Back to: Sports
January 13, 2018 11:38 PM

Saturday Scoreboard - January 13th

Sioux Falls, SD

Here are Saturday's from across KELOLAND.

NHL

Minnesota 4 - Winnipeg 1

USHL
Fargo 4 - Sioux Falls 0

G League
Sioux Falls 108 - Raptors 905 105 OT

Men's College Basketball
South Dakota St. 94 - Denver 72
Sioux Falls 68 - Minnesota Crookston 56
Northern St. 89 - Augustana 78
Hastings 106 - Northwestern 94
Waldorf 83 - Dakota St. 63
Mount Marty 65 - Concordia 63

Women's College Basketball
South Dakota 85 - Fort Wayne 43
South Dakota St. 77 - Oral Roberts 70
Sioux Falls 74 - Minnesota Crookston 57
Augustana 77 - Northern St. 64
Northwestern 68 - Hastings53
Dakota St. 77 - Waldorf 56
Concordia 73 - Mount Marty 51

High School Basketball
South Dakota Boys

Beresford 54, Wagner 42

Bon Homme 63, Chamberlain 56

Brandon Valley 74, Sioux Falls O'Gorman 59

Britton-Hecla 64, Milbank Area 54

Canistota 75, Alcester-Hudson 25

Crazy Horse 81, Wakpala 52

Eureka/Bowdle 45, Edmunds Central 41

Faulkton 51, Waubay/Summit 41

Herreid/Selby Area 60, Strasburg-Zeeland, N.D. 40

Hettinger/Scranton, N.D. 46, Bison 41, OT

Hill City 60, Sundance, Wyo. 25

Langford 75, Great Plains Lutheran 42

Miller 78, Northwestern 43

Pine Ridge 75, Lower Brule 59

Rapid City Stevens 55, Sturgis Brown 42

Sioux Falls Washington 51, Watertown 45

Tea Area 59, Canton 39

281 Conference Tournament
First Round
Highmore-Harrold 68, Wessington Springs 37

Sanborn Central/Woonsocket 72, Sunshine Bible Academy 42

Garretson Border Clash
Vermillion 46, Murray County Central, Minn. 42

Windom, Minn. 76, Winner 48

Jones County Tournament
Consolation
Colome 60, Kadoka Area 43

Seventh Place
Bennett County 69, Philip 51

Third Place
Lyman 74, Stanley County 68

Pheasant Shootout
Dell Rapids 86, Groton Area 57

Parkston 63, Flandreau Indian 56

Platte-Geddes 66, Aberdeen Christian 49

Timber Lake 65, Redfield/Doland 62

Warner 49, Little Wound 42

Sanford Classic
George-Little Rock, Iowa 61, Clark/Willow Lake 54

South O'Brien, Paullina, Iowa 70, Ipswich 52

West Lyon, Inwood, Iowa 56, Aberdeen Roncalli 53

West River Tournament 
Seventh Place
New Underwood 50, Moorcroft, Wyo. 40

Fifth Place
Newell 59, Edgemont 43

Third Place
Wall 51, Faith 47

South Dakota Girls 
Beresford 58, Wagner 40

Brandon Valley 54, Mitchell 43

Brookings 62, Pierre 48

Chamberlain 43, Bon Homme 40

Cheyenne-Eagle Butte 42, Mobridge-Pollock 29

Eureka/Bowdle 64, Edmunds Central 26

Flandreau Indian 47, Estelline 34

Hettinger/Scranton, N.D. 71, Bison 10

Pine Ridge 78, Lower Brule 53

Sioux Falls Lincoln 60, Sioux Falls Roosevelt 44

Sioux Falls Washington 62, Watertown 60, 2OT

Sundance, Wyo. 37, Hill City 34

Tea Area 46, Canton 24

Wakpala 77, Crazy Horse 68

Waubay/Summit 52, Faulkton 34

Waverly-South Shore 54, Britton-Hecla 23

DSU Classic
Canistota 65, Arlington 49

Deubrook 53, Mitchell Christian 32

Elk Point-Jefferson 57, Andes Central/Dakota Christian 41

Elkton-Lake Benton 74, Centerville 43

Hamlin 74, Irene-Wakonda 60

Little Wound 68, Platte-Geddes 48

Viborg-Hurley 58, Oldham-Ramona/Rutland 9

Garretson Border Clash
Garretson 43, Adrian, Minn. 38

Vermillion 59, Murray County Central, Minn. 28

Winner 78, Windom, Minn. 30

Hanson Corn Palace Classic
Avon 41, DeSmet 32

Belle Fourche 54, Flandreau 49

Ethan 51, Madison 37

Freeman 65, Timber Lake 41

Howard 47, Sanborn Central/Woonsocket 37

McCook Central/Montrose 59, Crofton, Neb. 55

Sully Buttes 42, Hanson 40

Tripp-Delmont/Armour 54, Dell Rapids 46

Sanford Classic
Aberdeen Roncalli 70, Sioux Center, Iowa 66

Clark/Willow Lake 66, George-Little Rock, Iowa 55

Sioux Falls Christian 59, Sisseton 23

West Lyon, Inwood, Iowa 53, Ipswich 31

West River Tournament
Seventh Place
Rapid City Christian 34, Upton, Wyo. 25

Fifth Place
Newell 55, Hot Springs 36

Third Place
Moorcroft, Wyo. 56, Edgemont 32

White River Tournament
New Underwood 59, White River 30
​Iowa Boys
Ames 55, Valley, West Des Moines 42

Ar-We-Va, Westside 63, Madrid 54

BCLUW, Conrad 71, GMG, Garwin 57

Bellevue 80, Mid-Prairie, Wellman 57

Cedar Falls 75, Marshalltown 42

Cedar Valley Christian School 50, English Valleys, North English 35

Central Decatur, Leon 59, Interstate 35,Truro 44

Charles City 67, Osage 42

Cherokee, Washington 57, MVAO-CO-U 54

Denison-Schleswig 76, OA-BCIG 52

Des Moines Christian 52, Pella Christian 36

Eddyville-Blakesburg-Fremont 53, Ankeny Christian Academy 46

Exira/Elk Horn-Kimballton 76, Audubon 74, OT

Glenwood 84, Harlan 79

Melcher-Dallas 75, Moravia 55

Mount Pleasant 65, Mount Vernon 48

Nebraska City Lourdes, Neb. 39, Sidney 21

North Cedar, Stanwood 76, Wilton 33

North Scott, Eldridge 56, Wisconsin Dells, Wis. 48

Oelwein 48, North Fayette Valley 42

Panorama, Panora 60, Nodaway Valley 52

Pekin 59, Sigourney 21

Pella 72, PCM, Monroe 58

Ponca, Neb. 78, Westwood, Sloan 40

Prairie, Cedar Rapids 79, Chicago (Lane), Ill. 65

Saint Ansgar 62, Riceville 47

Solon 48, Regina, Iowa City 42

Van Buren, Keosauqua 74, Davis County, Bloomfield 38

Van Meter 55, Winterset 48

Waterloo, East 91, Waukon 47

Waverly-Shell Rock 45, Webster City 40

West Burlington 82, Wapello 56

Hancock County Tournament
Keokuk 47, Augusta Southeastern, Ill. 44

MAC Shootout
Bellevue West, Neb. 47, Council Bluffs, Abraham Lincoln 41

Bennington, Neb. 44, Lewis Central 43

Bishop Neumann, Neb. 50, Atlantic 46

Fremont Mills, Tabor 56, Louisville, Neb. 34

Sioux City, West 77, Omaha Benson, Neb. 56

Winnebago, Neb. 63, Carroll 60

Sanford Classic
George-Little Rock 61, Clark/Willow Lake, S.D. 54

South O'Brien, Paullina 70, Ipswich, S.D. 52

West Lyon, Inwood 56, Aberdeen Roncalli, S.D. 53

Wells Fargo Shootout at Cedar Rapids
Cedar Rapids Xavier 80, Perry 48

Cedar Rapids, Jefferson 51, Marion 37

Center Point-Urbana 73, Benton Community 64

Muscatine 76, Iowa City High 57

North Linn, Troy Mills 88, Maquoketa Valley, Delhi 20

Northeast, Goose Lake 61, Tipton 40

Wendy's American Trust Classic
Black Hawk, Wis. 64, Don Bosco, Gilbertville 57

Buffalo Grove, Ill. 56, Dubuque, Hempstead 52

Marian Catholic (Chicago Heights), Ill. 60, Dubuque, Senior 53

Mineral Point, Wis. 72, Janesville 32

Wahlert, Dubuque 74, Oskaloosa 70, OT

West Carroll Shootout
Sterling Newman, Ill. 77, Camanche 70
Iowa Girls
Ar-We-Va, Westside 52, Madrid 41

BCLUW, Conrad 53, GMG, Garwin 38

Bellevue 74, Mid-Prairie, Wellman 37

Cedar Falls 72, Marshalltown 13

Cedar Rapids Xavier 36, Fairfield 31

Central Decatur, Leon 77, Interstate 35,Truro 20

Cherokee, Washington 76, MVAO-CO-U 19

Denison-Schleswig 39, OA-BCIG 34

Eddyville-Blakesburg-Fremont 83, Ankeny Christian Academy 27

Epworth, Western Dubuque 58, Dubuque, Senior 27

Exira/Elk Horn-Kimballton 57, Essex 15

Harlan 52, Glenwood 47

Maquoketa 54, Clinton 36

Melcher-Dallas 60, Moravia 52

Monmouth-Roseville, Ill. 46, Fort Madison 36

Mount Vernon 54, Mount Pleasant 38

Nevada 77, Newton 44

North Cedar, Stanwood 61, Wilton 43

Oelwein 41, North Fayette Valley 38, OT

Osage 85, Charles City 36

Ottumwa 42, Des Moines, North 25

Panorama, Panora 61, Nodaway Valley 33

Pekin 49, Sigourney 33

Pella 58, PCM, Monroe 33

Pella Christian 40, Des Moines Christian 37

Sidney 43, Nebraska City Lourdes, Neb. 29

Sioux City, West 37, Spirit Lake 28

Tipton 44, Northeast, Goose Lake 37

Valley, West Des Moines 64, Ames 59

Van Buren, Keosauqua 64, Davis County, Bloomfield 26

Washington 53, Oskaloosa 16

Waterloo, West 65, Turkey Valley, Jackson Junction 45

Waverly-Shell Rock 55, Webster City 25

West Burlington 36, Wapello 24

West Marshall, State Center 75, B-G-M, Brooklyn 24

Westwood, Sloan 64, Ponca, Neb. 45

Winterset 57, Van Meter 50

MAC Shootout
Bennington, Neb. 42, A-H-S-T-W, Avoca 31

Council Bluffs, Abraham Lincoln 55, Omaha Benson, Neb. 54

Lewis Central 49, Bellevue West, Neb. 43

Sanford Classic
Aberdeen Roncalli, S.D. 70, Sioux Center 66

Clark/Willow Lake, S.D. 66, George-Little Rock 55

West Lyon, Inwood 53, Ipswich, S.D. 31

West Carroll Shootout
Camanche 62, Pearl City, Ill. 35
Minnesota Boys
Atwater-Cosmos-Grove City 72, Luverne 68

Austin 80, Rochester John Marshall 64

Badger-Greenbush-Middle River 54, Dilworth-Glyndon-Felton 48

Benilde-St. Margaret's 68, Minneapolis Washburn 53

Breckenridge 84, Thief River Falls 31

Brooklyn Center 71, Esko 68

Canby 60, Hope Academy 45

Cannon Falls 62, Houston 61

Cloquet 64, Chisago Lakes 61

Dassel-Cokato 60, Howard Lake-Waverly-Winsted 51

Duluth Marshall 62, Mounds Park Academy 52

East Grand Forks 68, Grand Forks Central, N.D. 59

Ely 60, Cook County 39

Fosston 61, Norman County West 38

Fulda 79, Ellsworth 37

Hancock 87, Renville County West 62

Hermantown 88, St. Cloud Apollo 85

Holy Angels 69, Richfield 67

Mabel-Canton 61, Glenville-Emmons 49

Mankato East 73, Marshall 68

Maple Grove 61, Irondale 46

Morris Area/Chokio-Alberta 79, Pelican Rapids 59

Mound Westonka 56, Norwood-Young America 49

Mountain Lake Area 73, Edgerton 48

North St. Paul 76, Tartan 72

Ogilvie 58, Northland 49

Osakis 74, Brandon-Evansville 46

Osseo 62, Moorhead 59

Parkers Prairie 73, Wheaton/Herman-Norcross 38

Prior Lake 58, Delano 57

Proctor 91, International Falls 32

Red Rock Central 67, Hills-Beaver Creek 28

Rothsay 46, Lake Park-Audubon 35

Southwest Minnesota Christian 77, Heron Lake-Okabena 50

St. Agnes 47, Providence Academy 45

St. Clair 71, Jackson County Central 58

St. Paul Como Park 91, Red Lake 52

St. Paul Highland Park 72, Henry Sibley 61

Walker-Hackensack-Akeley 66, Hill City 52

Winona 74, Stewartville 67

Yellow Medicine East 68, Westbrook-Walnut Grove 39

Garretson Border Clash
Vermillion, S.D. 46, Murray County Central 42

Windom 76, Winner, S.D. 48

Maple Lake Tournament
Fridley 61, St. Paul Johnson 52

Martin Luther King Jr. Classic
Anoka 81, Grand Rapids 72

Brooklyn Center 71, Esko 68

Cloquet 64, Chisago Lakes 61

Hermantown 88, St. Cloud Apollo 85

Hibbing 49, Duluth East 43

North Woods 53, Nevis 39

Superior, Wis. 81, Hinckley-Finlayson 75

Midwest Players Classic
Aquinas, Wis. 64, Spring Grove 48

Caledonia 84, The Prairie School, Wis. 66

La Crosse Central, Wis. 57, Woodbury 51

Minnehaha Academy 74, Stoughton, Wis. 34

MLK Dream Classic
Minneapolis North 55, North Lawndale, Ill. 47

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
Barnesville vs. Warroad, ppd.
Minnesota Girls
Austin 61, Rochester John Marshall 58

Barnum 54, Pillager 51

Benilde-St. Margaret's 59, Minneapolis Washburn 22

Buffalo 59, Osseo 24

Caledonia 65, Rochester Lourdes 59

Christ's Household of Faith 54, Trinity 46

Concordia Academy 62, St. Croix Prep 46

Cook County 53, Ely 44

Crookston 59, Hibbing 53

Crosby-Ironton 65, Royalton 60

Duluth Marshall 62, Mounds Park Academy 42

East Grand Forks 68, Virginia 53

Fosston 49, Red Lake County 33

Hancock 56, Renville County West 25

Hawley 51, Brandon-Evansville 31

Hermantown 59, Zimmerman 46

Holy Angels 84, Richfield 49

Howard Lake-Waverly-Winsted 60, Dassel-Cokato 35

Lake Park-Audubon 65, Rothsay 33

Luverne 66, Atwater-Cosmos-Grove City 32

Marshall 64, Hill-Murray 56, 2OT

New Ulm 36, Delano 29

Ogilvie 77, Northland 40

Parkers Prairie 48, Wheaton/Herman-Norcross 36

Red Lake 73, Minneapolis North 71

Rochester Mayo 53, New Prague 42

Roseau 72, Bigfork 52

Simley 47, East Ridge 36

Spring Lake Park 63, South St. Paul 34

St. Paul Humboldt 61, New Life Academy 46

Tartan 76, North St. Paul 33

Thief River Falls 60, Pequot Lakes 51

West Lutheran 61, International School 8

Woodbury 71, Hastings 59

Yellow Medicine East 68, Westbrook-Walnut Grove 39

Garretson Border Clash
Garretson, S.D. 43, Adrian 38

Vermillion, S.D. 59, Murray County Central 28

Winner, S.D. 78, Windom 30

Hayfield Tournament
Hutchinson 47, Waseca 45

Lyle/Austin Pacelli 69, Mayer Lutheran 50

Martin County West 64, Pine Island 37

Mountain Iron-Buhl 64, Hayfield 56

Norwood-Young America 61, Kasson-Mantorville 36

Sleepy Eye 63, New Richland-H-E-G 42

St. Peter 71, Byron 60

Tracy-Milroy-Balaton 50, Goodhue 45

  • Sports
  • SD
  • Sioux Falls
Views
Sponsored

Keloland Live Doppler

Sioux Falls, SD - Change
Sponsored


Sponsored
GEARUP Refer

Sponsored