Back to: Sports
November 03, 2017 10:58 PM

Friday Night Scoreboard - November 3rd

Sioux Falls, SD

Here are Friday's results from across KELOLAND.

High School Football
South Dakota

Class 11AAA
Semifinal
Sioux Falls Roosevelt 41, Brandon Valley 40, 2OT
Sioux Falls Washington 42, O Gorman 41

Class 11AA
Semifinal
Harrisburg 20, Mitchell 7
Pierre 35, Yankton 14

Class 11A
Semifinal
Dakota Valley 34, St. Thomas More 11
Madison 40, Milbank Area 7

Class 11B
Semifinal
Bridgewater-Emery/Ethan 35, Sioux Valley 7
Sioux Falls Christian 21, Woonsocket/Wessington Springs/Sanborn Central 7

Class 9AA
Semifinal
Gregory 60, Miller/Highmore-Harrold 14
Irene-Wakonda 41, Kimball/White Lake 26

Class 9A
Semifinal
Britton-Hecla 24, Warner 20
Corsica-Stickney 36, Howard 22

Class 9B
Semifinal
Colman-Egan 54, Castlewood 13
Sully Buttes 36, Colome 20

College Volleyball
USD 3 vs. Omaha 2
Augustana 3 vs. Minnesota-Crookston 0
St. Cloud State 3 vs. USF 2
UMD 3 vs. SMSU 1
Concordia-St. Paul 3 vs. Northern State 2
Viterbo 3 vs. Dakota State 0
Presentation 3 vs. Waldorf 1

Men's Basketball
Augustana 77 vs. Southern Indiana 73

High School Football
Iowa

Class A
Quarterfinal
Hudson 30, Lynnville-Sully 0
Saint Ansgar 35, Gladbrook-Reinbeck 7
St. Albert, Council Bluffs 31, Gehlen Catholic, Le Mars 10
West Sioux, Hawarden 54, West Hancock, Britt 12

Class 1A
Quarterfinal
Pella Christian 44, Pleasantville 6
Regina, Iowa City 35, Wilton 0
Van Meter 27, Denver 6
West Lyon, Inwood 42, Western Christian, Hull 3

Class 2A
Quarterfinal
Boyden-Hull/R. Valley 28, South Central Calhoun 20
Union Community, LaPorte City 22, Cascade,Western Dubuque 14
Waukon 34, New Hampton 13
Williamsburg 24, Mount Vernon 14

Class 3A
Quarterfinal
Cedar Rapids Xavier 44, Assumption, Davenport 21
Harlan 41, Sergeant Bluff-Luton 15
Pella 35, Dallas Center-Grimes 18
Solon 54, West Delaware, Manchester 14

Class 4A
Quarterfinal
Ankeny Centennial 44, Lewis Central 14
Bettendorf 31, North Scott, Eldridge 21
Dowling Catholic, West Des Moines 13, Johnston 10
Iowa City West 27, Cedar Falls 9

Class 8-Player
Quarterfinal
Don Bosco, Gilbertville 62, H-L-V, Victor 0
Fremont Mills, Tabor 35, Sidney 9
Midland, Wyoming 52, Tripoli 50
St. Mary's, Remsen 64, Audubon 32
Minnesota
State Tournament
Class 6A
Second Round
Cretin-Derham Hall 12, Shakopee 0
Eden Prairie 34, Champlin Park 24
Edina 7, Centennial 0
Lakeville North 42, Totino-Grace 7
Maple Grove 41, Roseville 28
Minnetonka 21, Rosemount 7
Prior Lake 49, Blaine 14
St. Michael-Albertville 21, Lakeville South 0

Sectional Finals
Class AAAAA
Section 1
Owatonna 37, Rochester Century 0

Section 2
Mankato West 24, Waconia 14

Section 3
Apple Valley 42, St. Thomas Academy 7

Section 4
Mahtomedi 14, Tartan 0

Section 6
Elk River 14, St. Cloud Tech 13

Section 7
Andover 30, St. Francis 13

Section 8
Brainerd 23, Alexandria 14

Class AAAA
Section 1
Winona 34, Kasson-Mantorville 14

Section 2
Marshall 41, Waseca 13
Section 3
South St. Paul 41, Simley 6

Section 5
Holy Angels 35, Orono 14

Section 7
Cloquet 46, North Branch 26

Section 8
Rocori 30, Fergus Falls 0

Class AAA
Section 3
Fairmont 29, Jackson County Central 21
Section 4
St. Croix Lutheran 49, Cannon Falls 12

Section 5
Mora 14, Pine City 0

Class AA
Section 2
Blue Earth Area 11, Maple River 10

Section 3
Pipestone 20, Redwood Valley 17, OT

Section 4
Minneapolis North 44, Maple Lake 30

Section 5
Paynesville 36, Holdingford 7

Section 6
West Central/Ashby 42, Pillager 38

Class A
Section 2
Bethlehem Academy 14, St. Clair 12

Section 3
Wabasso 48, New Ulm Cathedral 6

Section 5
Minneota 35, BOLD 22

Section 6
Ada-Borup/Norman County West 31, Ottertail Central 13

9 Man
Section 1
Spring Grove 36, Cleveland 35

Section 4
Verndale 26, Brandon-Evansville 16

Section 7
North Woods 28, Cook County 6



  • Sports
  • Headlines
  • High School
Views
Sponsored

Keloland Live Doppler

Sioux Falls, SD - Change
Sponsored
Sponsored
GEARUP Refer

Sponsored