Basketball Polls

South Dakota Prep Media Basketball poll

Each week through the basketball season, local media outlets will rank area teams from each conference.

December 4, 2017 (Week 1)

Boys

Class AA

1. Aberdeen Central (17) -- 109

2. Sioux Falls Lincoln (3) -- 84

3. Sioux Falls O’Gorman (3) -- 62

4. Harrisburg (1) -- 52

5. Sioux Falls Washington -- 17

Receiving votes: Huron 13, Brandon Valley (1) 10, Rapid City Stevens 7, Yankton 7, Pierre 6, Sturgis 4, Brookings 3, Rapid City Central 1,

Class A

1. Tea Area (25) -- 125

2. Madison -- 93

3. Sioux Falls Christian -- 56

4. Sioux Valley -- 35

5. Tri-Valley -- 31

Receiving votes: Vermillion 13, St. Thomas More 10, Dell Rapids 8, Chamberlain 2, Pine Ridge 1.

Class B

1. Bridgewater-Emery (24) -- 124

2. Clark/Willow Lake (1) -- 90

3. Sully Buttes -- 57

4. Irene-Wakonda -- 39

T-5. Canistota -- 16

T-5. Langford Area -- 16

Receiving votes: Colman-Egan 11, Corsica-Stickney 5, Wolsey-Wessington 5, Harding County 3, White River 3, Potter County 2, Warner 1, Arlington 1, Aberdeen Christian 1, Sanborn Central/Woonsocket 1.

 

Girls

Class AA

1. Aberdeen Central (13) -- 107

2. Harrisburg (10) -- 104

3. Sioux Falls O’Gorman (2) -- 52

4. Sioux Falls Lincoln -- 47

5. Brandon Valley -- 31

Receiving votes: Sioux Falls Roosevelt 16, Rapid City Stevens 11, Pierre 4, Sioux Falls Washington 3.

Class A

1. St. Thomas More (23) -- 118

2. Lennox (1) -- 89

3. Hamlin -- 49

4. Vermillion -- 42

5. Dell Rapids -- 24

Receiving votes: McCook Central/Montrose 22, Sioux Falls Christian (1) 14, Aberdeen Roncalli 7, Madison 5, Flandreau 4, Belle Fourche 1.

Class B

1. Sully Buttes (15) -- 92

2. Warner (7) -- 79

3. Avon (1) -- 63

4. De Smet -- 50

5. Ethan (2) -- 47

Receiving votes: Sanborn Central/Woonsocket 27, Tripp-Delmont/Armour 6, Hanson 5, New Underwood 5, Deubrook Area 1.

December 11, 2017 (Week 2)

Boys
Class AA

1. Aberdeen Central (16)        1-0       91        1

2. Sioux Falls Lincoln (1)         1-0       70        2

3. Sioux Falls O'Gorman (1)    2-0       54        3

4. Harrisburg (1)                      0-0       32        4

5. Sioux Falls Washington      1-0       25        5

Receiving votes: Yankton 7, Rapid City Stevens 3, Rapid City Central 2, Sturgis 1.

Class A

1. Tea Area (19)          1-0       95        1

2. Madison                  1-0       74        2

3. Sioux Falls Christian           2-0       57        3

4. Dell Rapids              1-0       17        RV

5. Sioux Valley                        1-1       15        4

Receiving votes: Flandreau 7, Tri-Valley 5, Pine Ridge 3, Baltic 4, Deuel 2, Red Cloud 2,  Sisseton 2, Hamlin 1, Bon Homme 1.

Class B

1. Bridgewater-Emery (16)      0-0       92        1

2. Clark/Willow Lake (3)          1-0       76        2

3. Sully Buttes                         0-0       51        3

4. Irene-Wakonda       0-1       27        4

T-5. Canistota             1-0       13        T-5

T-5. Langford Area      0-0       13        T-5

Receiving votes: Warner 3, White River 3, Colman-Egan 2, Corsica-Stickney 1, Arlington 1, Sanborn Central/Woonsocket 1, Oelrichs 1, Freeman Academy/Marion 1,

 

Girls
Class AA

1. Aberdeen Central (13)        1-0       86        1

2. Harrisburg (6)                      0-0       81        2

3. Rapid City Stevens             2-0       43        RV

4. Sioux Falls Lincoln              0-0       31        4

5. Brandon Valley                    0-0       22        5

Receiving votes: Sioux Falls O’Gorman 12, Pierre 4, Brookings 3, Sioux Falls Washington 2, Sioux Falls Roosevelt 1.

Class A

1. St. Thomas More (19)         1-0       95        1

2. Lennox                                1-0       71        2

3. Hamlin                                 1-0       39        3

4. Vermillion                            1-0       38        4

5. McCook Central/Montrose  1-0       19        RV

Receiving votes: Dell Rapids 14, Sioux Falls Christian 4, Groton 3, Belle Fourche 1, Tri-Valley 1.

Class B

T-1. Sully Buttes (12)  1-0       78        1

T-1. Warner (6)           1-0       78        2

3. Avon (1)                  1-0       53        3

4. De Smet                  1-0       43        4

5. Hanson                    1-0       8          RV

Receiving votes: Sanborn Central/Woonsocket 6, Ethan 6, New Underwood 5, Deubrook Area 4, Castlewood 2, Alcester-Hudson 1, Menno 1.

December 18, 2017 (Week 3)

December 25, 2017 (Week 4)

January 1, 2018 (Week 5)

January 8, 2018 (Week 6)

Boys
Class AA

1. Sioux Falls Lincoln (15)     7-1   107  1

2. Harrisburg (8)                     6-0  103   2

3. Rapid City Central (1)         9-0   77    5

4. Rapid City Stevens             7-1   38   RV

5. Sioux Falls O’Gorman         5-3  33    3

Receiving votes: Sioux Falls Washington 1, Brandon Valley 1.

Class A

1. Madison (22)                       7-0  114  2

2. Sioux Falls Christian (2)      6-0  95   3

3. Sioux Valley                         9-1  58   5

4. Tea Area                              4-2  47   1

5. Aberdeen Roncalli               6-0  13  RV

Receiving votes: Dell Rapids 12, Hamlin 12, Dakota Valley 4, Sisseton 2, Red Cloud 2, Crow Creek 1.

Class B

1. Clark/Willow Lake (12)         6-0  106  2

2. Bridgewater-Emery (10)       6-2   94   1

3. Sully Buttes                          5-1   59   3

4. Warner                                  6-0   31  RV

5. White River (2)                      7-0   28  RV

Receiving votes: Langford Area 16, Canistota 13, Irene-Wakonda 10, Colome 3.

Girls
Class AA

1. Rapid City Stevens (18)        8-0  107  3

2. Aberdeen Central (3)            7-1   90   1

3. Harrisburg (3)                        6-1   70   2

4. Brandon Valley                      5-1   65   4

5. Sioux Falls Lincoln                6-2   27   5

Receiving votes: Brookings 1.

Class A

1. St. Thomas More (23)          8-0  119  1

2. Vermillion                             7-0   81  2

3. Lennox                                 8-1   67  3

4. Dell Rapids                          7-1   37  4

5. Belle Fourche (1)                 8-0   24  RV

Receiving votes: West Central 10, Crow Creek 9, McCook Central/Montrose 8, Hamlin 3, Dakota Valley 2.

 

Class B

1. Sully Buttes (22)       6-0  115  1

2. De Smet                   7-1   67   3

3. Castlewood (1)         6-0   63   5

4. Warner                     6-2   25   2

5. Irene-Wakonda        8-1   21   NR

Receiving votes: Faith 20, Waubay-Summit (1) 15, Hanson 13, Avon 10, Faulkton 6, Menno 3, Ethan 2.

January 15, 2018 (Week 7)

Boys
Class AA

1. Harrisburg (13) 8-0   99   2

2. Sioux Falls Lincoln (7) 8-2   82   1

3. Rapid City Central (2) 11-0  79   3

4. Rapid City Stevens 9-1   46   4

5. Brandon Valley 7-3   20   RV

Receiving votes: Sioux Falls Washington 4.

Class A

1. Madison (22) 9-0   110  1

2. Sioux Falls Christian 8-0   87    2

3. Sioux Valley 11-1  55   3

4. Tea Area 6-2   46    4

5. Dakota Valley 7-2    9    RV

Receiving votes: Red Cloud 7, Hamlin 5, Aberdeen Roncalli 4, Crow Creek 3, Sisseton 2, Dell Rapids 1, Bon Homme 1.

Class B

1. Clark/Willow Lake (10) 7-1    92   1

2. Bridgewater-Emery (9) 8-2    88   2

3. Sully Buttes 6-1    67   3

4. White River (3) 10-0  46   5

5. Canistota 7-1    17   RV

Receiving votes: Warner 13, Irene-Wakonda 3, Corsica-Stickney 2, Aberdeen Christian 2.

Girls
Class AA

1. Aberdeen Central (11) 8-1   95   2

2. Harrisburg (3) 7-1   72   3

3. Brandon Valley (3) 8-1   67   4

4. Rapid City Stevens (4) 8-2   64   1

5. Sioux Falls Lincoln (1) 8-2   32   5

Class A

1. St. Thomas More (15) 10-1  100  1

2. Belle Fourche (4) 11-0   60   5

3. Vermillion 9-1    56    2

4. West Central (3) 9-1    44    RV

5. Lennox 9-2    36    3

Receiving votes: Hamlin 17, McCook Central/Montrose 8, Crow Creek 4, Dakota Valley 4, Dell Rapids 1.

Class B

1. Sully Buttes (20) 8-0  107   1

2. Castlewood (1) 8-0   68   3

3. Waubay/Summit (1) 10-0  32  RV

4. Faith 11-0  27  RV

5. Avon 8-2   26   RV

Receiving votes: Warner 22, De Smet 17, Irene-Wakonda 15, Menno 5, Ethan 5, Hanson 3, Waverly-South Shore 2, Faulkton 1.

January 22, 2018 (Week 8)

January 29, 2018 (Week 9)

Keloland Live Doppler

Sioux Falls, SD - Change

February 5, 2018 (Week 10)

February 12, 2018 (Week 11)

Boys
Class AA

1. Rapid City Stevens (22)        14-2   115   1

2. Harrisburg (1)                        15-2    97    3

3. Rapid City Central (1)            13-3    59    2

4. Sioux Falls Lincoln                 11-5    46    4

5. Sioux Falls Washington         10-7    41    5

Receiving votes: Aberdeen Central 2.

Class A

1. Sioux Falls Christian (24)       17-0    120   1

2. Madison                                  16-1     95   2

3. Sioux Valley                            16-2     75   3

4. Dell Rapids                             14-4     26   RV

5. Tea Area                                 13-5     21   RV

Receiving votes: Dakota Valley 17, Miller 5, Crow Creek 2, Red Cloud 2, Bon Homme 2.

Class B

1. Bridgewater-Emery (19)          14-3   114   1

2. Sully Buttes (5)                        15-1   100   2

3. Clark/Willow Lake                   14-4     57    3

4. White River                             15-2     41    4

5. Corsica-Stickney                     14-2    22     RV

Receiving votes: Canistota 11, Irene-Wakonda 9, Warner 5, Langford Area 1.

Girls
Class AA

1. Aberdeen Central (24)          15-1   120    1

2. Sioux Falls Lincoln                13-3    92     3

3. Rapid City Stevens               15-3    62     2

4. Harrisburg                             13-3    51    4

5. Sioux Falls O’Gorman           11-5    35    5

Class A

1. Belle Fourche (14)                18-1   105   1

2. St. Thomas More (10)           15-2   104   2

3. Hamlin                                   17-2    70    4

4. Lennox                                  16-3    39    5

5. McCook Central/Montrose    17-2    35    3

Receiving votes: Aberdeen Roncalli 3, Crow Creek 3, Winner 1.

Class B

1. Sully Buttes (13)                  17-1    105   1

2. Warner (7)                           17-3      89    3

3. Faith (4)                               19-0      86    2

4. Castlewood                         15-2      37    T-5

5. Irene-Wakonda                    17-2     15     RV

Receiving votes: Ethan 7, Hanson 7, Avon 7, Waubay/Summit 4, Tripp-Delmont/Armour 3.

February 19, 2018 (Week 12)

Boys
Class AA

1. Rapid City Central (25)           14-3   137  3

2. Rapid City Stevens (1)            14-3   100  1

3. Harrisburg (2)                          16-3    85   2

4. Sioux Falls Washington           11-7    47   5

5. Aberdeen Central                    11-7    34   RV

Receiving votes: Sioux Falls Lincoln 14, Sioux Falls O’Gorman 2, Douglas 1.

Class A

1. Sioux Falls Christian (28)       18-0    140   1

2. Madison                                  18-1    111   2

3. Sioux Valley                            18-2      84   3

4. Dell Rapids                             16-4      44   4

5. Tea Area                                 14-5      29   5

Receiving votes: Miller 5, Crow Creek 5, Dakota Valley 2.

Class B

1. Bridgewater-Emery (23)          17-3   134   1

2. Sully Buttes (5)                        18-1   116   2

3. Clark/Willow Lake                    15-4    78    3

4. White River                              17-2    51    4

5. Corsica-Stickney                      17-2    34    5

Receiving votes: Canistota 3, Warner 1, Irene-Wakonda 1, Langford Area 1, Colman-Egan 1.

Girls
Class AA

1. Aberdeen Central (28)           17-1   140   1

2. Sioux Falls Lincoln                 15-3   109   2

3. Rapid City Stevens                 16-3    80   3

4. Sioux Falls O’Gorman            13-5    62   5

5. Harrisburg                              13-5    27   4

Receiving votes: Brandon Valley 1, Brookings 1.

Class A

1. Belle Fourche (27)                19-1   136   1

2. St. Thomas More (1)             17-3   101   2

3. Hamlin                                   18-2    92    3

4. Lennox                                   17-3   52    4

5. McCook Central/Montrose     18-2   32    5

Receiving votes: Aberdeen Roncalli 3, Winner 2, West Central 2.

Class B

1. Sully Buttes (17)                  19-1    124   1

2. Warner (7)                           17-3    107   2

3. Faith (4)                              20-0     92     3

4. Castlewood                        17-2      48    4

5. Irene-Wakonda                  18-2      20    5

Receiving votes: Hanson 11, Ethan 10, Waubay-Summit 4, Avon 4, Tripp-Delmont/Armour 1.

February 26, 2018 (Week 13)

Boys
Class AA

1. Rapid City Central (17)           15-3   104  1

2. Rapid City Stevens (5)            15-3    93   2

3. Aberdeen Central                    13-7    57   5

4. Sioux Falls Lincoln                  12-6    38   RV

5. Harrisburg                               16-4    30   3

Receiving votes: Sioux Falls O’Gorman 5, Sioux Falls Washington 3.

Class A

1. Sioux Falls Christian (22)        20-0    110   1

2. Madison                                  19-1     88    2

3. Sioux Valley                            18-2     64    3

4. Dell Rapids                             16-4     31    4

5. Tea Area                                 15-5     25    5

Receiving votes: Miller 9, Crow Creek 2, Dakota Valley 1.

Class B

1. Bridgewater-Emery (17)          17-3    104   1

2. Sully Buttes (5)                        19-1     92    2

3. White River                              18-2     60    4

4. Corsica-Stickney                      18-2     40    5

5. Clark/Willow Lake                    15-5     22    3

Receiving votes: Canistota 8, Colman-Egan 2, Warner 2.

 

Girls
Class AA

1. Aberdeen Central (22)           19-1    110   1

2. Sioux Falls Lincoln                 16-3     86    2

3. Rapid City Stevens                17-3     61    3

4. Sioux Falls O’Gorman           15-5     50    4

5. Brandon Valley                      13-7     17    RV

Receiving votes: Harrisburg 6.