Back to: Other
February 12, 2009 10:40 PM

Thursday Night Scoreboard

Men's College Basketball

SDSU 74, Southern Utah 69

Boys High School Basketball

*South Dakota
Aberdeen Christian 65, Roslyn 56
Castlewood 73, Arlington 64
Cheyenne-Eagle Butte 63, McLaughlin 50
Corsica 73, Freeman 62
Custer 57, Newcastle, Wyo. 46
Dakota Christian 45, White Lake 42
Deubrook 83, Oldham-Ramona-Rutland 76
Deuel 46, Clark-Willow Lake 44
Elkton-Lake Benton 74, Lake Preston 66
Ethan 47, Sanborn Central 43
Faith 63, Tiospaye Topa 34
Faulkton 74, Gettysburg 71, 2OT
Florence-Henry 73, Tiospa Zina Tribal 64
Freeman Academy 54, Irene-Wakonda 48
Groton Area 71, Webster 40
Hanson 53, Mitchell Christian 48
Herreid 51, Dupree 38
Hill City 60, Newell 49
Howard 44, Garretson 34
Huron 55, Mitchell 43
Lead-Deadwood 67, Belle Fourche 60
McIntosh-Isabel 69, Flasher, N.D. 56
Menno 64, Canistota 44
Miller 53, Wessington Springs 50
Mt. Vernon 57, Plankinton 32
Rosholt 97, Great Plains Lutheran 71
St. Thomas More 56, Hot Springs 32
Standing Rock, N.D. 75, Mobridge-Pollock 61
Sundance, Wyo. 63, Harding County 60
Waverly-South Shore 47, Waubay 45
Wilmot 68, Grant-Deuel 52
Yankton 64, Brookings 59
All Indian Conference Tournament
Lower Brule 47, Marty Indian 36
Wakpala 89, Lac Courte Oreilles, Wis. 41

*Minnesota
Edgerton 60, Fulda 59
Ellsworth 61, Southwest Minnesota Christian 41
Hills-Beaver Creek 81, Adrian 73
MACCRAY 91, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 64
Ortonville 62, Wheaton/Herman-Norcross 25
Red Rock Central 54, Mountain Lake/Butterfield-Odin 48
Southwest Star Concept 61, Round Lake-Brewster 40
Westbrook-Walnut Grove 67, Murray County Central 54

Girls High School Basketball

*South Dakota
Baltic 72, Alcester-Hudson 42
Chester 60, Colman-Egan 45
Custer 32, Newcastle, Wyo. 27
Dell Rapids 61, McCook Central-Montrose 25
Dupree 71, Takini 68, OT
Elk Point-Jefferson 42, Tea Area 29
Eureka-Bowdle 49, Edmunds Central 31
Freeman Academy 44, Irene-Wakonda 38
Ipswich 44, Leola-Frederick 34
Iroquois 60, Hitchcock-Tulare 56
Lead-Deadwood 35, Belle Fourche 28
Little Wound 76, St. Francis Indian 41
Marion 61, Gayville-Volin 38
Miller 67, Wessington Springs 25
Parkston 55, Lennox 53
Rosholt 71, Great Plains Lutheran 40
Roslyn 46, Aberdeen Christian 33
Stickney-Mt. Vernon 64, Plankinton 36
Sully Buttes 47, Selby Area 14
Tiospa Zina Tribal 53, Florence-Henry 37
Winner 46, Platte-Geddes 44
All Indian Conference Tournament
Flandreau Indian 54, Marty Indian 49
Lower Brule 49, Oelrichs 16
Santee, Neb. 57, Wakpala 35
West River Tournament
Faith 60, Moorcroft, Wyo. 22
Newell 76, Upton, Wyo. 44
Philip 65, Hot Springs 39
Wall 66, Edgemont 62

*Minnesota
Underwood 32, Wheaton/Herman-Norcross 27
Worthington 64, Mankato West 57

*Iowa
Akron-Westfield 54, Rock Valley 43
Boyden-Hull 42, Granville Spalding 29
George-Little Rock 79, Harris-Lake Park 49 

High School Wrestling

*South Dakota
Madison Triangular
Madison 47, Lennox 33
Sioux Falls O'Gorman 32, Madison 31
Sioux Falls O'Gorman 53, Lennox 19
1729 Views
Sponsored