Boys State Tournament results – Thursday, March 18

KELOLAND.com Original

SIOUX FALLS, S.D. (KELO) — The boys state basketball tournaments began on Thursday, March 18 with the three classes being played across the state of South Dakota.

Below is a look at the updated scores and schedules from day one of the state tournaments.

The class ‘AA’ tournament is being held in Rapid City with all of the games one hour behind the class ‘A’ and ‘B’ games, due to the time change.

CLASS ‘AA’ STATE TOURNAMENT – THURSDAY PAIRINGS

Game 1#1 Sioux Falls Washington56#9 Aberdeen Central53
Game 2#4 O’Gorman58#5 Harrisburg39
Game 3#2 Yankton50#7 Mitchell46
Game 4#3 Sioux Falls Roosevelt64#6 Brandon Valley47
MT – Mountain Time

The winners from Thursday’s games will advance to the semifinals on Friday night.

CLASS ‘AA’ STATE TOURNAMENT – FRIDAY PAIRINGS

Game 5#9 Aberdeen CentralNoon MT#5 HarrisburgRapid City
Game 6#7 Mitchell2:30 p.m. MT#6 Brandon ValleyRapid City
Game 7#1 Sioux Falls Washington5 p.m. MT#4 O’GormanRapid City
Game 8#2 Yankton7:30 p.m. MT#3 Sioux Falls RooseveltRapid City
MT – Mountain Time

Follow @KELOSports and @KELOBower on Twitter for coverage of the class ‘AA’ state tournament.


The class ‘A’ state tournament is being held back on the other side of the state at the Denny Sanford PREMIER Center.

CLASS ‘A’ STATE TOURNAMENT – THURSDAY PAIRINGS

Game 1#8 Dell Rapids53#1 Vermillion52
Game 2#4 Sioux Falls Christian58#5 St. Thomas More47
Game 3#2 Dakota Valley65#7 Winner58
Game 4#3 Sioux Valley53#6 Chamberlain44

The winners from Thursday’s games will advance to the semifinals on Friday night.

CLASS ‘A’ STATE TOURNAMENT – FRIDAY PAIRINGS

Game 5#1 VermillionNoon#5 St. Thomas MorePREMIER Center
Game 6#7 Winner2:30 p.m.#6 ChamberlainPREMIER Center
Game 7#8 Dell Rapids5 p.m.#4 Sioux Falls ChristianPREMIER Center
Game 8#2 Dakota Valley7:30 p.m.#3 Sioux ValleyPREMIER Center

The class ‘B’ state tournament will be held in northern South Dakota at Wachs Arena on the campus of Northern State University in Aberdeen.

The class ‘B’ state tournament will see several new faces, along with some returning teams.

CLASS ‘B’ STATE TOURNAMENT – THURSDAY PAIRINGS

Game 1#1 De Smet80#8 Lower Brule53
Game 2#4 Viborg-Hurley53#5 Lyman45
Game 3#7 Aberdeen Christian55#2 Canistota49
Game 4#6 Dell Rapids St. Mary75#3 White River69

The winners from Thursday’s games will advance to the semifinals on Friday night.

CLASS ‘B’ STATE TOURNAMENT – FRIDAY PAIRINGS

Game 5#8 Lower BruleNoon#5 LymanWachs Arena, Aberdeen
Game 6#2 Canistota2:15 p.m.#3 White RiverWachs Arena, Aberdeen
Game 7#1 De Smet5 p.m.#4 Viborg-HurleyWachs Arena, Aberdeen
Game 8#7 Aberdeen Christian7:45 p.m.#6 Dell Rapids St. MaryWachs Arena, Aberdeen

For game updates and recap stories from Aberdeen, make sure to follow @KELOSports and @KELOSweeter on Twitter.


KELOLAND News will have highlights from all three tournaments on KELO-TV at 5, 6 and 10 p.m.

You can also see extended coverage and highlights on the sports page on KELOLAND.com.

Copyright 2021 Nexstar Media Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

Continuing The Conversation
See Full Weather Forecast

Trending Stories

Don't Miss!

More Don't Miss