Back to: Sports
February 25, 2014 09:08 PM

Tuesday Night Scoreboard

Here are Tuesday night's results from across KELOLAND.

South Dakota

Boys Basketball
Brandon Valley 67, Aberdeen Central 35

Brookings 69, Mitchell 58

Custer 56, Hill City 30

Harrisburg 83, Watertown 75, OT

Huron 69, Pierre 61

Sioux Falls O'Gorman 49, Sioux Falls Washington 48

St. Thomas More 52, Belle Fourche 29

Sturgis 66, Douglas 52

Takini 62, Dupree 39

Girls Basketball
Aberdeen Central 51, Brandon Valley 30

Harrisburg 48, Watertown 41

Pierre 56, Huron 35

Rapid City Stevens 55, Rapid City Central 41

Sioux Falls Roosevelt 67, Sioux Falls Lincoln 64

Sioux Falls Washington 42, Sioux Falls O'Gorman 40

Region 1A
First Round
Aberdeen Roncalli 59, Tiospa Zina Tribal 44

Milbank 39, Sisseton 35

Webster 50, Britton-Hecla 44

Region 2A
First Round
Hamlin 56, Deuel 21

Redfield/Doland 50, Deubrook 37

Region 3A
First Round
Madison 55, Flandreau 31

Sioux Falls Christian 62, Flandreau Indian 35

Region 4A
First Round
Dakota Valley 60, Canton 53

Lennox 62, Tea Area 54

Vermillion 57, Beresford 43

Region 5A
First Round
Mt. Vernon/Plankinton 51, Bon Homme 35

Tri-Valley 64, Parkston 33

Wagner 75, McCook Central/Montrose 45

Region 6A
First Round
Cheyenne-Eagle Butte 58, Mobridge-Pollock 33

Miller 59, Crow Creek 52

Region 7A
First Round
Bennett County 71, Little Wound 54

Red Cloud 77, St. Francis Indian 39

District 1B
Semifinal
Summit 63, Rosholt 24

Wilmot 63, Waverly-South Shore 37

District 2B
Semifinals
Warner 59, Northwestern 33

Waubay 48, Leola/Frederick 40

District 3B
Semifinal
Faulkton 53, Herreid/Selby Area 47

Potter County 65, Ipswich 60, OT

District 4B
Semifinal
Highmore-Harrold 57, Hitchcock-Tulare 44

Sully Buttes 59, Sunshine Bible Academy 29

District 5B
First Round
Arlington 53, Lake Preston 31

Estelline 81, Florence/Henry 27

District 6B
Semifinal
James Valley Christian 47, Wessington Springs 41

Sanborn Central/Woonsocket 77, Wolsey-Wessington 31

District 7B
First Round
Baltic 73, Colman-Egan 49

Elkton-Lake Benton 56, Oldham-Ramona/Rutland 39

District 8B
First Round
Bridgewater-Emery 56, Canistota 53, 2OT

Mitchell Christian 55, Howard 38

District 9B
Semifinal
Freeman 38, Menno 23

Scotland 43, Marion 33

District 10B
Semifinal
Alcester-Hudson 64, Irene-Wakonda 58

Gayville-Volin 58, Viborg-Hurley 56

District 11B
Semifinal
Corsica/Stickney 44, Dakota Christian 30

Kimball/White Lake 52, Tripp-Delmont/Armour 41

District 12B
Semifinal
Avon 72, Gregory 26

South Central 91, Marty Indian 44

District 13B
Semifinal
Jones County 46, Stanley County 30

Lyman 64, White River 46

District 16B
Semifinal
Harding County 51, Faith 49

 

Minnesota

BOYS BASKETBALL
Providence Academy 45, Minneapolis Edison 35

St. Paul Highland Park 68, St. Paul Como Park 63

4A Section 8
Quarterfinal
Buffalo 79, Rogers 53

Elk River 69, Brainerd 53

St. Cloud Tech 86, Bemidji 61

St. Michael-Albertville 75, Moorhead 60

3A Section 2
Quarterfinal
Mankato East 71, Hutchinson 52

Mankato West 82, New Ulm 47

Marshall 68, Dassel-Cokato 31

Worthington 92, Willmar 88

3A Section 5
Quarterfinal
Big Lake 74, Rocori 53

Delano 72, Monticello 60

Orono 67, Becker 42

St. Cloud Apollo 62, Zimmerman 58

3A Section 6
Quarterfinal
Benilde-St. Margaret's 50, Mound Westonka 47

Holy Angels 54, Minneapolis Washburn 45

Holy Family Catholic 53, Richfield 18

Waconia 66, Blake 46

3A Section 8
Quarterfinal
Albany 61, Thief River Falls 55

Alexandria 64, Little Falls 55

Sartell-St. Stephen 49, Sauk Rapids-Rice 42

2A Section 1 East
Semifinal
Caledonia 91, Lake City 78

Plainview-Elgin-Millville 61, Chatfield 56

2A Section 2
First Round
Glencoe-Silver Lake 49, Norwood-Young America 29

Jordan 48, Sibley East 44

LeSueur-Henderson 81, Belle Plaine 77

New Richland-H-E-G 65, Medford 30

St. Peter 77, Tri-City United 57

Waseca 54, Kenyon-Wanamingo 20

Waterville-Elysian-Morristown 69, Maple River 49

2A Section 4
First Round
St. Croix Lutheran 67, St. Paul Washington 58

2A Section 7
First Round
Esko 70, Two Harbors 23

Moose Lake/Willow River 73, Pine City 63

Proctor 80, Deer River 65

Virginia 69, Greenway 22

1A Section 1 East
Semifinal
Rushford-Peterson 79, Lanesboro 53

1A Section 2
First Round
Atwater-Cosmos-Grove City 85, Sleepy Eye 54

Cedar Mountain/Comfrey 80, Springfield 68

Lester Prairie/Holy Trinity 87, Buffalo Lake-Hector-Stewart 68

Mankato Loyola 71, Janesville-Waldorf-Pemberton 58

Minnesota Valley Lutheran 62, Sleepy Eye St. Mary's 61

Mountain Lake Area 72, Southwestern United 43

St. Clair 70, Granada-Huntley-East Chain 66

United South Central 81, Truman/Martin Luther 71

1A Section 3
Quarterfinal
Canby 59, Central Minnesota Christian 55

Dawson-Boyd 72, MACCRAY 42

Ellsworth 51, Hills-Beaver Creek 48

Fairmont 61, Blue Earth Area 57

Redwood Valley 86, Pipestone 67

Southwest Minnesota Christian 64, Murray County Central 37

St. James Area 76, Jackson County Central 57

Tracy-Milroy-Balaton 74, Minneota/Lincoln HI 71

1A Section 4
Play In
Community of Peace 82, Math and Science Academy 64

Hope Academy 96, Learning for Leadership Charter 59

Nova Classical Academy 74, Calvin Christian 55

1A Section 7
Play In
Cherry 73, Mesabi Academy 43

McGregor 66, Carlton 50

Nashwauk-Keewatin 64, Northeast Range 43

1A Section 8
Play In
Clearbrook-Gonvick 66, Laporte 58

Goodridge/Grygla-Gatzke 74, Climax/Fisher 58

Kelliher/Northome 109, Bug-O-Nay-Ge-Shig 51

Mahnomen 98, Lake of the Woods 43

Red Lake County 46, Sacred Heart 44, OT

GIRLS BASKETBALL
Albany 63, Melrose 42

Annandale 63, Glencoe-Silver Lake 47

Anoka 51, Osseo 48

Battle Lake 49, Henning 37

Benilde-St. Margaret's 71, St. Louis Park 48

Blake 74, Brooklyn Center 29

Blooming Prairie 64, Kenyon-Wanamingo 57

Bloomington Kennedy 79, Burnsville 70

Blue Earth Area 55, Maple River 35

Brainerd 49, Little Falls 45

Breckenridge 49, Barnesville 41

Byron 67, Albert Lea 65

Cambridge Christian 59, Community of Peace 22

Cambridge-Isanti 63, North Branch 46

Centennial 90, Blaine 38

Champlin Park 49, Wayzata 44

Chaska 60, Farmington 51

Clearbrook-Gonvick 67, Red Lake County 34

Cook County 57, Lakeview Christian Academy 28

Cretin-Derham Hall 50, Stillwater 42

Cromwell 60, Two Harbors 43

Crosby-Ironton 60, Deer River 30

Dassel-Cokato 50, Litchfield 37

Delano 58, Hutchinson 39

East Ridge 61, Hastings 46

Eastview 75, Eagan 48


Eden Valley-Watkins 50, Paynesville 24

Elk River 57, Coon Rapids 42

Ely 68, International Falls 63

Eveleth-Gilbert 61, Virginia 43

Hawley 58, Frazee 30

Hill-Murray 59, Richfield 56

Hillcrest Lutheran 55, Hancock 48

Hinckley-Finlayson 62, Webster, Wis. 57, OT

Hopkins 73, Eden Prairie 38

Irondale 66, Fridley 38

Isle 76, Hill City 44

Janesville-Waldorf-Pemberton 55, Waterville-Elysian-Morristown 50

Kasson-Mantorville 69, Faribault 44

Kimball 72, Ogilvie 40

Lakeville South 53, Lakeville North 43

Legacy Christian 57, PACT/Spectrum 34

Mahtomedi 73, Henry Sibley 59

Mankato East 51, St. Peter 43

Maranatha Christian 68, New Life Academy 65

McGregor 75, East Central 53

Milaca 49, Pine City 32

Minneapolis South 67, Minneapolis Roosevelt 36

Minnetonka 58, Edina 49

Minnewaska 64, West Central 44

Monticello 75, Rogers 59

Moose Lake/Willow River 59, Cloquet 40

New London-Spicer 68, Howard Lake-Waverly-Winsted 57

New Prague 49, Red Wing 36

Norman County East/Ulen-Hitterdal 60, Rothsay 44

North St. Paul 39, South St. Paul 38

North Woods 71, Cherry 33

Northfield 72, Chanhassen 53

Orono 69, Mound Westonka 49

Osakis 60, Brandon-Evansville 29

Owatonna 65, Winona 51

Park (Cottage Grove) 70, Woodbury 43

Park Center 74, Maple Grove 60

Park Rapids 77, Menahga 25

Perham 65, Pelican Rapids 48

Pierz 80, Long Prairie-Grey Eagle 50

Pine River-Backus 50, Northland 33

Princeton 67, Zimmerman 54

Prior Lake 78, Apple Valley 65

Providence Academy 35, St. Agnes 30

Red Lake Falls 65, Roseau 64

Robbinsdale Armstrong 72, Andover 69

Robbinsdale Cooper 66, Columbia Heights 47

Rochester John Marshall 49, Austin 48

Rochester Mayo 58, Rochester Century 53

Rosemount 75, Bloomington Jefferson 66

Roseville 48, Mounds View 37

Royalton 51, Maple Lake 44

Rush City 63, Mora 58

Sacred Heart 71, Norman County West 52

Sartell-St. Stephen 63, Sauk Rapids-Rice 48

Sauk Centre 76, BOLD 46

Shakopee 63, Holy Angels 35

Simley 84, Tartan 73

Southwest Christian (Chaska) 48, St. John's Prep 39

St. Cloud Cathedral 48, St. Cloud Apollo 45

St. Paul Academy 60, Mounds Park Academy 33

St. Paul Central 81, St. Paul Harding 15

St. Paul Highland Park 51, Heritage Christian Academy 43

St. Paul Humboldt 67, St. Paul Johnson 64

Staples-Motley 76, Foley 43

Superior, Wis. 82, Duluth Marshall 25

Totino-Grace 65, Spring Lake Park 50

Tri-City United 53, Sibley East 43

Underwood 60, Bertha-Hewitt 55

Upsala 75, Onamia 44

Verndale 65, Swanville 28

Walker-Hackensack-Akeley 63, Pillager 44

Warroad 76, Kittson County Central 52

Waseca 83, St. Clair 46

Wheaton/Herman-Norcross 46, Clinton-Graceville-Beardsley 38

White Bear Lake 57, Forest Lake 44

Win-E-Mac 73, East Grand Forks 53

Yellow Medicine East 51, Lac qui Parle Valley 50

Class 1A Section 1 East
First Round
Hope Lutheran 42, Schaeffer Academy 38

Lanesboro 63, Houston 50

Class 1A Section 1 West
First Round
Bethlehem Academy 67, Glenville-Emmons 25

 

Iowa

BOYS BASKETBALL
1A District 1 Substate 1
Semifinal
Gehlen Catholic, Le Mars 64, Marcus-Meriden-Cleghorn 38

Remsen-Union 71, River Valley, Correctionville 60

1A District 10 Substate 5
Semifinal
Pekin 71, Wayne, Corydon 60

Van Buren, Keosauqua 59, Twin Cedars, Bussey 41

1A District 11 Substate 6
Semifinal
Martensdale-St. Marys 64, Lynnville-Sully 43

Pleasantville 65, Ankeny Christian Academy 40

1A District 12 Substate 6
Semifinal
Lamoni 60, Lenox 32

1A District 13 Substate 7
Semifinal
Griswold 83, Orient-Macksburg 52

Nodaway Valley 57, Earlham 51

1A District 14 Substate 7
Semifinal
East Mills 58, A-H-S-T, Avoca 53

1A District 15 Substate 8
Semifinal
Ar-We-Va, Westside 47, Boyer Valley, Dunlap 44

1A District 16 Substate 8
Semifinal
Alta/Aurelia 53, Coon Rapids-Bayard 38

Newell-Fonda 90, Paton-Churdan 62

1A District 2 Substate 1
Semifinal
Boyden-Hull 61, Ruthven-Ayrshire 49

West Lyon, Inwood 56, Trinity Christian High School 42

1A District 3 Substate 2
Semifinal
Belmond-Klemme 70, Bishop Garrigan 55

1A District 4 Substate 2
Semifinal
Gladbrook-Reinbeck 81, GMG, Garwin 23

1A District 5 Substate 3
Semifinal
Janesville 35, Don Bosco, Gilbertville 27

1A District 6 Substate 3
Semifinal
Jesup 60, Wapsie Valley, Fairbank 41

1A District 7 Substate 4
Semifinal
Easton Valley 50, Midland, Wyoming 35

Springville 55, Lisbon 38

1A District 8 Substate 4
Semifinal
Danville 66, Holy Trinity 50

Lone Tree 50, Iowa Mennonite, Kalona 35

1A District 9 Substate 5
Semifinal
B-G-M, Brooklyn 60, Meskwaki Settlement School 53

Keota 48, Montezuma 33

2A District 1 Substate 1
Championship
Sioux Center 76, Rock Valley 74

2A District 10 Substate 5
Championship
Mount Vernon 73, Regina, Iowa City 63

2A District 11 Substate 6
Championship
Notre Dame, Burlington 75, West Burlington 43

2A District 12 Substate 6
Championship
Albia 67, Pella Christian 60

2A District 13 Substate 7
Championship
West Marshall, State Center 64, South Hardin 48

2A District 14 Substate 7
Championship
Des Moines Christian 57, Panorama, Panora 54

2A District 15 Substate 8
Championship
Treynor 53, St. Albert, Council Bluffs 47, OT

2A District 16 Substate 8
Championship
Kuemper Catholic, Carroll 62, IKM-Manning 37

2A District 2 Substate 1
Championship
Western Christian, Hull 83, Estherville Lincoln Central 46

2A District 3 Substate 2
Championship
St. Edmond, Fort Dodge 62, East Sac County 60, OT

2A District 4 Substate 2
Championship
South Hamilton, Jewell 55, Roland-Story, Story City 43

2A District 5 Substate 3
Championship
New Hampton 73, Osage 61

2A District 6 Substate 3
Championship
West Fork, Sheffield 66, Dike-New Hartford 64

2A District 7 Substate 4
Championship
MFL-Mar-Mac 70, Denver 54

2A District 8 Substate 4
Championship
Cascade,Western Dubuque 44, Monticello 41

2A District 9 Substate 5
Championship
North Cedar, Stanwood 54, Northeast, Goose Lake 38

GIRLS BASKETBALL
Class 4A Region 1
Regional Final
Bishop Heelan Catholic, Sioux City 74, Fort Dodge 53

Class 4A Region 2
Regional Final
Epworth, Western Dubuque 51, Waverly-Shell Rock 44

Class 4A Region 3
Regional Final
North Scott, Eldridge 47, Cedar Rapids Xavier 46

Class 4A Region 4
Regional Final
Assumption, Davenport 72, Keokuk 52

Class 4A Region 5
Regional Final
Ballard 49, Grinnell 34

Class 4A Region 6
Regional Final
Carlisle 57, Perry 50

Class 4A Region 7
Regional Final
Harlan 57, Boone 35

Class 4A Region 8
Regional Final
Dallas Center-Grimes 52, Lewis Central 37

Class 5A Region 1
Regional Final
Valley, West Des Moines 60, Sioux City, West 49

Class 5A Region 2
Regional Final
Des Moines, East 53, Mason City 50

Class 5A Region 3
Regional Final
Waterloo, West 62, Ankeny Centennial 47

Class 5A Region 4
Regional Final
Southeast Polk 79, Cedar Rapids, Washington 71

Class 5A Region 5
Regional Final
Cedar Rapids, Kennedy 54, Muscatine 52

Class 5A Region 6
Regional Final
Iowa City, City High 75, Pleasant Valley 47

Class 5A Region 7
Regional Final
Waukee 52, Linn-Mar, Marion 50

Class 5A Region 8
Regional Final
Dowling Catholic, West Des Moines 38, Johnston 35

  • Sports
  • High School
4258 Views
Sponsored

Keloland Live Doppler

Sioux Falls, SD - Change
Sponsored
Sponsored
Sponsored