Football Polls

South Dakota High School Football Media Poll

Each week through the football season, local media outlets across the state will rank area teams from each conference on KELOLAND.com:

August 18, 2017 (Week 0)

Class 11AAA

1. SF Washington (26)            130

2. SF Roosevelt                      90

3. SF O’Gorman                     74

4. Brandon Valley                   63

5. Aberdeen Central   13

Receiving votes: SF Lincoln 11, Rapid City Stevens 6, Watertown 3

Class 11AA

1. Harrisburg (21)                   125

2. Mitchell (5)                          89

3. Pierre                                  70

4. Yankton                               60

5. Douglas                               19

Receiving votes: Spearfish 13, Huron 10, Brookings 2, Sturgis 2

Class 11A

1. Madison (20)                       117

2. West Central (4)                 84

3. Tea Area (1)                      69

4. Dell Rapids                         39

5. St. Thomas More (1)          38

Receiving votes: Tri-Valley 27, Milbank 10, Dakota Valley 6

Class 11B

1. Winner (15)                                     105

2. Bridgewater-Emery/Ethan (6)         80

3. Groton Area (2)                               65

4. Aberdeen Roncalli (1)                     46

5. Chamberlain (2)                              37

Receiving votes: Sioux Valley 28, Sioux Falls Christian 18, Woonsocket/Wessington Springs/Sanborn Central 6, Stanley County 4, Mount Vernon/Plankinton 1.

 

Class 9AA

1. Gregory (24)                       126

2. Baltic (1)                              62

3. Bon Homme (1)                  59

4. Wolsey-Wessington            44

5. Garretson                           37

Receiving votes: Webster Area 30, Hamlin 10, Parkston 9, Kimball/White Lake 7, Miller/Highmore-Harrold 3, North Border 3.

Class 9A

T1. Warner (13)                      98

T1. Canistota/Freeman (11)   98

3. Corsica-Stickney (1)           38

4. Philip                                   37

5. Britton-Hecla                       29

Receiving votes: Alcester-Hudson 20, Potter County 19, New Underwood 18, Howard 17, Chester Area (1) 10, Clark/Willow Lake 5, Oldham-Ramona/Rutland 1.

Class 9B

1. Colman-Egan (14)  114

2. Colome (11)                        91

3. Langford Area (1)   52

4. Sully Buttes                         45

5. Castlewood                         30

Receiving votes: Harding County 24, Gayville-Volin 16, Wall 12, Faulkton Area 6.

August 25, 2017 (Week 1)

Class 11AAA

1. Washington (26)                 0-0       130
2. Roosevelt                           0-0       90
3. O’Gorman                           0-0       74
4. Brandon Valley                   0-0       63
5. Aberdeen Central               0-0       13

Receiving votes: Lincoln 11, RC Stevens 6, Watertown 3

Class 11AA

1. Harrisburg (21)                    0-0      125
2. Mitchell (5)                          0-0       89
3. Pierre                                  0-0       70
4. Yankton                               0-0       60
5. Douglas                               0-0       19

Receiving votes: Spearfish 13, Huron 10, Brookings 2, Sturgis 2

Class 11A

1. Madison (20)                       0-0       117
2. West Central (4)                  0-0       84
3. Tea Area (1)                         0-0       69
4. Dell Rapids                          0-0       39
5. St. Thomas More (1)           0-0       38

Receiving votes: Tri-Valley 27, Milbank 10, Dakota Valley 6

Class 11B

1. Bridgewater-Emery/Ethan (30)       1-0       163      2
2. Aberdeen Roncalli (1)                     1-0       111      4
3. Sioux Falls Christian (2)                 1-0        108     RV
4. Sioux Valley                                    1-0        57       RV
5. Chamberlain (1)                              0-0        27       5

Receiving votes: Winner 25, Woonsocket/Wessington Springs/Sanborn Central 12, Groton Area 6.

 

Class 9AA

1. Gregory (33)                         1-0       169      1
2. Bon Homme (1)                    1-0       123      3
3. Webster Area                       1-0       84        RV
4. Miller/Highmore-Harrold       1-0       55        RV
5. Hamlin                                  1-0      41         RV                              

Receiving votes: Baltic 17, North Border 11, Wolsey-Wessington 6, Parkston 4.

Class 9A

1. Canistota/Freeman (19)      1-0       150      T1
2. Warner (14)                         1-0       138      T1
3. Corsica-Stickney                 1-0       98        3
4. Alcester-Hudson                  1-0       41        RV
5. Howard                                1-0       40        RV

Receiving votes: Chester Area (1) 20, Clark/Willow Lake 13, Britton-Hecla 5, Hanson 3, Oldham-Ramona/Rutland 2.

Class 9B

1. Colman-Egan (28)              1-0       163      1
2. Colome (6)                          1-0       135      2
3. Sully Buttes                         1-0       87        4
4. Castlewood                         1-0       45        5
5. Harding County                   1-0       37        RV                  

Receiving votes: Faulkton Area 18, Wall 6, Langford Area 4, Gayville-Volin 3.

September 1, 2016 (Week 2)

Class 11AAA

1. SF Washington (39) 1-0 195 1

2. SF Roosevelt 1-0 155 2

3. SF O’Gorman 1-0 118 3

4. Brandon Valley 0-1 55 4

5. RC Central 1-0 47 NR

Receiving votes: SF Lincoln 6, Aberdeen Central 5, Watertown 4.

Class 11AA

1. Harrisburg (33) 0-0 189 1

2. Mitchell (6) 1-0 159 2

3. Pierre 0-0 100 3

4. Brookings 1-0 64 RV

5. Huron 1-0 60 RV

Receiving votes: Sturgis 7, Yankton 4, Spearfish 2.

Class 11A

1. Madison (34) 0-0 189 1

2. Tea Area (5) 1-0 162 3

3. St. Thomas More 1-0 101 5

4. Dakota Valley 1-0 61 RV

5. Tri-Valley 1-0 49 RV

Receiving votes: West Central 19, Milbank Area 3, Dell Rapids 1.

Class 11B

1. Bridgewater-Emery/Ethan (37) 2-0 191 1

2. Aberdeen Roncalli (1) 2-0 132 2

3. SF Christian 2-0 130 3

4. Sioux Valley (1) 2-0 87 4

5. Winner 1-1 34 RV

Receiving votes: McCook Central/Montrose 5, Chamberlain 3, Woonsocket/Wessington Springs/Sanborn Central 2, Canton 1.

Class 9AA

1. Gregory (38)   2-0 194 1

2. Bon Homme (1) 2-0 150 2

3. Webster Area 2-0 94 3

4. Miller-Highmore/Harrold 2-0 72 4

5. Hamlin 2-0 56 5

Receiving votes: Baltic 10, North Border 9.

Class 9A

1. Warner (30) 2-0 177 2

2. Howard (7) 2-0 135 5

3. Corsica-Stickney (1) 1-0 128 3

4. Canistota/Freeman 1-1 62 1

5. Alcester-Hudson (1) 1-0 54 4

Receiving votes: Clark/Willow Lake 26, Britton-Hecla 3.

Class 9B

1. Colman-Egan (29) 1-0 183 1

2. Colome (10) 2-0 159 2

3. Sully Buttes 2-0 113 3

4. Castlewood 2-0 68 4

5. Harding County 2-0 52 5

Receiving votes: Wall 6, Faulkton Area 3, Langford Area 1. 

September 8, 2017 (Week 3)

Class 11AAA

1. SF Washington (30)            2-0       150      1

2. SF O’Gorman                      2-0       115      3

3. SF Roosevelt                      1-1       84        2

4. Brandon Valley                    1-1       69        4

5. Watertown                           1-1       17        RV

Receiving votes: Aberdeen Central 14, SF Lincoln 1.

Class 11AA

1. Harrisburg (19)                    0-1       134      1

2. Mitchell (11)                         2-0       130      2

3. Pierre                                  1-0       94        3         

4. Brookings                            1-1       46        4

5. Huron                                  1-1       43        5

Receiving votes: Douglas 1, Sturgis 1, Yankton 1.

Class 11A

1. Madison (27)                       2-0       147      1

2. Tea Area (3)                        2-0       123      2

4. Dakota Valley                      2-0       74        4

3. St. Thomas More                1-1       57        3

5. Tri-Valley                             2-0       46        5

Receiving votes: Milbank Area 3.

Class 11B

1. Bridgewater-Emery/Ethan (28)        2-0       148      1

2. SF Christian (2)                               2-0       119      3

3. Sioux Valley                                     2-0       78        4

4. Winner                                             2-1       55        5

T5. Canton                                          2-1       19        RV

T5. McCook Cent./Montrose               3-0       19        RV

Receiving votes: Aberdeen Roncalli 7, Woonsocket/Wessington Springs/Sanborn Central 5.

Class 9AA

1. Gregory (29)                        3-0       149      1

2. Bon Homme (1)                   3-0       121      2

3. Hamlin                                  3-0       85        5                                

4. Miller/Highmore-Harrold       2-1       37        4

5. North Border                        3-0       27        RV

Receiving votes: Baltic 19, Webster Area 8, Arlington/Lake Preston 2, Irene-Wakonda 2.

Class 9A

1. Warner (25)                         3-0       137      1

2. Howard (4)                          3-0       118      2

3. Corsica-Stickney (1)            2-0       93        3

4. Canistota/Freeman              1-1       57        4

5. Clark/Willow Lake                3-0       41        RV

Receiving votes: Britton-Hecla 4.

Class 9B

1. Colman-Egan (22)               2-0       142      1

2. Colome (8)                          3-0       126      2

3. Sully Buttes                         2-0       74        3

4. Castlewood                         3-0       51        4

5. Harding County                   3-0       45        5                     

Receiving votes: Wall 9, Faulkton Area 3. 

September 15, 2017 (Week 4)

Class 11AAA

1. SF Washington (35)            3-0       175      1

2. SF O’Gorman                      2-1       132      2

3. SF Roosevelt                      2-1       108      3

4. Brandon Valley                    2-1       74        4

5. RC Stevens                         2-1       24        NR

Receiving votes: Watertown 6, SF Lincoln 4, Aberdeen Central 2, RC Central 1.

Class 11AA

1. Harrisburg (32)                   1-1       172      1

2. Mitchell (3)                          3-0       141      2

3. Pierre                                  2-0       107      3         

4. Brookings                            2-1       70        4

5. Huron                                  1-2       27        5

Receiving votes: Yankton 6, Sturgis 2.

Class 11A

1. Madison (33)                       3-0       173      1

2. Tea Area (1)                        3-0       140      2

3. Dakota Valley (1)                 3-0       99        3

4. Tri-Valley                             3-0       76        5

5. Milbank                                2-1       26        RV

Receiving votes: West Central 5, Dell Rapids 5, St. Thomas More 1.

Class 11B

1. SF Christian (26)                             3-0       163      2

2. Bridgewater-Em/Ethan (9)              2-1       124      1

3. Sioux Valley                                    3-0       114      3

4. Winner                                             2-1       72        4

5. McCook Central/Montrose              3-0       28        T5

Receiving votes: Canton 11, Aberdeen Roncalli 11, Woonsocket/Wessington Springs/Sanborn Central 2.

Class 9AA

1. Gregory (32)                        3-0       167      1

2. Bon Homme (2)                   4-0       141      2

3. Hamlin (1)                            3-0       99        3                                

4. Miller/Highmore-Harrold      2-1       43        4

5. North Border                        3-0       40        5

Receiving votes: Baltic 13, Irene-Wakonda 10, Arlington/Lake Preston 9, Webster Area 3.

Class 9A

1. Warner (30)                          4-0       162      1

2. Howard (5)                           4-0       139      2

3. Corsica-Stickney                  3-0       110      3

4. Canistota/Freeman              2-1       61        4

5. Clark/Willow Lake                4-0       46        5

Receiving votes: Britton-Hecla 6, Alcester-Hudson 1.

Class 9B

1. Colman-Egan (27)              3-0       167      1

2. Colome (8)                          3-0       141      2

3. Sully Buttes                         3-0       97        3

4. Castlewood                         4-0       60        4

5. Harding County                   4-0       41        5                     

Receiving votes: Wall 13, Faulkton Area 6. 

September 22, 2017 (Week 5)

Class 11AAA

1. SF Washington (35) 4-0 175 1

2. SF O’Gorman 3-1 138 2

3. SF Roosevelt 3-1 105 3

4. Brandon Valley 3-1 72 4

5. RC Stevens 3-1 34 5

Receiving votes: Watertown 1.

Class 11AA

1. Mitchell (17) 3-1 155 2

2. Pierre (16) 3-0 152 3

3. Harrisburg (2) 1-2 101 1

4. Brookings 2-2 72 4

5. Douglas 2-2 31 NR

Receiving votes: Huron 13, Yankton 1.

Class 11A

1. Madison (34) 4-0 173 1

2. Tea Area (1) 4-0 140 2

3. Dakota Valley 4-0 104 3

4. Tri-Valley 3-1 49 4

5. Milbank 3-1 39 5

Receiving votes: Dell Rapids 15, St. Thomas More 3, Pine Ridge 1.

Class 11B

1. Sioux Valley (24) 4-0 159 3

2. Bridgewater-Emery/Ethan (10) 3-1 136 2

3. SF Christian (1) 3-1 105 1

4. Winner 3-1 67 4

5. McCook Cent./Montrose 4-0 47 5

Receiving votes: Canton 4, Stanley County 4, Woonsocket/Wessington Springs/Sanborn Central 3.

Class 9AA

1. Gregory (34) 4-0 174 1

2. Bon Homme (1) 5-0 140 2

3. Hamlin 4-0 96 3

4. Miller/Highmore-Harrold 3-1 46 4

5. North Border 4-0 35 5

Receiving votes: Irene-Wakonda 19, Arlington/Lake Preston 7, Baltic 5, Webster Area 3.

Class 9A

1. Corsica-Stickney (33) 4-0 173 3

2. Warner 4-1 95 1

3. Clark/Willow Lake (1) 5-0 92 5

4. Howard (1) 4-1 91 2

5. Canistota/Freeman 3-1 70 4

Receiving votes: Avon 2, Britton-Hecla 1, Timber Lake 1.

Class 9B

1. Colman-Egan (26) 4-0 160 1

2. Colome (6) 4-0 136 2

3. Sully Buttes (3) 4-0 116 3

4. Castlewood 4-0 55 4

5. Harding County 5-0 44 5

Receiving votes: Wall 9, Faulkton Area 5. 

September 29, 2017 (Week 6)

October 6, 2016 (Week 7)

October 13, 2016 (Week 8)

Keloland Live Doppler

Sioux Falls, SD - Change

October 20, 2016 (Week 9)