 29

Sioux Falls Roosevelt 50, Watertown 48

Sully Buttes 58, Ipswich 44

Tri-Valley 55, Tea Area 46

Wagner 51, Chamberlain 45

Wall 55, Dupree 25

Waubay/Summit 56, Great Plains Lutheran 23

Winner 69, McLaughlin 39

Wolsey-Wessington 53, Iroquois 14

Yankton 42, Mitchell 40

Dakota Plains Invitational
Third Place
Flandreau Indian 34, Freeman Academy 26

Championship
Santee, Neb. 73, Oelrichs 71

DWU Culver’s Classic
Corsica-Stickney 65, Bridgewater-Emery 44

Howard 58, Burke/South Central 52

Pine Ridge 58, Parkston 41

Sioux Falls Christian 53, McCook Central/Montrose 51

Tripp-Delmont/Armour 47, Avon 44, OT

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
Sioux Falls Lincoln vs. Rapid City Central, ppd.

High School Wrestling
South Dakota

WRESTLING
Aberdeen Central 40, Huron 30

Kimball/White Lake/Platte-Geddes 49 vs. Chamberlain 24

Flandreau Quadrangular
Flandreau 36, Tri-Valley 18

Garretson 51, Tri-Valley 18

Garretson 42, Kingsbury County 34

Garretson 42, Flandreau 30

Kingsbury County 37, Flandreau 24

Kingsbury County 48, Tri-Valley 21

High School Basketball
Minnesota

BOYS BASKETBALL
Ada-Borup 69, Lake Park-Audubon 53

Annandale 68, Watertown-Mayer 46

Apple Valley 99, Shakopee 72

Austin 90, Rochester Century 42

Belle Plaine 59, Norwood-Young America 46

Bigfork 82, Deer River 79

Brainerd 66, Sartell-St. Stephen 56

Breck 70, Blake 46

Brooklyn Center 77, St. Paul Harding 69

Buffalo 89, Princeton 64

Byron 74, Stewartville 39

Cannon Falls 51, Goodhue 42

Carlton 65, Silver Bay 62

Cass Lake-Bena 106, Kelliher/Northome 33

Chanhassen 89, Richfield 78

Charter Stars 74, Hope Academy 57

Chaska 92, St. Louis Park 68

Clearbrook-Gonvick 95, Lake of the Woods 31

Columbia Heights 82, Fridley 65

Cromwell 70, Floodwood 41

Dawson-Boyd 63, Renville County West 61

Delano 97, Hutchinson 54

DeLaSalle 79, Holy Angels 54

Duluth Denfeld 71, Cloquet 68

East Central 75, Isle 62

East Ridge 81, Stillwater 57

Eastview 67, Farmington 62

Esko 80, Cook County 22

Eveleth-Gilbert 82, Cherry 37

Fairmont 58, Windom 41

Fergus Falls 61, Alexandria 58

Fertile-Beltrami 39, Win-E-Mac 37

Fosston 63, Bagley 51

Fulda 58, Heron Lake-Okabena 48

Glencoe-Silver Lake 55, Litchfield 36

Grand Meadow 57, Southland 51

Greenway 59, Proctor 56

Henning 70, Verndale 60

Henry Sibley 76, South St. Paul 65

Hill City 58, Chisholm 57

Holy Family Catholic 68, Waconia 67

Hopkins 93, Edina 67

International Falls 62, Aitkin 52

Jackson County Central 65, Martin County West 49

Kasson-Mantorville 50, Pine Island 47

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 69, MACCRAY 51

Kimball 75, Foley 63

Lac qui Parle Valley 63, Central Minnesota Christian 44

Lakeville North 85, Rosemount 56

Lakeville South 73, Eagan 55

LeRoy-Ostrander 86, Glenville-Emmons 30

Lyle/Austin Pacelli 94, GHEC/Truman/Martin Luther 86

Mayer Lutheran 54, Jordan 46

Melrose 77, Albany 62

Minnehaha Academy 78, Providence Academy 52

Minneota 79, Canby 43

Minnewaska 62, Belgrade-Brooten-Elrosa 50

Mountain Lake Area 67, Hills-Beaver Creek 66

Nashwauk-Keewatin 79, Northland 43

Nevis 70, Blackduck 45

New Richland-H-E-G 77, Blooming Prairie 55

North St. Paul 69, St. Thomas Academy 60

North Woods 121, Littlefork-Big Falls 49

Northfield 71, Rochester Mayo 61

Orono 70, New Prague 58

Osakis 62, Long Prairie-Grey Eagle 60, 2OT

Perham 89, Frazee 32

Pine City 70, Rush City 29

Prairie Seeds Academy 92, International School 47

Prior Lake 58, Burnsville 48

Red Lake 88, Pine River-Backus 80

Red Rock Central 67, Ellsworth 21

Redwood Valley 50, Luverne 34

Roseau 76, East Grand Forks 75

Roseville 63, Forest Lake 58

Rothsay 48, Underwood 46

Royalton 72, Onamia 42

Russell-Tyler-Ruthton 67, Yellow Medicine East 24

Sebeka 71, Pillager 58

Sibley East 52, LeSueur-Henderson 49

Sleepy Eye 94, Sleepy Eye St. Mary’s 45

South Ridge 62, Two Harbors 55

Southwest Christian (Chaska) 68, Spectrum 66, OT

St. Anthony 51, Concordia Academy 34

St. Charles 84, Dover-Eyota 67

St. Cloud Tech 62, Rocori 55

St. Croix Lutheran 66, St. Agnes 52

St. James Area 59, Madelia 44

St. Michael-Albertville 73, Chisago Lakes 49

Tartan 71, Hastings 47

Tracy-Milroy-Balaton 58, Lakeview 56

Triton 49, Hayfield 47

Upsala 41, Browerville/Eagle Valley 40

Virginia 72, Hinckley-Finlayson 69

Wabasha-Kellogg 68, Chatfield 49

Wadena-Deer Creek 63, Menahga 55

Wayzata 77, Eden Prairie 65

Westbrook-Walnut Grove 80, Adrian 72

Wheaton/Herman-Norcross 68, Clinton-Graceville-Beardsley 52

Willmar 80, St. Cloud Apollo 56

Wrenshall 67, McGregor 62

GIRLS BASKETBALL
Aitkin 66, Park Rapids 55

Apple Valley 45, Shakopee 41

Austin 75, Rochester Century 56

Badger-Greenbush-Middle River 60, Warren-Alvarado-Oslo 47

Barnesville 40, Breckenridge 29

Benilde-St. Margaret’s 51, Bloomington Kennedy 41

Big Lake 69, St. Francis 62

Blake 51, Breck 41

Burnsville 82, Prior Lake 80

Chanhassen 67, Richfield 54

Charter Stars 62, Calvin Christian 53

Chaska 68, St. Louis Park 41

Chatfield 55, Wabasha-Kellogg 48

Chisago Lakes 58, Superior, Wis. 35

Clearbrook-Gonvick 66, Lake of the Woods 37

Delano 40, Hutchinson 31

Eastview 57, Farmington 42

Eden Valley-Watkins 54, Holdingford 36

Esko 63, Cook County 49

Fertile-Beltrami 51, Norman County East/Ulen-Hitterdal 48

Fillmore Central 64, La Crescent 32

Fridley 67, Columbia Heights 48

Goodhue 59, Cannon Falls 43

Grand Rapids 76, Cloquet 68

Hayfield 77, Triton 49

Hendricks 58, Ellsworth 38

Henry Sibley 53, South St. Paul 40

Hill-Murray 50, Mahtomedi 46

Holy Angels 59, DeLaSalle 55

Holy Family Catholic 69, Waconia 49

Hopkins 81, Edina 40

Houston 79, LeRoy-Ostrander 39

International Falls 70, Proctor 53

Kimball 62, Howard Lake-Waverly-Winsted 51

Lakeville North 46, Rosemount 39

Liberty Classical 63, Academy for Science and Agriculture 28

Luverne 55, Redwood Valley 50

Mabel-Canton 49, Schaeffer Academy 37

Maple River 74, United South Central 45

Medford 56, Bethlehem Academy 28

Melrose 52, Montevideo 29

Minnehaha Academy 59, Providence Academy 44

Minnewaska 69, Morris Area/Chokio-Alberta 58

Nevis 42, Blackduck 40

Northern Freeze 52, Kittson County Central 47

Northfield 50, Rochester Mayo 32

Osakis 48, Pierz 40

Owatonna 69, Rochester John Marshall 49

Park (Cottage Grove) 36, Woodbury 31

Pelican Rapids 61, Dilworth-Glyndon-Felton 48

Perham 89, Hawley 13

Pipestone 64, Hills-Beaver Creek 62

Red Wing 61, Stewartville 57, OT

Rochester Lourdes 80, Lake City 55

Rogers 66, North Branch 39

Roseau 76, Ada-Borup/Norman County West 61

Royalton 86, Isle 52

Sacred Heart 70, Red Lake County 44

Simley 66, North St. Paul 27

Spring Grove 71, Glenville-Emmons 43

St. Anthony 66, Concordia Academy 52

St. Paul Academy 50, Mounds Park Academy 46

Stillwater 82, East Ridge 47

Warroad 34, Goodridge/Grygla-Gatzke 23

Watertown-Mayer 46, Annandale 43

Waterville-Elysian-Morristown 73, LeSueur-Henderson 55

Wayzata 58, Eden Prairie 47

Willmar 75, St. Cloud Apollo 50

Worthington 75, Jackson County Central 61

Zimmerman 54, St. Cloud Cathedral 52

Zumbrota-Mazeppa 75, Kenyon-Wanamingo 50

Iowa
BOYS PREP BASKETBALL
Akron-Westfield 65, Westwood, Sloan 45

Alta/Aurelia 69, River Valley, Correctionville 35

Ames 66, Southeast Polk 58

Assumption, Davenport 49, Bettendorf 44, OT

Ballard 58, Winterset 47

Boone 58, ADM, Adel 53

Boyer Valley, Dunlap 89, Whiting 38

CAM, Anita 72, Nodaway Valley 64

Carroll 70, Carlisle 60

Cedar Falls 80, Waterloo, East 57

Cedar Rapids Xavier 66, Linn-Mar, Marion 64

Cedar Rapids, Jefferson 57, Cedar Rapids, Washington 53

Crestwood, Cresco 62, Oelwein 52

Dallas Center-Grimes 60, Pella 36

Davenport, West 58, Muscatine 48

Decorah 79, Charles City 66

Des Moines, Hoover 63, Ottumwa 40

Des Moines, Lincoln 48, Des Moines, Roosevelt 47

Dubuque, Senior 47, Dubuque, Hempstead 44

Dunkerton 76, Bishop Garrigan 72, OT

Epworth, Western Dubuque 62, South Tama County, Tama 55

Exira/Elk Horn-Kimballton 56, Woodward Academy 46

George-Little Rock 75, MOC-Floyd Valley 54

Harris-Lake Park 48, Ruthven-Ayrshire 43

Independence 54, Beckman Catholic, Dyersville 53

Iowa City West 79, Waterloo, West 55

Iowa Falls-Alden 53, Webster City 46

Kuemper Catholic, Carroll 67, Grand View Christian 66

Lake Mills 74, Newman Catholic, Mason City 66

LeMars 63, Vermillion, S.D. 61

Lynnville-Sully 68, Baxter 42

Mount Pleasant 69, Washington 30

North Scott, Eldridge 57, Davenport, North 35

Norwalk 89, Grinnell 64

Ogden 75, Southeast Valley 66

Pleasant Valley 57, Clinton 30

Prairie, Cedar Rapids 76, Cedar Rapids, Kennedy 57

Regina, Iowa City 67, Benton Community 52

Riceville 63, Kee, Lansing 40

Roland-Story, Story City 73, BCLUW, Conrad 33

Sergeant Bluff-Luton 57, Council Bluffs, Thomas Jefferson 43

Sheldon 62, West Lyon, Inwood 55

Shenandoah 72, Clarinda Academy 61

Sioux Center 70, Boyden-Hull 54

Sioux City, East 82, Sioux City, North 50

Sioux City, West 60, Spirit Lake 55

Treynor 66, Atlantic 62

Urbandale 48, Mason City 46

Valley, West Des Moines 68, Ankeny 60

Waukee 53, Ankeny Centennial 37

West Bend-Mallard 55, North Union 33

SEI Super Conference

Shootout

Danville 79, Louisa-Muscatine 63

Lone Tree 78, Holy Trinity 56

WACO, Wayland 57, Mediapolis 53

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Alburnett vs. Iowa Valley, Marengo, ppd.

Murray vs. Martensdale-St. Marys, ppd.

Williamsburg vs. Central Clinton, DeWitt, ccd.

GIRLS PREP BASKETBALL

Ankeny Centennial 45, Waukee 35

Ballard 40, Winterset 32

Cedar Rapids Xavier 47, Linn-Mar, Marion 40

Cedar Rapids, Jefferson 57, Cedar Rapids, Washington 53

Des Moines, Lincoln 58, Des Moines, Roosevelt 44

Fairfield 67, Fort Madison 23

Iowa City West 65, Waterloo, West 33

LeMars 58, Vermillion, S.D. 56

Mason City 69, Urbandale 60

Muscatine 69, Davenport, West 18

North Scott, Eldridge 60, Davenport, North 48

Ottumwa 61, Des Moines, Hoover 37

Pella 54, Dallas Center-Grimes 44

Perry 52, Bondurant Farrar 46

Prairie, Cedar Rapids 46, Cedar Rapids, Kennedy 45, OT

Sergeant Bluff-Luton 57, Council Bluffs, Thomas Jefferson 43

Valley, West Des Moines 68, Ankeny 58

1A Region 3

First Round

Clarksville 73, Waterloo Christian School 35

1A Region 4

First Round

Midland, Wyoming 46, Lone Tree 12

1A Region 5

First Round

BGM 58, Twin Cedars, Bussey 19

1A Region 8

First Round

Westwood, Sloan 74, River Valley, Correctionville 17

Copyright 2021 Nexstar Media Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

Continuing The Conversation
See Full Weather Forecast

Trending Stories

Don't Miss!

More Don't Miss