Back to: Sports
October 09, 2017 05:00 PM

South Dakota Prep Media Football Poll - October 9th

Sioux Falls, SD

The South Dakota Prep Media football polls for the week of Oct. 9 are listed below, ranking the top-five teams and listing the team’s record, points received and ranking in the previous poll. First-place votes received are indicated in parentheses.

Class 11AAA

1. SF Washington (30)            7-0       150      1

2. SF Roosevelt                       6-1       119      2

3. SF O’Gorman                      5-2       90        3

4. Brandon Valley                    5-2       61        4

5. RC Stevens                         4-3       28        5

Receiving votes: Aberdeen Central 2.

Class 11AA

1. Pierre (30)                           6-1       150      2         

2. Mitchell                                5-2       116      1

3. Harrisburg                           4-3       93        3

4. Douglas                               3-4       53        5

5. Brookings                            2-5       27        4

Receiving votes: Yankton 11.

Class 11A

1. Madison (30)                       7-0       150      1

2. Dakota Valley                      7-0       118      2

3. Dell Rapids                         6-1       89        3

4. Tea Area                             5-2       43        4

5. St. Thomas More                5-2       28        RV

Receiving votes: Tri-Valley 13, Milbank 5, Pine Ridge 2.

Class 11B

1. Sioux Valley (23)                             7-0       142      1

2. Bridgewater-Emery/Ethan (7)         6-1       115      2

3. SF Christian                                    6-1       90        3

4. Winner                                             6-1      61        4

5. Woon./Wess. Springs/S. Central     6-1      35        5

Receiving votes: McCook Central/Montrose 7.

Class 9AA

1. Gregory (30)                        7-0       150      1

2. Hamlin                                 7-0      119      2                                

3. Miller/Highmore-Harrold      6-1       74        3

4. Bon Homme                        5-2       52        4

5. Baltic                                     6-1      40        5

Receiving votes: Irene-Wakonda 6, North Border 6, Arlington/Lake Preston 3.

Class 9A

1. Corsica-Stickney (30)          7-0       150      1

2. Warner                                6-1       109      2

3. Howard                                6-1       96        3

4. Britton-Hecla                       6-1       56        4

5. Clark/Willow Lake               6-1       24        5

Receiving votes: Canistota/Freeman 8, Avon 7.

Class 9B

1. Colman-Egan (29)              7-0       147      1

2. Sully Buttes (1)                   7-0       116      3

3. Colome                                6-1       77        2

4. Harding County                   8-0       63        5                     

5. Castlewood                         6-1       24        4

Receiving votes: Wall 22, Faulkton Area 1. 

Views
Sponsored

Click here for full weather details!


Sponsored


Sponsored
GEARUP Refer

Sponsored