Kelo Cup 2016


The KELO Cup - honoring athletic excellence in South Dakota

The KELO Cup recognizes the champions and the championships of South Dakota high schools. Each school year, KELOLAND Sports will award the KELO Cup to three South Dakota high schools – one in each class AA, A and B. Since not all sports have three classes, schools will compete in the class in which they play basketball. 

Schools earn points with each first, second and third place finish in the state championship for each sport. First place is worth 5 points, second place is worth 2 points and third place is worth 1 point. If a third place finisher is not determined as in football, then no points will be awarded. The school with the most total points in its class wins the KELO Cup.

KELOLAND Sports will award the points and post the standings here and on the KELOLAND SportsZone. For questions on the points and the standings, please contact sports@keloland.com.

 

Past Winners:

  • 2017:
  • 2016: Lincoln wins Class AA, St. Thomas More wins Class A, and Ipswich wins Class B!
  • 2015: Lincoln, St. Thomas More, and Ipswich!
  • 2014: Lincoln, Madison, Warner, and Ipswich!
  • 2013: Washington, Harrisburg, and Warner
  • 2012: O'Gorman, Madison, White River, and Ipswich were winners of the 2012 KELO Cup!
Current Standings
James Valley Christian 5
Ipswich 10
Freeman Acadamy 2
Newell 1
Northwestern 1
Chester Area 8
Warner 7
Parker 1
Wolsey-Wessington 5
Canistota 5
Langford Area 5
Sully Buttes 7
Wessington Springs 2
Sanborn Central/Woonsocket 3
Platte-Geddes 2
Ethan 2
Irene-Wakonda 2
Potter County 1
Bison 5
Colome 5
Deubrook Area 7
Burke/South Central 2
Aberdeen Christian 5

Championship Results

Class B Boys

Cross Country

1. JV Christian (5)
2. Freeman Acadamy (2)
3. Notrhwestern (1)

Football

9AA:
1. Wolsey-Wessington (5)
2. Sanborn Central/Woonsocket/Wessington Springs (2)
9A:
1. Canistota (5)
2. Sully Buttes (2)
9B:
1. Langford Area (5)
2. Harding Co. (2)

Golf

1. Aberdeen Christian (5)
2. Hamlin (2)
3. Great Plains Lutheran (1)

Basketball

1. Warner (5)
2. Irene/Wakonda (2)
3. Potter County (1)

Track & Field   

1. Bison (5)
2. Chester Area (2)
3. Platte-Geddes (1)

Class B Girls

Cross Country

1. Ipswich (5)
2. Philip (2)
3. Newell (1)

Volleyball

1. Chester Area (5)
2. Warner (2)
3. Parker (1)

 Basketball  

1. Sully Buttes (5)
2. Ethan (2)
3. Sanborn Central/Woonsocket (1)

Golf  

1. Deubrook Area (5)
2. Burke/South Central (2)
3. Hill City (1)

Track & Field

1. Ipswich (5)
2. Deubrook Area (2)
3. Chester Area (1)
Current Standings
SF Roosevelt 19
O'Gorman 22
Washington 17
Lincoln 32
AB Central 16
RC Stevens 10
Brandon Valley 8
Douglas 5
Yankton 10
Pierre 7
RC Central 2
Watertown 3
Mitchell 6
Brookings 5

Championship Results

Class AA Boys

Cross Country

  1. Roosevelt (5)
  2. Lincoln (2)
  3. Washington (1)

Football

11AAA
  1. Washington (5)
  2. O'Gorman (2)
11AA
  1. Yankton (5)
  2. Pierre (2)

Golf

  1. O'Gorman (5)
  2. Lincoln (2)
  3. RC Stevens (1)
  4. Washington (1)

Soccer

  1.  RC Stevens (5)
  2. AB Central (2)

Tennis

  1. Lincoln (5)
  2. O'Gorman (2)
  3. Mitchell (1)

Basketball

  1. Lincoln (5)
  2. Washington (2)
  3. Rapid City Stevens (1)

Wrestling

  1. Pierre (5)
  2. Roosevelt (2)
  3. Aberdeen Central (1)

Baseball

  1. Brookings (5)
  2. Lincoln (2)

Track & Field

  1. Lincoln (5)
  2. Watertown (2)
  3. Washington (1)

Class AA Girls

Cross Country

  1. Lincoln (5)
  2. AB Central (2)
  3. RC Stevens (1)

Dance

  1. Washington (5)
  2. Roosevelt (2)
  3. Lincoln (1)

Cheer

  1. Roosevelt (5)
  2. Brandon Valley (2)
  3. Watertown (1)

Soccer

  1. O'Gorman (5)
  2. RC Central (2)

Golf

  1. Yankton (5)
  2. O'Gorman (2)
  3. Aberdeen Central (1)

Tennis

  1. St. Thomas More (A) (5)
  2. O'Gorman (2)
  3. RC Stevens (1)

Volleyball

  1. Aberdeen Central (5)
  2. Brandon Valley (2)
  3. O'Gorman (1)

Gymnastics

  1. Mitchell (5)
  2. O'Gorman (2)
  3. Rapid City Stevens (1)

Softball

  1. SF Roosevelt (5)
  2. Brandon Valley (2)

Basketball

  1. Aberdeen Central (5)
  2. Washington (2)
  3. O'Gorman (1)

Track & Field

  1. Lincoln (5)
  2. Brandon (2)
  3. Stevens (1)
Current Standings
SF Christian 19
St. Thomas More 27
West Central 9
Spearfish 7
Custer 7
Madison 11
Winner 12
AB Roncalli 5
Dakota Valley 7
Sioux Valley 5
Mt. Vernon/Plankinton 2
Parkston 9
Tea Area 2
Tri-Valley 2
Beresford 2
Lennox 2
Dell Rapids 2
Sisseton 1
Flandreau 1
Chamberlain 2
Wagner 1
Bon Homme 1
Canton 6
Hamlin 3
Philip 4
Vermillion 2
Hill City 1
Great Plains Lutheran 1

Championship Results

Class A Boys

Cross Country

1. West Central (5)
2. SF Christian (2)
3. Spearfish (1)

Football

11A
1. Madison (5)
2. West Central (2)
11B
1.  Winner (5)
2.  Tri-Valley (2)

Golf

1. AB Roncalli (5)
2. Parkston (2)
3. Sisseton (1)

Soccer

1. SF Christian (5)
2. Spearfish (2)

Baseball

1. Winner/Colome (5)
2. West Central (2)
3. Dakota Valley (1)

Basketball

1. Sioux Falls Christian (5)
2. St. Thomas More (2)
3. Dakota Valley (1)

Wrestling

1. Canton (5)
2. Parkston (2)
3. Philip Area (1)

Track & Field

1. St. Thomas More (5)
2. Sioux Falls Christian (2)
3. Spearfish (1)

Class A Girls

Cross Country

1. Custer (5)
2. Beresford (2)
3. Flandrau (1)

Dance

1. Dakota Valley (5)
2. Spearfish (2)
3. Platte-Geddes (1)

Cheer

1. Sioux Valley (5)
2. Dell Rapids (2)
3. Platte-Geddes (1)

Gymnastics

1. Madison (5)
2. Chamberlain (2)
3. Wagner/Bon Homme (1)

Soccer

1. St. Thomas More (5)
2. Tea Area (2)

Volleyball

1. SF Christian (5)
2. Mt. Vernon/Plankinton (2)
3. Spearfish (1)

Basketball

1. St. Thomas More (5)
2. Winner (2)
3. Hamlin (1)

Softball

1. Douglas (AA) (5)
2. Lennox (2)

 Golf

1. Parkston (5)
2. Vermillion (2)
3. Canton (1)

Track & Field

1. St. Thomas More (5)
2. Custer (2)
3. Madison (1)

Keloland Live Doppler

Sioux Falls, SD - Change