Back to: Sports
January 02, 2018 08:54 PM

Tuesday Night Scoreboard - January 2nd

Sioux Falls, SD

Here are Tuesday's results from across KELOLAND.

Women's Basketball

USD 82 vs. NDSU 67
Presentation 90 vs. Nebraska Christian College 66

Men's Basketball
Presentation 101 vs. Nebraska Christian College 95

NBA G League
Sioux Falls 108 vs. South Bay 100

High School Gymnastics
1 Watertown 141.650
2 Brookings 138.650
3 Roosevelt 124.400

High School Basketball
South Dakota

BOYS BASKETBALL
Aberdeen Central 56, Huron 39

Bon Homme 65, Tri-Valley 51

Brandon Valley 73, Mitchell 57

Bridgewater-Emery 70, Sanborn Central/Woonsocket 49

Castlewood 65, Lake Preston 44

Chamberlain 53, Winner 50

Crow Creek 83, Cheyenne-Eagle Butte 78

Dakota Valley 58, Sergeant Bluff-Luton, Iowa 57, OT

Dupree 49, Tiospaye Topa 45

Groton Area 62, Webster Area 49

Hanson 46, Wagner 38

Herreid/Selby Area 80, Edmunds Central 32

Irene-Wakonda 64, Menno 41

Miller 70, De Smet 57

Mt. Vernon 65, Platte-Geddes 62

Parker 71, Freeman 39

Scotland 53, Gayville-Volin 52

Sioux Falls Christian 67, Sioux Falls O'Gorman 66, OT

St. Francis Indian 75, Bennett County 47

Stanley County 55, Highmore-Harrold 48

Sturgis Brown 86, Lead-Deadwood 34

GIRLS BASKETBALL
Aberdeen Central 54, Huron 37

Aberdeen Roncalli 62, Redfield/Doland 36

Andes Central/Dakota Christian 52, Freeman Academy/Marion 36

Avon 70, Colome 31

Bennett County 48, Hay Springs, Neb. 40

Brandon Valley 45, Harrisburg 41

Bridgewater-Emery 62, Sanborn Central/Woonsocket 57

Castlewood 70, Lake Preston 34

Chester Area 59, Dell Rapids St. Mary 44

Corsica-Stickney 42, Parkston 31

Dell Rapids 62, Garretson 35

De Smet 59, Miller 38

Faith 62, Lemmon 34

Flandreau 67, Howard 35

Hanson 53, Wagner 23

Irene-Wakonda 62, Menno 36

McCook Central/Montrose 61, Beresford 36

Mt. Vernon/Plankinton 52, Platte-Geddes 48

Scotland 58, Gayville-Volin 34

Sergeant Bluff-Luton, Iowa 52, Dakota Valley 36

Sioux Falls Lincoln 64, Sioux Falls Washington 53

Sturgis Brown 52, Lead-Deadwood 21

Timber Lake 52, Harding County 37

Tri-State, N.D. 63, Britton-Hecla 37

Tri-Valley 53, Bon Homme 35

Tripp-Delmont/Armour 67, Viborg-Hurley 36

Waverly-South Shore 69, Wilmot 43

West Central 56, Tea Area 37

Winner 55, Chamberlain 24

Iowa

BOYS BASKETBALL
Ankeny Christian Academy 75, Murray 38

Atlantic 66, Harlan 52

Bishop Garrigan 58, Forest City 56

Bishop Heelan Catholic, Sioux City 64, Unity Christian, Orange City 50

Boone 61, Dallas Center-Grimes 48

Boyer Valley, Dunlap 58, Exira/Elk Horn-Kimballton 45

Central City 59, Springville 42

Charles City 65, Waverly-Shell Rock 61, OT

Clarke, Osceola 64, Davis County, Bloomfield 59

Dakota Valley, S.D. 58, Sergeant Bluff-Luton 57, OT

Dubuque, Senior 82, Milw. Bay View, Wis. 60

Earlham 50, Woodward-Granger 40

East Buchanan, Winthrop 58, Maquoketa Valley, Delhi 47

East Sac County 70, Southeast Valley 48

Fort Madison 76, Washington 49

Gehlen Catholic, Le Mars 75, Akron-Westfield 42

Glenwood 79, Clarinda 23

Iowa Falls-Alden 76, South Hardin 70

Iowa Mennonite, Kalona 44, Pekin 39

Lake Mills 72, North Iowa, Buffalo Center 70

Monticello 66, Bellevue 64, OT

Mormon Trail, Garden Grove 63, Seymour 44

North Cedar, Stanwood 65, Camanche 34

North Linn, Troy Mills 93, Alburnett 40

North Union 60, Eagle Grove 57

Ogden 83, Panorama, Panora 78

Regina, Iowa City 67, Tipton 42

Spirit Lake 70, Sioux City, North 23

Urbandale 58, Marshalltown 43

WACO, Wayland 72, Eldon Cardinal 41

Waukee 76, Southeast Polk 43

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
Cedar Valley Christian School vs. Lisbon, ppd. to Jan 8.

Colo-NESCO vs. Dunkerton, ppd.

Fort Dodge vs. Mason City, ppd. to Jan 4.

Glidden-Ralston vs. CAM, Anita, ppd. to Jan 6.

Iowa Christian Academy vs. Twin Cedars, Bussey, ppd.

North Mahaska, New Sharon vs. Albia, ppd.

Ottumwa vs. Des Moines, North, ppd.

Paton-Churdan vs. Coon Rapids-Bayard, ppd.

West Central Valley, Stuart vs. Des Moines Christian, ppd. to Jan 18.

GIRLS BASKETBALL
Akron-Westfield 58, Gehlen Catholic, Le Mars 37

Boone 42, Dallas Center-Grimes 30

Camanche 77, North Cedar, Stanwood 45

Central Lee, Donnellson 62, Van Buren, Keosauqua 44

Columbus Community, Columbus Junction 48, Lone Tree 43

Crestwood, Cresco 57, New Hampton 24

Des Moines, Lincoln 63, Des Moines, Hoover 38

East Sac County 65, Southeast Valley 44

Forest City 45, Bishop Garrigan 38, OT

Harlan 48, Atlantic 29

Holy Trinity 73, New London 32

Kuemper Catholic, Carroll 75, St. Albert, Council Bluffs 56

Lake Mills 39, North Iowa, Buffalo Center 26

Lamoni 42, Orient-Macksburg 26

Maquoketa Valley, Delhi 60, East Buchanan, Winthrop 42

Marquette Catholic, Bellevue 54, Midland, Wyoming 40

Mediapolis 65, Winfield-Mount Union 37

Monticello 66, Bellevue 48

North Linn, Troy Mills 74, Alburnett 21

North Union 70, Eagle Grove 19

Pella Christian 42, Eddyville-Blakesburg-Fremont 30

Regina, Iowa City 65, Tipton 34

Saint Ansgar 54, Northwood-Kensett 29

Sergeant Bluff-Luton 52, Dakota Valley, S.D. 36

Seymour 70, Mormon Trail, Garden Grove 12

South Sioux City, Neb. 65, Sioux City, West 56

Unity Christian, Orange City 62, Bishop Heelan Catholic, Sioux City 58

Urbandale 57, Marshalltown 20

WACO, Wayland 55, Eldon Cardinal 18

Wapello 45, Highland, Riverside 34

Washington 55, Fort Madison 19

West Branch 66, Durant-Bennett 23

Woodbury Central, Moville 80, St. Mary's, Storm Lake 26

Minnesota
BOYS BASKETBALL
Andover 57, Buffalo 54

Austin 72, Rochester Century 60

Brandon-Evansville 48, New York Mills 39

Cass Lake-Bena 71, Fosston 60

Central Minnesota Christian 49, Tracy-Milroy-Balaton 43

Cromwell 91, East Central 60

East Grand Forks 82, Red Lake County 56

Eastview 75, Rosemount 42

Elk River 78, St. Cloud Tech 75

Farmington 61, New Prague 55

Fertile-Beltrami 59, Crookston 50

Floodwood 54, Silver Bay 47

Greenway 61, International Falls 49

Henry Sibley 69, St. Anthony 66

Hinckley-Finlayson 69, Barnum 58

Holdingford 59, Howard Lake-Waverly-Winsted 58

Jordan 60, Glencoe-Silver Lake 41

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 76, Canby 51

Lakeview 70, Dawson-Boyd 60

Lewiston-Altura 71, Cochrane-Fountain City, Wis. 49

Mankato West 62, Faribault 49

Marshall 75, Luverne 35

McGregor 62, Ogilvie 30

Mesabi East 69, Chisholm 53

Minneota 44, MACCRAY 25

New Ulm Cathedral 90, Mankato Loyola 66

Northfield 67, Rochester Mayo 62

Paynesville 66, Pierz 64

Pequot Lakes 53, Pillager 52

Pine City 86, Foley 60

Princeton 73, Milaca 71

Proctor 71, Cloquet 63

Red Rock Central 68, Sleepy Eye St. Mary's 45

Red Wing 78, Albert Lea 40

Rochester John Marshall 82, Owatonna 65

Rushford-Peterson 58, Hayfield 31

Russell-Tyler-Ruthton 75, Renville County West 63

Stephen-Argyle 47, Warren-Alvarado-Oslo 33

Trinity 44, St. Paul Academy 40

Wabasha-Kellogg 79, Pepin/Alma, Wis. 29

Wadena-Deer Creek 73, Frazee 59

Waseca 87, New Ulm 46

Wayzata 62, Bloomington Jefferson 51

West Fargo, N.D. 105, Moorhead 97

Westbrook-Walnut Grove 81, Fulda 78

Willmar 74, Becker 49

Win-E-Mac 58, Mahnomen-Waubun 49

Worthington 76, Jackson County Central 64

Wrenshall 84, Northland 57

Minnewaska Tournament
Minnewaska 75, Yellow Medicine East 48

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
Goodridge/Grygla-Gatzke vs. Kittson County Central, ccd.

Christian Life vs. West Lutheran, ppd.

GIRLS BASKETBALL
Aitkin 59, Hinckley-Finlayson 23

Austin 77, Rochester Century 56

Bigfork 81, Kelliher/Northome 37

Byron 71, Caledonia 63

Canby 66, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 46

Clinton-Graceville-Beardsley 51, Benson 41

East Grand Forks 59, Hawley 45

Edina 53, Richfield 26

Fosston 46, Cass Lake-Bena 42

Grand Meadow 66, Mabel-Canton 31

Grand Rapids 62, Brainerd 60

Greenway 65, Chisholm 26

Hopkins 77, Annandale 36

Howard Lake-Waverly-Winsted 71, Spectrum 64

Janesville-Waldorf-Pemberton 55, Alden-Conger 43

Jordan 62, Glencoe-Silver Lake 44

Lake of the Woods 40, Blackduck 30

Lakeview 50, Dawson-Boyd 46

Litchfield 60, Morris Area/Chokio-Alberta 55, OT

Mahnomen-Waubun 39, Rothsay 25

Maranatha Christian 73, Columbia Heights 22

Marshall 63, Luverne 34

Menahga 55, Verndale 39

Minneapolis South 73, Stillwater 67

Minneota 68, MACCRAY 31

New London-Spicer 65, Montevideo 41

New Prague 47, Kasson-Mantorville 39

New York Mills 55, Pillager 29

North Branch 46, Cambridge-Isanti 33

Northfield 55, Rochester Mayo 45

Owatonna 54, Rochester John Marshall 43

Perham 60, Pequot Lakes 47

Pine City 55, Pierz 47

Proctor 49, Cloquet 29

Red Lake County 42, Goodridge/Grygla-Gatzke 41

Red Lake Falls 65, Kittson County Central 40

Red Wing 69, Albert Lea 26

Rogers 70, Monticello 24

Royalton 69, Milaca 53

Rush City 78, Ogilvie 21

Rushford-Peterson 49, Lanesboro 39

Sebeka 69, Bertha-Hewitt 32

Shakopee 57, Bloomington Kennedy 44

Sheyenne, N.D. 72, Moorhead 71

Sibley East 66, North St. Paul 53

Sleepy Eye St. Mary's 68, Lake Crystal-Wellcome Memorial 62

St. Cloud Apollo 70, Becker 65

St. Cloud Cathedral 63, Kimball 47

St. Francis 71, Chisago Lakes 70

St. Michael-Albertville 77, Big Lake 46

Stewartville 80, Plainview-Elgin-Millville 50

Tracy-Milroy-Balaton 70, Central Minnesota Christian 36

Wabasha-Kellogg 61, Pepin/Alma, Wis. 37

Wabasso 82, Heron Lake-Okabena 31

Wadena-Deer Creek 47, Henning 38

West Lutheran 37, Christian Life 34

Willmar 59, Hutchinson 51

Zumbrota-Mazeppa 77, Dover-Eyota 41

Minnewaska Tournament
Minnewaska 81, Yellow Medicine East 75

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
New Ulm vs. Waseca, ppd.

Views
Sponsored

Click here for full weather details!


Sponsored


Sponsored
GEARUP Refer

Sponsored