Kelo Cup 2015


The KELO Cup - honoring athletic excellence in South Dakota

The KELO Cup recognizes the champions and the championships of South Dakota high schools. Each school year, KELOLAND Sports will award the KELO Cup to three South Dakota high schools – one in each class AA, A and B. Since not all sports have three classes, schools will compete in the class in which they play basketball. 

Schools earn points with each first, second and third place finish in the state championship for each sport. First place is worth 5 points, second place is worth 2 points and third place is worth 1 point. If a third place finisher is not determined as in football, then no points will be awarded. The school with the most total points in its class wins the KELO Cup.

KELOLAND Sports will award the points and post the standings here and on the KELOLAND SportsZone. For questions on the points and the standings, please contact sports@keloland.com.

 

Past Winners:

  • 2018:
  • 2017: Lincoln wins Class AA, Madison wins Class A, Deubrook Area wins Class B!
  • 2016: Lincoln wins Class AA, St. Thomas More wins Class A, and Ipswich wins Class B!
  • 2015: Lincoln, St. Thomas More, and Ipswich!
  • 2014: Lincoln, Madison, Warner, and Ipswich!
  • 2013: Washington, Harrisburg, and Warner
  • 2012: O'Gorman, Madison, White River, and Ipswich were winners of the 2012 KELO Cup!
Current Standings
Lincoln 37
Roosevelt 24
O'Gorman 23
Rapid City Stevens 17
Brandon Valley 14
Washington 12
Pierre 8
Brookings 8
Yankton 5
Aberdeen Central 4
Mitchell 4
Spearfish 2
Watertown 1
Huron 1
Rapid City Central 1

Championship Results

Class AA Boys

Cross Country

  1. Lincoln (5)
  2. Roosevelt (2)
  3. RC Stevens (1)

Football

11AAA
  1. Lincoln (5)
  2. Roosevelt (2)
11AA
  1. Yankton (5)
  2. Brookings (2)

Golf

  1. Brandon Valley (5)
  2. Lincoln (2)
  3. RC Stevens (1)

Soccer

  1. Lincoln (5)
  2. Roosevelt (2)

Tennis

  1. Lincoln (5)
  2. Mitchell (2)
  3. O'gorman (1)

Basketball

  1. Lincoln (5)
  2. Washington (2)
  3. O'Gorman (1)

Wrestling

  1. Pierre (5)
  2. Aberdeen Central (2)
  3. Roosevelt (1)

Baseball

  1. Brookings (5)
  2. Mitchell (2)
  3. Pierre (1)

Track & Field

  1. Roosevelt (5)
  2. Lincoln (2)
  3. Spearfish (1)
    RC Stevens (1)

Class AA Girls

Cross Country

  1. RC Stevens (5)
  2. Lincoln (2)
  3. Brandon Valley (1)

Dance

  1. Brandon Valley (5)
  2. Washington (2)
  3. Spearfish (1)

Cheer

  1. Roosevelt (5)
  2. O'Gorman (2)
  3. Washington (1)

Soccer

  1. Lincoln (5)
  2. O'Gorman (2)

Golf

  1. O'Gorman (5)
  2. Pierre (2)
  3. RC Stevens (1)

Tennis

  1. O'Gorman (5)
  2. St Thomas More (2)
  3. RC Stevens (1)

Volleyball

  1. O'Gorman (5)
  2. Roosevelt (2)
  3. Huron (1)

Gymnastics

  1. Mitchell (5)
  2. RC Stevens (2)
  3. RC Central (1)

Softball

  1. Roosevelt (5)
  2. Washington (2)
  3. Watertown (1)

Basketball

  1. Washington (5)
  2. O'Gorman (2)
  3. Aberdeen Central (1)

Track & Field

  1. RC Stevens (5)
  2. Brandon Valley (2)
  3. Lincoln (1)
Current Standings
St. Thomas More 26
Parkston 16
Dell Rapids 15
Madison 15
West Central 12
Hamlin 10
SF Christian 9
Dakota Valley 6
Groton Area 5
Sioux Valley 5
Aberdeen Roncalli 5
Belle Fourche 5
Bon Homme 4
Winner 3
Wagner 2
Garretson 2
Mt Vernon/Plankinton 2
Elk Point/Jefferson 2
Vermillion 2
Miller 2
Canton 1
Mobridge-Pollock 1
Custer 1
Deuel 1

Championship Results

Class A Boys

Cross Country

1. West Central (5)
2. Garretson (2)
3. SF Christian (2)

Football

11A
1. Dell Rapids - 5
2. Madison - 2
11B
1. Parkston - 5
2. St. Thomas More - 2

Golf

1. Dell Rapids (5)
2. Vermillion (2)
3. Parkston (1)

Soccer

1. Groton Area (5)
2. SF Christian (2)

Baseball

1.
2.
3.

Basketball

1. Aberdeen Roncalli (5)
2. Dell Rapids (2)
3. Winner (1)

Wrestling

1. Parkston (5)
2. Bon Homme (2)
2. Scotland (2)
3. Canton (1)

Track & Field

1. St. Thomas More (5)
2. West Central (2)
3. Dell Rapids (1)

Class A Girls

Cross Country

1. St. Thomas More (5)
2. Madison (2)
3. Mt Vernon/Plankinton (1)

Dance

1. Dakota Valley (5)
2. Winner (2)
3. Northwestern (1)

Cheer

1. Sioux Valley (5)
2. Dell Rapids (2)
3. Dells St. Mary (1)

Gymnastics

1. Madison (5)
2. Wagner / Bon Homme (2)
3. Deuel (1)

Soccer

1. Belle Fourche (5)
2. St. Thomas More (2)

Volleyball

1. SF Christian - 5
2. Miller - 2
3. Dakota Valley - 1

Basketball

1. St. Thomas More (5)
2. Elk Point/Jefferson (2)
3. Mt Vernon/Plankinton (1)

Softball

1. West Central (5)
2. Madison (2)
3. Brandon Valley (1 AA)

 Golf

1. Parkston (5)
2. Madison (2)
3. Mobridge-Pollock (1)

Track & Field

1. St. Thomas More (5)
2. Madison (2)
3. Custer (1)
Current Standings
Ipswich 10
Platte-Geddes 7
Howard 6
Gregory 5
Warner 5
Ethan 5
Hanson 5
Deubrook Area 5
Philip 5
Chester 4
Freeman 4
Wessington Springs 2
Scotland 2
James Valley Christian 2
Sully Buttes 2
Gayville Volin 2
Langford Area 2
Wolsey-Wessington 2
Woonsocket/Sanborn Central 2
Burke South Central 2
Faulkton 2
DeSmet 1
Parker 1
Hitchcock Tulare 1
Freeman Academy 1
Bon Homme 1
Aberdeen Christian 1
Dell Rapids St. Mary 1
Northwestern 1
Potter Co. 1
Test 8

Championship Results

Class B Boys

Cross Country

1. Philip (5)
2. James Valley Christian (2)
3. Freeman Academy (1)

Football

9AA:
1. Gregory (5)
2. Woonsocket/Sanborn Central (2) Wessington Springs (2)
9A:
1. Howard (5)
2. Wolsey-Wessington (2)
9B:
1. Hamlin (5)
2. Faulkton (2)

Golf

1. Hamlin (5)
2. Platte-Geddes (2)
3. Bon Homme (1)
3. Aberdeen Christian (1)

Basketball

1. Hanson (5)
2. Langford Area (2)
3. Hitchcock Tulare (1)

Track & Field   

1. Platte Geddes (5)
2. Freeman (2)
3. Potter Co. (1)

Class B Girls

Cross Country

1. Ipswich (5)
2. Gayville Volin (2)
3. Freeman (1)

Volleyball

1. Warner (5)
2. Chester (2)
3. Parker (1)

 Basketball  

1. Ethan (5)
2. Sully Buttes (2)
3. DeSmet (1)

Golf  

1. Deubrook Area (5)
2. Burke South Central (1)
3. Howard - 1

Track & Field

1. Ipswich (5)
2. Chester (2)
3. Freeman (1)

Keloland Live Doppler

Sioux Falls, SD - Change